Bargello Müzesi

Floransa’nın gezilecek yerleri arasında öncelikli sırada yer alan Bargello Müzesi, “Palazzo del Popolo” (Halk Sarayı) olarak da anılmaktadır. 1255 yılında inşa edilen yapı, Floransa’daki en eski devlet binasıdır. Capitano del Popolo’nun ikametgahı olarak inşa edilen Bargello, 1621 yılında Floransa Şehir Konseyi yüksek sulh yargıcı Podestà (İtalya'nın pek çok şehrinde güvenilir yüksek seviyedeki memurlara verilen isim) için kullanıldı. Bu işlevinden dolayı yapının özgün adı Podesta Sarayı’dır.

Bir dönem hapishane olarak da kullanılan Bargello’nun bu özelliği Grand Dük Kutsal Roma İmparatoru Peter II. Leopold'un hapishaneyi kaldırmasıyla son bulmuştur.

Sahip olduğu mimari yapı, Vecchio saraynın yapımında da ilham kaynağı olmuştur. Orijinali iki katlı olan yapı 1256 yılında Volognana Kulesi boyunca inşa edildi. Üçüncü katı ise 1323 yılında bir yangın sonrası ilave edildi. Yapı dış kısmındaki merdiveni ile ikinci kata ulaşan bir tasarım ile açık avlu etrafında inşa edilmiştir. Avlunun ortasında ayrıca bir açık kuyu bulunmaktadır.

Bargello, 1865 yılında “Museo Nazionale del Bargello” orijinal adıyla bir ulusal müze olarak hizmet vermeye başladı. Geniş bir İtalyan Gotik koleksiyonuna ve 14-17’nci yüzyıl Rönesans heykellerine sahip olan müzede pek çok başyapıt yer almaktadır. 

Michelangelo’nun Roma şarap tanrısı Bacchus heykeli, çocuk İsa ve Meryem’in bir madalyon içerisinde tasvir edildiği Pitti Tonda (Madonna and Child) rölyefi, ünlü Romalı asker ve politik lider Brutus büstü ve 1.46 metre uzunluğundaki Apollo heykeli müzede sergilenmektedir. Ayrıca Donatello’nun Davud (David) adlı heykeli de müzede yer almaktadır.

Müzede ayrıca, iyi bir seramik koleksiyonu da mevcuttur.

Ziyaret Bilgileri: Müzeyi salı gününden cumartesiye 08:15-13:50 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise 4 Euro. 

Adres: Via del Proconsolo, 4, 50122 Floransa

Yakın Yerler: Duomo, Signoria Meydanı

Yol Tarifi: Signoria Meydanı'na çok yakın olan Bargello Müzesi'ne kolayca yürüyebilirsiniz.