Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Floransa Katedralinin karşısında bulunan, özellikle bronz kapılarıyla ünlü olan küçük dini yapıdır. Andrea Pisano ve Lorenzo Ghiberti tarafından tasarlanan vaftizhanenin içi 13. yüzyıldan kalma olan orta çağ mozaikleriyle süslüdür.

Floransa’daki en eski yapılardan biri olan Aziz Giovanni Vaftizhanesi’nin inaşaştına 1059 yılında başlanmıştır. Bir Roma Tapınağı üzerine inşa edilen yapı 1128 yılında açılmıştır. Vaftizhane olarak adlandırılan bina, küçük bir bazilika olarak nitelendirilebilir. Floransa Vaftizhanesi olarak ünlenmesinin nedeni, 19. Yüzyıla kadar Floransalı önemli Katoliklerin Aziz Giovanni Vaftizhanesi’nde vaftiz edilmiş olmasıdır. Bunların başında Medici Ailesi üyeleri ve Dante gelir.

Vaftizhane sekizgen olarak tasarlanmıştır. Dış mimarisin Floransa Katedrali olan Santa Maria del Fiore gibi renkli mermerle kaplıdır. Rönesans dönemine ait yapı mimarisi klasik üslupla birleştirilmiştir. Vaftizhanedeki en ilgi çekini nokta Pisano tarafından yapılan kapılardır. Bu kapının tasarımı için bir yarışma düzenlenmiş ve yarışma Ghiberti kazanmıştır. Katının üzerindeki kabartmalarda İncil'den çeşitli sahneler canlandırılmaktadır. Cennet Kapıları olarak bilinen kapılar oldukça görkemli ve ilgi çekicidir. Vaftizhanenin bir diğer ilginç noktası 13. Yüzyıldan kalma olan tavanıdır. Tavanda Floransalı bilinen kişilerin tasvirleri bulunmaktadır.

Vaftizhanenin temel yapısı aynı kalsa da yıllar içinde birçok kez değişim yaşamıştır.2. yüzyılda yapımı başlanan yapının 9. Yüzyılda katedral olması için bazı çalışmalar başlatılmıştır. Ama katedrale dönmemiştir. 12. Yüzyılda vaftizhane bugünkü halini almıştır.

Piazza del Duomo’da bulunan Aziz Giovanni Vaftizhanesi, birçok turistik noktaya çok yakın konumdadır. Turistler tarafından oldukça ilgi gören vaftizhane, her yıl binlerce kişiyi ağırlamaktadır.

Ziyaret Bilgileri: Pazartesiden cumaya  08:15-10:15 / 11:15-19:30 saatleri arasında ziyarete açık. Cumartesi günleri 8:15-18:30, Pazar ise 8:15-13:00 saatlerinde ziyaret edilebiliyor.

Aziz Giovanni Vaftizhanesi’ne giriş için dahil olduğu Il Grande Museo Del Duomo bileti almak gerekmektedir. Birçok yere de girişi sağlayan bilet 18 Euro. 6-11 yaş arası çocuklar için 3 Euro, 6 yaş altı ise ücretsiz.

Adres: Piazza San Giovanni, 50122 FIoransa

Yol Tarifi: 17, 25, 6 ve C2 numaralı otobüslerle buraya varmanız mümkün. Ayrıca R Treniyle de müzeye ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler:Piazza della Repubblica, Giotto'nun Çan Kulesi, Floransa Katedrali, Museo d'ell Opera Dell Duomo