Floransa denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Ponte Vecchio, Arno Nehri’nin iki kıyısını birbirine bağlamaktadır. Günümüzde çoğunluğunu kuyumcuların oluşturduğu çeşitli dükkanlar köprünün üzerinde bulunmaktadır. Hediyelik eşyalarında alına bilecek dükkanlarında bulunduğu köprü, şehrin en turistik noktalarından birisidir. Köprü üzerinde dönem dönem birçok şey satılmıştır. 16. yüzyılda köprüde kasaplar ve deri tabakhaneleri bulunmaktaydı. Bu dükkanlarda et satışı yapılmaktaydı. Bozulan etlerin kokusu tüm şehri sarında dönemin dükü I. Francesco, köprüde et satışını yasaklamıştır ve bu dükkanlar kapatılmıştır.

Son inşa edilen köprünün yapım amacı Palazzo Vecchio ile Palazzo Pitti’yi bağlamaktı. Böylece, Floransa’nın ünlü ailesi olan, Medici Ailesi halka karışmadan iki saray arasında gidip gelebilecekti. Eski Köprü anlamına gelen köprü, şehrin en eski köprüsüdür. Ponte Vecchio, Arno Nehri’nin en dar kısmında inşa edilmiştir. İlk olarak Romalılar tarafından milattan sonra 994 yılında inşa edilmiştir. Ancak gerçekleşen seller yüzünden köprü birçok kez yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. 1117 yılında gerçekleşen bir taşkın köprüye zarar vermiştir.

1345 yılında ise tekrardan köprünün inşası gerçekleşmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Almanya, Floransa’yı bombalamıştır. Eksiden köprüler şehri olarak bilinen Floransa, bu bombardımanda köprülerini kaybetmiştir ancak 1944 yılında atılan Alman bombaları Ponte Vecchio’yu hedef almamıştır. Bundan dolayı, Ponte Vecchio günümüze gelebilmiştir.

Genişliği 32 metre olan köprü, bir büyük, iki küçük kemer üzerinde yükselmektedir. Ponte Vecchio’nun mimarının kim olduğu konusunda bazı çelişkili bilgiler bulunmaktadır. Ünlü sanat tarihçisi Giorgio Vasari, köprünün mimarı olarak Taddeo Gaddi’yi gösterirken, bazı kaynaklarda mimarın Neri di Fiovaranti olduğu söylenmektedir. Köprünün ucunda, köprü koruması için bir kule inşa edilmiştir. Kule, Mannelli Kulesi, olarak bilinmektedir.

Image removed.

Arno Nehri’nin kıyısına yapılan Vasari Koridoru, inşa edilirken Mannelli Kulesi’nin yıkılması gündeme gelmiş ama yıkılmamıştır. Koridor, kulenin etrafından dolandırılmıştır. Köprünün ortasında bronzdan yapılmış olan ünlü kuyumcusu Benvenuto Cellini büstü bulunmaktadır. Günümüzde Floransa ile özleşmiş olan köprü, Arno Nehri ile fotoğraf çekilmek isteyenler için de tercih edilmektedir. Kuyumcuların ve dükkanların arasında bazı boşluklar vardır. Aynı zamanda köprünün ortasında da nehri görebileceğiniz boşluklar bulunmaktadır. Üzerindeki dükkanlar sayesinde, oldukça renkli bir görüntü veren Ponte Vecchio, şehirdeki en çok fotoğrafı çekilen noktalar arasında üst sıralardadır.

Adres:  Ponte Vecchio, 50125 Floransa

Yol Tarifi: Köprüye otobüsle ulaşım için 23, 302 A, 371 A, C2 ve SI330 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Yakın Yerler: Pitti Sarayı, Galileo Müzesi