Vondelpark, Amsterdam'daki en büyük şehir parkı ve kesinlikle Hollanda'nın en ünlü parkı. Park, her yıl yaklaşık 10 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır. Vondelpark, Leidseplein'in güneyinde ve Rijksmuseum'un, Stedelijk Müzesi'nin ve Van Gogh Müzesi'nin yakınında yer almaktadır. Turistlerin yanı sıra yerel halk tarafından da sevilmekte ve güneşli günlerde, köpek yürüyüşlerinden koşuya, patene, müzik dinlemeye veya çimlerde uzanmaya kadar bir çok aktiviteyi gerçekleştirebileceğiniz bir yerdir.

1

Açık hava tiyatrosunda ya da yaz aylarında park standında ücretsiz konser verilir. Parkın içindeki cazibe merkezleri şair Vondel heykeli, dökme demir müzik kubbesi, çocuklar için oyun alanı bulunan Groot Melkhuis ve yaz aylarında popüler bir terasa açılan restoranı Vertigo ile tarihi Pavyon'un heykelidir.

1864 yılında bir dizi tanınmış Amsterdam vatandaşı bir kamusal park kurmak için bir komite kurdu. 8 hektarlık arazi satın almak için para biriktirdiler ve peyzaj mimarı Jan David Zocher, parkı o zaman moda İngiliz manzarası tarzında tasarlamakla görevlendirildi. Zocher, kendisi de bahçe mimarının olan oğlu Louis Paul Zocher ile birlikte çalıştı. Paris ve Roma'da mimarlık eğitimi gören Zocherler, doğal alan yanılsaması yaratmak için manzaraları, havuzları ve yolları kullandı. Baba ve oğlu Hollanda'da Keukenhof ve diğer parkları da tasarladı.

Park, 1865 yılında Nieuwe Parkı adıyla ata binen ve gezinen park olarak halka açıktı. Vondelpark ismi 1867'de bir Hollanda şairi Joost van den Vondel'in heykeli parka alındığında kabul edildi. Komite parkı büyütmek için para topladı ve 1877'de 45 hektarlık alana ulaştı. 1873'te L.P. Zocher parkta küçük bir ada, popüler müzik konserlerinin yer aldığı demir bandıraları yaptırdı.