Mihrabat Korusu, Anadolu Yakası’nda bulunan ve eşsiz bir manzaraya sahip İstanbul korularından biridir. Beykoz ilçesindeki Kanlıca‘da bulunan koru pek çok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur.

Koru, Sultan II. Abdülhamit’in Berlin Büyükelçisi olan Sadullah Paşa’nın eşi tarafından, bir paşa kızı olan Rukiye Hanım’a hediye edilmiştir. Boğaz’da bulunan ve iki köprü manzarasına da hakim olan korudan özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü çok rahat seyredilebilmektedir.

Koru, günümüzde nefes almak ve keyifli bir gün geçirmek için fazla uzaklaşmadan gidebileceğiniz alternatifler arasında bulunmaktadır. 200 dönüm alana ev sahipliği yapan koruda oturma alanları, büfeler, koşu parkurları, çocuk oyun alanı ve mesire yerleri gibi alanlar da yer alır.

Mihrabat Korusu Hakkında Bilgi 

Mihrabat Korusu, Kanlıca’da Fıstıklı yokuşundan boğaz kıyısına inen arazide yer alır. İstanbul Boğazı’na hakim bir noktada yer alan koru I. Mahmut zamanından günümüze gelen bir doğal güzellik olarak karşımıza çıkar.

Tarihte Mihrabat Korusu’na Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından bir kasır yaptırıldığı iddia edilmektedir. Ancak korunun içinde bulunan kasrın bir yeniçeri isyanı sebebiyle yakıldığı ve yok olduğu söylenir. Mihrabat Korusuİstanbul‘da mavi ve yeşili bir arada görebileceğiniz, ender güzellikler arasında yer alır.

Koru, hafta sonu dinlenmesi ve özellikle de açık büfe kahvaltı için tercih edilir. Koruya yürüyüşe gittiğinizde oturup dinlenebileceğiniz güzel mekanlar bulunur. Boğaz manzarasında etkinlikler organize edilebilmesi için iki tane davet alanı da vardır. Davet alanları 2 bin 500 kişiyi ağırlayabilecek alana ve 400 araçlık otoparka sahiptir.

Koruda fıstık çamları, erguvanlar, çınarlar, serviler başta olmak üzere birçok ağaç ve bitki türü barınır. Bahar geldiğinde ise katır tırnakları ve defne kokuları ile rüya gibi gezinti sunan koru, özellikle erguvan zamanı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

Mihrabat Korusu Düğün Fiyatları 

Mihrabat Korusu’nda Masal Bahçe ve Kale Bahçe olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan davet alanları yer alır. Masal Bahçe olarak adlandırılan davet mekanını unutulmaz düğün etkinlikleriniz ve diğer organizasyonlarınız için tercih edebilirsiniz.

Masal Bahçe, panoramik Boğaz manzarasına sahip, etkileyici bir alan olarak karşınıza çıkar. Burada 800 kişiye kadar misafir ağırlayabilirsiniz. Mekanın ayrıca 2 ayrı teras alanı, müstakil mutfağı, servis birimleri ve geniş otopark alanları bulunur.

Kale Bahçe olarak adlandırılan yer ise yeşilin her tonunu gözlemleyebileceğiniz ve huzur dolacağınız yerlerden biridir. Doğal bir atmosferde düzenlemek istediğiniz etkinlikler için ideal olan Kale Bahçe, 500 kişilik misafir ağırlama kapasitesine, dairesel bir dizayna, müstakil mutfağa ve 3 ayrı otopark alanına sahiptir.

Mihrabat Korusu-Masal Bahçe

Mihribat Korusu’nda düğün yapmak isterseniz ışık, ses ve sahne sisteminin olduğunu belirtmekte fayda var. Özel gününüzü organizasyon sorumlusu ile beraber düzenleyebilirsiniz. Birden fazla düğün ise aynı gün içinde olabilir. Ayrıca düğün organizasyonlarınızda dilerseniz after party düzenleyip, menünüzde değişiklikler yapabilirsiniz.

Hafta sonu davetleriniz için en az 250 misafir bulunması gerekir. Organizasyon hafta içi olacak olursa minimum kişi sayısı 150’dir. Yemekli düğün için kişi başı ücret  100-150  Türk Lirası arasında değişmektedir. Yemek yerine kokteyl tercih ederseniz de ödeyeceğiniz fiyat kişi başı 80-100 TL arasındadır.

Alanda yalnızca düğün değil açılışlar, baby shower, bayi toplantısı, davet ve resepsiyon, doğum günü, kurumsal etkinlikler, mezuniyet törenleri, nişan ve sünnet düğünü de yapabilirsiniz.

Mihrabat Korusu Doğada Bir Gün 

Mihrabat Korusu, “Doğada Bir Gün” etkinliklerinin yapıldığı bir alandır. “Doğada Bir Gün” etkinliği kapsamında ilköğretim öğrencileri için yaş ve sınıf seviyeleri dikkate alınarak kurgulanan eğitici, öğretici, interaktif etkinlikler düzenlenir. Çevreyi koruma bilincinin de işlendiği bu toplu etkinlik 11 senedir süregelen bir oyun programı olarak büyük talep görür.

Aktiviteye öğretmenler ve eğitmenler gözetiminde yalnızca çocuklar katılabilir. Emniyetli bir ortamda gerçekleştirilen organizasyonlar için alanda sağlık görevlisi de bulunmaktadır. Çocuklar bu etkinlikle hem temiz hava alarak bitki çeşitliliğini gözlemleyebilir hem de hayal gücünü, korkuyla başa çıkmayı, kendine güven duygusunu, bilgi ve beceri yeteneğini geliştirmeyi öğrenmiş olur.

Mihrabat Korusu oyun alanları arasında zeka geliştirici oyunlar, temalı oyunlar, animasyon ve beceri oyunları, dış alan oyunları ve saha oyunları yer alır. Mihribat Korusu Survivor olarak da bilinen etkinlikler bahar ve yaz aylarında organize ediliyor. Mihrabat Korusu Survivor etkinlikleri 15 ya da 20 kişilik gruplar halinde organize edilir. 09.30-16.00 saatleri arasındaki günübirlik kamplar için önceden rezervasyon yaptırmak gerekir.

Mihrabat Korusu Kahvaltı

Mihrabat Korusu piknik alanı dışında restoran hizmeti de vermektedir. Dillere destan serpme kahvaltı fiyatı ise kişi başı 62 Türk Lirasıdır. Manzara eşliğindeki lezzetli bir kahvaltıyla hem ruhunuzu hem de karnınızı doyurabilirsiniz. Kahvaltı sonrası koru turu atmakta fayda var.

Mihrabat Korusu İletişim 

Adres: Mihrabat Caddesi No:50 Kanlıca/İstanbul
Tel: (0216) 425 86 16