İnceburun Deniz Feneri

Ülkemizin en önemli deniz fenerlerinden olan İnceburun Deniz Feneri, Türkiye’nin en kuzey noktasında bulunmaktadır. İnceburun volkanik tüf ve kalınlaşmış lavların birbiriyle kaynaması sonucu oluşmuştur. Birbiriyle gelişigüzel kaynayan bu oluşumlar Karadeniz’in düz kıyılarından oldukça farklıdır. Sinop şehir merkezine yaklaşık 19 km uzaklıkta bulunan İnceburun Deniz Feneri 1863 yılında inşa edilmiştir. Denizden yüksekliği 38 metre olan fenerin 12 metre yüksekliğinde bembeyaz bir kulesi bulunmaktadır. Rüzgârın eksik olmadığı İnceburun’da kış aylarında Karadeniz’in o meşhur dalgaları neredeyse İnceburun Feneri’ne kadar ulaşmaktadır. Kışı ürpertici olsa da Türkiye’nin ve Anadolu’nun en kuzey ucunda bulunan fenerden güneşin doğuşu da batışı da muhteşem gözükmektedir. İnceburun Deniz Feneri’nde uzun zamandır fenerin bakımından sorumlu bir aile yaşadığı bilinmektedir. Yolunuz Sinop’a düştüğünde İnceburun Deniz Feneri’ne Ayancık yolu üzerinden ulaşabilir, nefis Karadeniz manzarasını bir de buradan görme şansı yakalayabilirsiniz.

Sinop İnceburun Hakkında Bilgi

Türkiye’nin en kuzey noktası olarak coğrafya kitaplarından küçük yaşta öğrendiğimiz İnceburun, güzelliği ile gidenleri kendine hayran bırakan bir alan. Güzel manzarası, temiz havası ve tablo gibi görünümü ile rüya tadında bir ziyaret vadeden İnceburun, dik falezli kıyılarla çevrilidir. İnceburun’daki Davşan Adası ise küçük bir kaya parçası olarak en uç nokta olma unvanına sahiptir. Buruna en yakın konumdaki köy ise Kurtkuyusu Mezrası olarak bilinir. Bu şeritte kıyı, kayalık ve girintili çıkıntılıdır. İnceburun’da ilgi çeken yapı olarak deniz yüzeyinden 38 metre yükseklikte bulunan bir deniz feneri karşımıza çıkar. Sinop İnceburun arası kaç km diye soracak olursanız, fenerin Sinop il merkezine yaklaşık olarak 19 kilometre mesafede, konumlandığını söyleyebiliriz.

Ä°nceburun

Sinop İnceburun Deniz Feneri

İnceburun’daki deniz feneri gidenleri görselliği ile büyülüyor. 1863 senesinde inşa ettirilen bu fener, 12 metre uzunluğunda bembeyaz bir yapı. Türkiye’nin en kuzey noktasında tüm ihtişamıyla ziyaretçilerinin beğenisini kazanan bu fenerde bir aile yaşıyor ve fenerin bakımından da aynı zamanda sorumlu oluyorlar. Karadeniz’in muazzam manzarasına nazır konumuyla bir kartpostal görünümündeki deniz feneri, mutlaka fotoğraf çekmeniz gereken bir yer olarak karşınıza çıkıyor. Fenerin ışıkları sayesinde masmavi denizin yeşile döndüğünü burada görebilirsiniz. Manzaranın tadını çıkarmak için merkezden günübirlik ziyaretçileri olan fenere ayrıca karavanla ya da çadırlarıyla konaklamak için gidenler de bulunuyor. Hava, kış döneminde daha sert olduğu için ziyaret sıklıkları genellikle bahar ve yaz aylarında artıyor.

Sinop İnceburun'a Nasıl Gidilir?

Sinop İnceburun nerede diyecek olursanız Sinop’un merkezinde bulunduğunu söyleyebiliriz. Buraya ulaşım için farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Taksi: Sinop merkeze kadar gittikten sonra yaklaşık 20 kilometrelik yolu taksi ile gidebilirsiniz.

Otomobil: Eğer şahsi aracınızla gidecek olursanız Sinop merkez çıkışındaki Akliman tabelasını takip edebilirsiniz. Sinop İnceburun’a tek bir gidiş yolu bulunduğu için sorun yaşamadan ulaşım sağlayabilirsiniz. Navigasyon desteği ile de rahatça ulaşabilirsiniz.