Belçika Mutfağı

Belçika mutfağı denildiğinde akla ilk gelen şeyler mayonez ve birçok sosla servis edilen patates kızartmaları, çikolatalar, wafflelar ve biralar gelmektedir. Ulusal yemekleri ise patates ve salata ile biftek ve patatesli midyedir.

Boulettes (yerel domates sosuyla servis edilen köfteler), Frikadellenmetkrieken (domates ve domates suyu ile özel hazırlanan bir tür köfte), Stoemp (patetes ve havuc püresiyle ve domuz eti ve sosisleriyle hazırlanan yöresel bir yemek), Stoofvlees (patates kızartmasıyla servis edilen biftek), Witloofmetkaassaus (geleneksel bir yemek olup, jambonlu hindiba ve graten peynirli beşamel sos ile hazırlanan yemek genellikle patates püresi ya da kroket ile servis edilir), Konijnmetpruimen (bira ve kurutulmuş erik eşliğinde pişirilmiş tavşan) bu yemekler yöresel yemekleri tatmak isteyenlerin listesinde bulunması gerekmektedir.

Waffleları ve çikolataları dünya çapında ün salmış durumdadır.

Domuz eti yemeyenler için herhangi bir et yemeği sipariş etmeden önce sormaları önerilmektedir. Dünya mutfağı yemekleri çoğu restoranda bulunmaktadır.

Belçika'nın her yerinde çeşme suyu içmenin sağlıklı olduğu söylenmektedir.

Fransa için şarap neyse Belçika içinde bira odur. Belçika bira konusunda inanılmaz bir çeşitlilik sunmaktadır. Dünyanın çoğu yerinde tadamayacağınız tatlar burada bulunmaktadır. Birkaç iyi bilinen seri üretilen Belçika birası markası, Stella Artois, Duvel, Leffe, Jupiler ve Hoegaarden'dır.