Galileo Müzesi

Müzeler açısından oldukça zengin bir şehir olan Floransa, Galileo Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Galileo Müzesi, 1972 yılında Floransa Üniversitesi tarafından kurulmuştur. İlk olarak Enstitü Ve Bilim Tarihi Müzesi (Museo di Storia della Scienza) olarak isimlendirilen müze daha sonra yenilenme ve düzenlenme için kapatılmıştır. 10 Haziran 2010 yılında müze tekrar açılmış ve Galileo Müzesi adını almıştır. Müze Astronom ve bilim adamı olan Galileo Galilei’ye adanmıştır.

11. Yüzyılda inşa edilmiş Castellani Sarayı (Palazzo Castellani) içerisinde yer alan Galileo Müzesi, şehir içindeki bir diğer ünlü galeri olan Uffizi Galerisi’nin arka tarafında bulunmaktadır.

Müzede birçok eser sergileniyor. Bunların başında bilimin nasıl yükseldiğini ve geliştiğini gösteren sergi yer alıyor. Bir diğer dikkat çekici bölümse Galileo Galilei’ye ait olan icatlar. Ayrıca müzeyi gezerken bilimin gelişmesinde çok büyük rol oynamış olan deneyleri, aletleri görmek mümkündür. Ayrıca teleskop gibi çeşitli aletleri, haritaları da inceleyebilirsiniz.

Çocuk ziyaretçilerinin de oldukça ilgisini çeken müze, birçok kişiye bilimin inanılmaz dünyasına bir kapı açmaktadır.

Müzede ayrıca çok önemli koleksiyonlar yer almaktadır. Bunlar arasında eskiden Uffizi Galerisi'nde yer alan Matematik Odası (Stanzino delle Matematiche) bulunmaktadır. Medici ailesinin koleksiyonları arasında yer alan değerli bilimsel eşyalar Uffizi Galerisinden sonra bir dönem Fizik ve Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenmiştir. Günümüzde Galileo Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bir diğer önemli olan koleksiyonsa Lorraine Koleksiyonu’dur. Lorraine Hanedanı tarafında toplanan aletler Toskana ve İtalya’nın gelişimini göstermektedir. Elektrik, elektromanyetizma ve kimya konusundaki ilerlemeler bu koleksiyonla gözler önüne serilmektedir.

Müzede ayrıca çeşitli araştırmalar, belgeler ve yayınlar yer almaktadır. Dönemsel sergilere de ev sahipliği yapan Galileo Müzesi, bir de kütüphaneye sahiptir. Floransa’da özellikle Galileo Galilei hayranlarının gezi listesine girmesi gereken müze her yıl binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Floransa’nın merkezinde yer alan müze birçok önemli noktaya yürüme mesafesindedir. Arno Nehri’ne de oldukça yakın olan Piazza dei Giudici’de yer almaktadır.

Adres: Piazza dei Giudici, 1, 50122 Floransa

Yol Tarifi: 23, 6, C1 ve C3 numaralı otobüslerle müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri:Müze Salı günleri  9:30 – 13.00 saatleri arasında, diğer günlerse 9:30-18:00 saatlerinde ziyarete açık. Giriş Ücretleri şöyle; tam 10 Euro, 6-18 yaş arası 6 Euro, 6 yaş altı ise ücretsiz.

Yakın Yerler: Uffizi Galerisi, Ponte Vecchio, Signoria Meydanı