Floransa Gezilecek Yerler

Mimari yapısı, tarihi atmosferi ve etkileyici dokusu ile Floransa, gerçek bir Avrupa şehridir. Floransa gezilecek yerler içinde; Uffuzi Galerisi, Duomo, Vecchio Sarayı, Bargello Müzesi, San Marco ve daha birçok yer bulunmaktadır.
 

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi, Floransa’nın dünyaca ünlü galerilerinden biridir. Dük I. Cosimo’nun çalışma ofisi olarak hazırlanan yapı, 1560-1580 yılları arasında inşa edilmiştir. Zaten “uffizi” kelimesi, İtalyanca’da “ofisler” anlamına gelmektedir. Binanın mimarı Giorgio Vasari’dir. Yapı, kendisinin en büyük eseri olarak anılmaktadır. Binanın iç avlusu çok uzun ve dar olup Arno Nehri'ne açılmaktadır.

Devamını Oku

Floransa Katedrali

Santa Maria del Fiore, ya da bilinen ismiyle Floransa Katedrali, Duomo olarak da bilinmektedir. Katedralin bulunduğu yerde eskiden Antik Santa Resparata Kilisesi bulunmaktaydı. Bu kilisenin yerine yapılan, Santa Maria del Fiore’nin inşaatına 1296 yılında başlanmıştır. Katedralin ilk mimarı Arnolfo de Cambio’dur. Daha sonra birçok kez mimar değişmiştir. Katedralin en dikkat çekici noktalarından biri Giotto'nun Çan Kulesi olarak bilinen çan kulesidir. Bu kule, katedralin mimarlığını Giotto’nun yaptığı dönemde, 1333 ile 1337 yılları arasında eklenmiştir.

Devamını Oku

Vecchio Sarayı

Floransa'da görülmesi gereken yerlerin başında gelen 94 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile bir kale görünümünü andıran Vecchio Sarayı, 1298 ve 1341 yılları arasında kentin hükümet binası olarak Arnolfo di Cambio tarafından tasarlanmıştır. Şimdiki görünümüne ise 16. yüzyılda gerçekleştirilen yenilenme çalışmalarının ardından kavuşmuştur.

Devamını Oku

Bargello Müzesi

Floransa’nın gezilecek yerleri arasında öncelikli sırada yer alan Bargello Müzesi, “Palazzo del Popolo” (Halk Sarayı) olarak da anılmaktadır. 1255 yılında inşa edilen yapı, Floransa’daki en eski devlet binasıdır. Capitano del Popolo’nun ikametgahı olarak inşa edilen Bargello, 1621 yılında Floransa Şehir Konseyi yüksek sulh yargıcı Podestà (İtalya'nın pek çok şehrinde güvenilir yüksek seviyedeki memurlara verilen isim) için kullanıldı. Bu işlevinden dolayı yapının özgün adı Podesta Sarayı’dır.

Devamını Oku

San Marco

San Marco, Floransa’daki dini bir komplekstir. Burada bir kilise ve manastır bulunmaktadır. Günümüzde “Museo Nazionale di San Marco” adıyla müze olarak kullanılan manastır kısmı, pek çok üne sahiptir. 15’inci yüzyılda Dominikan tarikatına mensup olan iki ünlü kişi, ressam Fra Angelico ve vaiz Girolamo Savonarola’ya ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca manastırda Michelozzo tarafından inşa edilmiş olan kütüphanede bulunan meşhur el yazması koleksiyon da yer almaktadır.

Devamını Oku

Accademia

Accademia, yani Floransa Güzel Sanatlar Okulu, 1561 tarihinde Medicilerin isteği üzerine Giorgio Vasari’nin de içinde bulunduğu üç kişilik bir ekip tarafından kurulmuştur. Bu üç sanatçının ortak özelliği, Behaviorism (Davranışcılık) akımının kurucuları ve temsilcileri olmasıdır.

Devamını Oku

Santa Croce Bazilikası

Orijinal adı “Basilica di Santa Croce” olan bazikila, Floransa’nın en önemli tarihi güzelliklerinden biri olarak görülmektedir. Türkçe’de Kutsal Haç Kilisesi olarak da anılmaktadır. Floransa'da Fransiskan mezhebinin en önemli kilisesi olup, Roma Katolik Kilisesi'nin küçük bir bazilikasıdır. 

Devamını Oku

Michelangelo Meydanı

Şehrin panoramik görüntüsü için en ideal noktalardan biri olan Michelangelo Meydanı, Floransa’nın en turistik noktalarından birisidir. Piazzale İtalyanca meydan anlamına gelmektedir. Tüm şehre hakim olan meydan, özellikle katedralin ve Ponte Vecchio’nun fotoğraflarını çekmek için en ideal noktalardan birisidir. Meydanda Arno Nehri’nin, Ponte Vecchio’nun, Duomo Katedrali’nin, Santa Croce Kilisesi’nin ve Palazzo Vecchio’nun eşsiz manzarası görülmektedir.

Devamını Oku

Ponte Vecchio

Floransa denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Ponte Vecchio, Arno Nehri’nin iki kıyısını birbirine bağlamaktadır. Günümüzde çoğunluğunu kuyumcuların oluşturduğu çeşitli dükkanlar köprünün üzerinde bulunmaktadır. Hediyelik eşyalarında alına bilecek dükkanlarında bulunduğu köprü, şehrin en turistik noktalarından birisidir. Köprü üzerinde dönem dönem birçok şey satılmıştır. 16. yüzyılda köprüde kasaplar ve deri tabakhaneleri bulunmaktaydı. Bu dükkanlarda et satışı yapılmaktaydı. Bozulan etlerin kokusu tüm şehri sarında dönemin dükü I. Francesco, köprüde et satışını yasaklamıştır ve bu dükkanlar kapatılmıştır.

Devamını Oku

Signoria Meydanı

Palazzo Vecchio’nun önünde yer alan Piazza della Signoria (Signoria Meydanı), şehrin en önemli meydanlarından birisidir. Meydan adını meydanda bulunan eski yönetim binasından almaktadır. Şehrin ortasında yer alan meydanda aynı zamanda başta Michelangelo’nun David heykellerinin bir replikasıyla beraber birçok heykel ve eser de yer almaktadır. Meydan adeta bir açık hava müzesi gibidir. Ayrıca meydanda sahip olduğu eserler sayesinde en önemli müzeler arasında gösterilen Uffizi Galerisi bulunmaktadır.

Devamını Oku

Pitti Sarayı

Medici Ailesinin yaz aylarında kullanılması için yapılan Pitti Sarayı, günümüzde birçok serginin bulunduğu büyük bir müze haline dönüştürülmüştür.  Günümüzde  Kostüm Galerisi, Palatine Galerisi ve Modern Sanat Galerisi açıktır. Saray içinde Medici Ailesine ait eşyalar sergilenmekte, ailenin tarihi hakkında bilgiler verilmektedir. Pitti Sarayı gezilerek, Toskana’nın en önemli ailesi olarak bilinen Medici Ailesini tanıma fırsatı bulunabilmektedir.

Devamını Oku

Boboli Bahçeleri

İtalyanca, Giardini di Boboli olarak bilinen Boboli Bahçeleri Floransa’nın en meşhur parklarının başında gelmektedir. Toskana bölgesinin en önemli ailesi olan Medici Ailesinin ana ikametgahı olan Pitti Sarayı’nın arkasında bulunmaktadır. Bahçe, Medici Ailesi’nden Eleonora di Teleodo için Grand Dük I.Cozimo tarafından tasarlanmıştır. Boboli Bahçesinin ilk bölümü Niccolo Tribolo tarafında yaptırılırken, Tribolo 1550 yılında ölünce inşaat durmuştur. Ardından bu görevi Bartolomeo Ammanati üstlenmiştir. Mağaraların planlanmasını ve tasarımını Giorgio Vasari, heykel konusunu ise Bernardo Buontalenti yürütmüştür. 16. Yüzyılda düzenlenen alan Bölgedeki ilk biçimsel İtalyan bahçelerinden birisidir.

Devamını Oku

Museo d'ell Opera Dell Duomo

Museo dell'Opera del Duomo, Katedral Eserleri Müzesi, Floransa Katedrali olarak bilinen  Santa Maria del Fiore Katedrali için oluşturulmuş olan müzedir. Katedral içindeki birçok eserin orijinalleri bu müzede sergilenmektedir. 1891 yılında açılan Museo d'ell Opera Dell Duomo, günümüzde dünyanın en önemli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

Devamını Oku

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Floransa Katedralinin karşısında bulunan, özellikle bronz kapılarıyla ünlü olan küçük dini yapıdır. Andrea Pisano ve Lorenzo Ghiberti tarafından tasarlanan vaftizhanenin içi 13. yüzyıldan kalma olan orta çağ mozaikleriyle süslüdür.

Devamını Oku

Mercato Centrale

Via dell'ariento, Via Sant'antonino, Via Panicale ve Piazza del Mercato Centrale arasında yer alan Marcato Centrale, Floransa’nın en kendine has noktalarından birisidir. Çok katlı bir yapı olan Marcato Centrale, 19. Yüzyılın sonlarında yaptırılmış kompleks halinde bir pazar aslında. Her katında farklı stantların yer aldığı pazarda hem alışveriş yapmak, hem de bir şeyler yiyip içmek mümkün. Katlarda alışveriş alanlarının yanı sıra kafe ve restoranlar da var. Bir çok stand hem ürettikleri ürünleri satıyor hem de bu yiyecekleri pişirerek servis ediyor. Pazar’n giriş katında yöresel ürünler satılırken en üst katı daha çok restoranlara ayrılmış. Ayrıca Marcato Centrale’nın içerisinde bir de yemek okulu bulunuyor.

Devamını Oku

Piazza della Repubblica

Floransa’daki en ünlü meydanlardan biri olan Piazza della Repubblica, meydanın ortasındaki büyük atlı karıncasıyla bilinmektedir. Şehrin birçok turistik noktasına oldukça yakındır. Roma imparatorluğu döneminde merkez nokta olarak kullanılan Piazza della Repubblica, ticaretin ve siyasetin kalbi olmuştur. Meydanda birçok lüks restoran ve kafe bulunmaktadır. Yemek yemek ya da bir şeyler atıştırmak isteyenler için birçok alternatife sahip olan meydanda fiyat ortalaması, şehrin diğer noktalarındaki mekanlara göre biraz daha pahalıdır.

Devamını Oku

Giotto'nun Çan Kulesi

Duomo Meydanı’nda yer alan Giotto'nun Çan Kulesi, Floransa Katedralinin bir parçasıdır.  Katedralden ayrı duran kule, bir çan kulesidir. Giotto’nun önemli yapılarından biri olan kule İtalyanca Campanile di Giotto olarak adlandırılmaktadır. Santa Maria del Fiore Bazilikası ve Vaftizhane ile yan yana bulunmaktadır. Gotik bir mimariye sahip olan kule, çok renkli mermerden yapılmıştır.

Devamını Oku

Galileo Müzesi

Müzeler açısından oldukça zengin bir şehir olan Floransa, Galileo Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Galileo Müzesi, 1972 yılında Floransa Üniversitesi tarafından kurulmuştur. İlk olarak Enstitü Ve Bilim Tarihi Müzesi (Museo di Storia della Scienza) olarak isimlendirilen müze daha sonra yenilenme ve düzenlenme için kapatılmıştır. 10 Haziran 2010 yılında müze tekrar açılmış ve Galileo Müzesi adını almıştır. Müze Astronom ve bilim adamı olan Galileo Galilei’ye adanmıştır.

Devamını Oku

Santa Maria Novella Bazilikası

Santa Maria Novella Bazilikası, Floransa tren garının tam karşısında yer almaktadır. Floransa’da yapılan ilk büyük dini yapı olan bazilika, 13. Yüzyılda inşa edilmiştir. Santa Maria Novella Bazilikası, çok güzel süslemeler sahiptir. Bu özeliğiyle dikkat çeken yapı, Dominikan mezhebinin bir grubu tarafından yaptırılmıştır. Bazilikanın manastır bölümü, daha önce bulunan Santa Maria delle Vigne’nin yerine yaptırılmıştır.

Devamını Oku