Santa Maria Novella Bazilikası

Santa Maria Novella Bazilikası, Floransa tren garının tam karşısında yer almaktadır. Floransa’da yapılan ilk büyük dini yapı olan bazilika, 13. Yüzyılda inşa edilmiştir. Santa Maria Novella Bazilikası, çok güzel süslemeler sahiptir. Bu özeliğiyle dikkat çeken yapı, Dominikan mezhebinin bir grubu tarafından yaptırılmıştır. Bazilikanın manastır bölümü, daha önce bulunan Santa Maria delle Vigne’nin yerine yaptırılmıştır.

Santa Maria Novella Bazilikası'nın içerisinde yer alan freskler arasında Masaccio’nun Üçleme’si, Ucello’nun Yeşil Revak’ı ile İspanyol, Filippo Strozzi ve Tornabuoni dikkat çekmektedir.

Bazilika içerisinde ibadet için bir bölüm ayrılmıştır. Bu bölüm gotik ve erken Rönesans dönemlerine ait eserlerle süslenmiştir. Bazilikanın içerisinde, Meryem Ana’ya ait olan fresk ve Saint John’un hayatını özetleyen freskler ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Santa Maria Novella Bazilikası, isimlindeki Novella kelimesini Santa Maria delle Vigne’nin üzerine yaptırıldığı için almıştır. 9. Yüzyılda inşa edilmiş olan Santa Maria delle Vigne, daha sonra yıkılmıştır. Kiliseden kalan bazı parçalar camekanların ardında hala sergilenmektedir. Bazilikanın ziyareti sırasında bu kalıntıları da görmek mümkündür. Floransa’nın en ünlü bazilikaların biri olan Santa Maria Novella Bazilikası, Piazza di Sante’de yer almaktadır.

Adres: Piazza di Santa Maria Novella, 18, 50123 Floransa

Ziyaret Bilgileri: Bazilikayı Çarşamba hariç her gün 10.00 – 18.00 Saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş Ücretleri ise indirimli: 7,5 euro, tam 10 euro.

Yol Tarifi: A, 11, 36, 37 veya 68 numaralı otobüslerle ulaşım sağlamak mümkün.

Yakın Yerler:Mercato Centrale, MNAF: Alinari National Museum of Photography