Google+

Arama formu

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa Gezilecek Yerler
 

Floransa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Terrazza De Medici, Apartments Quiet In The City, San Giuliano Inn. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Appartamento Alfanihouse, Domux Home Ricasoli, La Campanella gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel 7 Santi, Hotel Paola, Wow Florence Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Floransa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Mimari yapısı, tarihi atmosferi ve etkileyici dokusu ile Floransa, gerçek bir Avrupa şehridir. Floransa gezilecek yerler içinde; Uffuzi Galerisi, Duomo, Vecchio Sarayı, Bargello Müzesi, San Marco ve daha birçok yer bulunmaktadır.
 

Floransa Turları

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi, Floransa’nın dünyaca ünlü galerilerinden biridir. Dük I. Cosimo’nun çalışma ofisi olarak hazırlanan yapı, 1560-1580 yılları arasında inşa edilmiştir. Zaten “uffizi” kelimesi, İtalyanca’da “ofisler” anlamına gelmektedir. Binanın mimarı Giorgio Vasari’dir. Yapı, kendisinin en büyük eseri olarak anılmaktadır. Binanın iç avlusu çok uzun ve dar olup Arno Nehri'ne açılmaktadır.

Günümüzde galeri / müze olarak kullanılan Uffizi, dünyadaki en nadide parçaları koleksiyonunda bulundurmaktadır. Özellikle Medici Ailesi’nin kişisel sanat koleksiyonu oldukça değerli görülmektedir.

Bu eserler arasında yer alan önemli çalışmalardan bahsetmek gerekirse “Urbino Venüsü” ilk sırayı alabilir. 1538 yılında Tiziano’nun yaptığı eserde müstehcen bir tanrıça betimlenmektedir. Boticelli’nin 1485 tarihli eseri “Venüs’ün Doğuşu”, Roma aşk Tanrısının doğuşunu temsil eder. Michelangelo’nun 1506 tarihli “Kutsal Aile” eserinde ise Hz. İsa, Hz. Meryem’in kucağında yer almaktadır.

Galerideki en eski tarihli eserlerden biri olan “Ognisanti Madonna”, 1310’da Giotto tarafından yapılmıştır. Derinlik algısı ve perspektif konularında bir başyapıt olarak nitelendirilmektedir. Uffizi Galerisi’nde bunlar dışında gotik ve erken Rönesans döneminden eserler görülebilmektedir. Lorenzetti’nin “Tapınağa Sunuluş”, Giottino’nun “Pieta”, Ognissanti’nin “Madonna”sı görülmesi gereken önemli eserler arasındadır. Erken Rönesans dönemi örnekleri arasında ise Paolo Uccello’nun “San Romano Savaşı” ile Fra Filippo Lippi’nin “Madonna ve Çocuk ile Melekler” eserleri dikkat çekmektedir.

Ziyaretçi trafiği yoğun olan Uffizi Galerisi’ne giriş için uzun kuyruklar beklemeniz gerekebilir. Ancak galeri, bu soruna çözüm olarak erken rezervasyon sistemi getirmiş. Dilerseniz, küçük bir miktar fark ödeyerek giriş için erken rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Floransa Katedrali (Duomo)

Floransa Katedrali (Duomo)

Floransa’nın en ünlü ve büyük katedralidir Floransa Katedrali. “Duomo” ya da “Santa Maria del Fiore” olarak da anılmaktadır. 1296-1436 yılları arasında gotik tarzda inşa edilmiştir.

1296'da antik Santa Resparata Kilisesi'nin yerine inşaatına başlanan katedrali gezerken bodrum katına inildiğinde bu eski kilisenin kalıntıları hâlâ görülebilmektedir.

İlk mimarı Arnolfo di Cambio olan katedralin mimarlığını 1333-1337 yılları arasında Giotto devralmıştır ve çan kulesinin inşaatına başlamıştır. 1357 yılından sonra ise mimarlar Francesco Talenti ve Giovanni di Lapo Ghini oldular. 1412'de katedralin yapılan kısımları Santa Maria del Fiore'ye ithaf edilmiş ve bitmemiş şekliyle açılmıştır. 1420-1436 döneminde mimar Filippo Brunelleschi bir yarışma kazandıktan sonra büyük kubbesini bitirmek için çalışmıştır. Brunelleschi'nin kubbeyi tamamlaması üzerine 25 Mart 1436 tarihinde Papa IV. Eugenius tarafından katedral kutsanmış ve resmen ibadete açılmıştır.

Gotik tarzda tasarlanmış olan katedral, renkli mermer cephe kaplamaları ile romanesk stilini de yansıtmaktadır. İç kısmı ise Rönesans dönemini çağrıştıran bir sadeliğe sahiptir. Katedralin planı Latin haçı biçimindedir, haçın kollarının kesişme noktası üzerinde bir kubbe bulunmaktadır. Kolların her biri, bir yarım daire oluşturacak biçimde yan yana dizilmiş beşer şapelle son bulur.

Floransa gezilecek yerler listesinin başında yer alan Floransa Katedrali’nin en ünlü kısımlarından biri giriş kısmındaki saattir. 15. yüzyılda Paolo Uccello tarafından günün 24 saatinin güneşin batışına göre ayarlandığı bu saat hâlâ çalışmaktadır. Katedralin bir diğer önemli eseri Giorgio Vasari’nin “Last Judgement” (Kıyamet Günü) freskidir.

Katedralin kubbesi de mutlaka görülmelidir. 1296–1436 yılları arasında inşa edilen bu kubbeye katedralin dışından girilir. Şehir manzarasının izlenebileceği kubbe kısmına çok sayıdaki merdiven tırmanılarak çıkılır. Kubbede cehennem ve kıyamet günlerini temsil eden resimler yer almaktadır.

Vecchio Sarayı

Vecchio Sarayı

Floransa'da görülmesi gereken yerlerin başında gelen 94 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile bir kale görünümünü andıran Vecchio Sarayı, 1298 ve 1341 yılları arasında kentin hükümet binası olarak Arnolfo di Cambio tarafından tasarlanmıştır. Şimdiki görünümüne ise 16. yüzyılda gerçekleştirilen yenilenme çalışmalarının ardından kavuşmuştur.

XIV. yüzyılda Signoria Konseyi tarafından önemli kararlar alınmış, ardından Medici Ailesi’nin merkezi olmuştur. Yapı 1872’den bugüne kadar belediye sarayı olarak kullanılmıştır. Sarayın sahip olduğu Torre d’Arnolfo’dan (kule) muhteşem bir şehir manzarasını izleyebilirsiniz. Adını 500 üyesi olan konseyden alan “Beş Yüzler Salonu’ndan (Salone dei Cinquecento) içeriye girerek Michelangelo’nun nefes kesen “Zafer” heykelini (Genio della Vittoria) görebilirsiniz. Bu salonun süslemeleri ise Vasari’ye aittir. 

Sarayın ikinci katına çıkıldığında Vasari’nin hava, su, toprak ve ateşi betimlediği Elementler Odası görülmektedir. Yine bu katta yer alan Leylaklar Odası’nda bulunan Donatello imzalı “Judith ve Holofernes” eseri mutlaka görmelisiniz.

Farklı isimler verilerek oda oda ayrılan sarayın Zambaklar Odası’nda ise Roma’nın devlet adamları tasvir edilmektedir. Vecchio Sarayı’nda ayrıca Verrochio’nun bronzdan yapılmış “Yunuslu Putto” çeşmesi görülebilmektedir. 

Vecchio Sarayı’nı kendi kendinize gezebileceğiniz gibi rehberli turlar da yapılmaktadır. Eğer ortalama bir buçuk saat süren bu turları tercih ederseniz, kendi başına gezen turistlere kapalı olan bazı bölümleri de görme şansını yakalayabilirsiniz.

Bargello Müzesi

Bargello Müzesi

Floransa’nın gezilecek yerleri arasında öncelikli sırada yer alan Bargello Müzesi, “Palazzo del Popolo” (Halk Sarayı) olarak da anılmaktadır. 1255 yılında inşa edilen yapı, Floransa’daki en eski devlet binasıdır. Capitano del Popolo’nun ikametgahı olarak inşa edilen Bargello, 1621 yılında Floransa Şehir Konseyi yüksek sulh yargıcı Podestà (İtalya'nın pek çok şehrinde güvenilir yüksek seviyedeki memurlara verilen isim) için kullanıldı. Bu işlevinden dolayı yapının özgün adı Podesta Sarayı’dır.

Bir dönem hapishane olarak da kullanılan Bargello’nun bu özelliği Grand Dük Kutsal Roma İmparatoru Peter II. Leopold'un hapishaneyi kaldırmasıyla son bulmuştur.

Sahip olduğu mimari yapı, Vecchio saraynın yapımında da ilham kaynağı olmuştur. Orijinali iki katlı olan yapı 1256 yılında Volognana Kulesi boyunca inşa edildi. Üçüncü katı ise 1323 yılında bir yangın sonrası ilave edildi. Yapı dış kısmındaki merdiveni ile ikinci kata ulaşan bir tasarım ile açık avlu etrafında inşa edilmiştir. Avlunun ortasında ayrıca bir açık kuyu bulunmaktadır.

Bargello, 1865 yılında “Museo Nazionale del Bargello” orijinal adıyla bir ulusal müze olarak hizmet vermeye başladı. Geniş bir İtalyan Gotik koleksiyonuna ve 14-17’nci yüzyıl Rönesans heykellerine sahip olan müzede pek çok başyapıt yer almaktadır. 

Michelangelo’nun Roma şarap tanrısı Bacchus heykeli, çocuk İsa ve Meryem’in bir madalyon içerisinde tasvir edildiği Pitti Tonda (Madonna and Child) rölyefi, ünlü Romalı asker ve politik lider Brutus büstü ve 1.46 metre uzunluğundaki Apollo heykeli müzede sergilenmektedir. Ayrıca Donatello’nun Davud (David) adlı heykeli de müzede yer almaktadır.

Müzede ayrıca, iyi bir seramik koleksiyonu da mevcuttur.

San Marco

San Marco

San Marco, Floransa’daki dini bir komplekstir. Burada bir kilise ve manastır bulunmaktadır. Günümüzde “Museo Nazionale di San Marco” adıyla müze olarak kullanılan manastır kısmı, pek çok üne sahiptir. 15’inci yüzyılda Dominikan tarikatına mensup olan iki ünlü kişi, ressam Fra Angelico ve vaiz Girolamo Savonarola’ya ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca manastırda Michelozzo tarafından inşa edilmiş olan kütüphanede bulunan meşhur el yazması koleksiyon da yer almaktadır.

Müzenin girişi Aziz Antoninus olarak adlandırılan dehlizden yapılmaktadır. Bu bölüm, 16.-17. yüzyılda Bernardino Pocetti tarafından fresklerle süslenmiştir. Müze, erken Rönesans döneminden İtalyan ressam Fra Angelico'nun önemli eserlerine sahiptir. Bunun dışında Domenico Ghirlandaio'nun küçültülmüş ölçülerdeki “Last Supper”ın bir versiyonu da yer almaktadır. Ayrıca Girolamo Savonarlo'nun yaşadığı hücreler ayrıca görülebilir.

San Marco’daki kilise ise Papa IV. Eugene'nin huzurunda 1443 yılında açıldı. 16. yüzyılın sonlarında Giambologna tarafından tasarlanan şapele karşı tek bir orta kısma (nave) sahiptir. 16. ve 17. yüzyıldan ressamlara ev sahipliği yapar. Sanat çalışmaları arasında en eski olanı ön cephe karşısında yer alan, 14. yüzyıla ait üzerinde İsa'nın resmi olan hacdır. Angelico (1425-1428) tarafından yapılmıştır. Giambologna, Salvati Şapeli olarak bilinen “Cappella di Sant'Antonino”yu 1859 yılı Mayıs ayında tamamlamıştır. 

İç kısım Domenico Passignano tarafından, şapelin kubbesi ise Bernardino Poccetti tarafından yapıldı. San Marco'ya aralarında Giovanni Pico della Mirandola ve şair Angelo Poliziano'nun bulunduğu önemli kişiler gömülmüştür.

Accademia (Floransa Güzel Sanatlar Okulu)

Accademia (Floransa Güzel Sanatlar Okulu)

Accademia, yani Floransa Güzel Sanatlar Okulu, 1561 tarihinde Medicilerin isteği üzerine Giorgio Vasari’nin de içinde bulunduğu üç kişilik bir ekip tarafından kurulmuştur. Bu üç sanatçının ortak özelliği, Behaviorism (Davranışcılık) akımının kurucuları ve temsilcileri olmasıdır.

Accademia, Avrupa’daki ilk çizim akademisidir. 1784 yılında Floransa’daki tüm sanat okulları Accademia’ya bağlanmıştır. Ünlü İtalyan sanatçı Michelangelo’nun şaheseri Davut Heykeli 1873 yılından beri burada sergilenmektedir. 

Heykelin yapımına, Michelangelo Buonarroti tarafından 1501 yılında başlanmış ve 1504 tarihinde tamamlanmıştır. Geniş çevrelerce, Michelangelo’nun (Pietà ile birlikte) en iyi iki heykelinden biri ve Rönesans heykel sanatının başyapıtı kabul edilmektedir. Eser, Davut’un Golyat’a saldırmaya karar verdiği anı simgelemektedir. 5.17 metre yüksekliğindeki mermer heykel Floransa’nın bir sembolü niteliğindedir. Heykelin tamamı 8 Eylül 1504 tarihinde ortaya çıkarılmıştır. Figürün omzunun üzerinde dikkat çeken sapanın yanı sıra figürde neredeyse mükemmel ‘insan oranı’ betimlenmiştir.

Santa Croce Bazilikası

Santa Croce Bazilikası

Orijinal adı “Basilica di Santa Croce” olan bazikila, Floransa’nın en önemli tarihi güzelliklerinden biri olarak görülmektedir. Türkçe’de Kutsal Haç Kilisesi olarak da anılmaktadır. Floransa'da Fransiskan mezhebinin en önemli kilisesi olup, Roma Katolik Kilisesi'nin küçük bir bazilikasıdır. 

Yapıldığı dönemde şehir surlarının dışında kalan bataklık bir alanda yer alan bazilika, günümüzde Santa Croce Meydanı'nda yer almaktadır. Floransa Katedrali’nin (Duomo) yaklaşık 800 metre güneyindedir.

Michelangelo, Galileo, Machiavelli, Foscolo, Gentile, Rossini ve Marconi gibi ünlü İtalyanlar burada gömülüdür. Bu sebeple “Tempio dell'Itale Glorie” (İtalyan övünmeler tapınağı) olarak da anılmaktadır.

Bazilikanın görkemli dış kısmı 19. yüzyılda İngiliz hayırsever Francis Sloane tarafından mermer işlemeler ile yaptırılmıştır. Fransiskan mezhebi tarafından yaptırılan bu bazilika içerisinde Bardi ve Peruzzi şapelleri bulunmaktadır. Bu şapeller Aziz Francis ve Aziz John’un tasvir edildiği freskler ile ünlüdür. Kilisenin içinde ayrıca Brunelleschi tarafından yapılan Cappella Pazzi’nın girişi mevcuttur. Buradan geçilen avluda çeşitli sanat eserleri görülebilmektedir. 
Bazilikada görülebilecek bir diğer önemli kısım ve eserlerden bazıları Gaddi’nin 1380 yılında yaptığı Kutsal Haçın hikayesini anlatan eser, müze kısmında Cimabue imzalı çarmıh ve Rönesans dönemine ait diğer önemli eserlerdir.

Bunun dışında Antonio Canova Alfieri'nin abidesini yapmıştır. Yemekhane kısmında bulunan ve 1966 yılında yaşanan sel baskınında hasar gören Cimabue’nin “Crucifixion”ı görülebilmektedir. Medici Şapeli'nde Andrea della Robbia’nın eserleri görülebilmektedir.