Boboli Bahçeleri

İtalyanca, Giardini di Boboli olarak bilinen Boboli Bahçeleri Floransa’nın en meşhur parklarının başında gelmektedir. Toskana bölgesinin en önemli ailesi olan Medici Ailesinin ana ikametgahı olan Pitti Sarayı’nın arkasında bulunmaktadır. Bahçe, Medici Ailesi’nden Eleonora di Teleodo için Grand Dük I.Cozimo tarafından tasarlanmıştır. Boboli Bahçesinin ilk bölümü Niccolo Tribolo tarafında yaptırılırken, Tribolo 1550 yılında ölünce inşaat durmuştur. Ardından bu görevi Bartolomeo Ammanati üstlenmiştir. Mağaraların planlanmasını ve tasarımını Giorgio Vasari, heykel konusunu ise Bernardo Buontalenti yürütmüştür. 16. Yüzyılda düzenlenen alan Bölgedeki ilk biçimsel İtalyan bahçelerinden birisidir.

Bahçe dizaynının ilk defa denendiği Boboli Bahçeleri geometrik tasarımlarla düzenlenmiştir. Çakıllarla oluşturulmuş olan geniş yollara sahiptir. 16. Yüzyıla ve 17. Yüzyıla ait birçok heykele ev sahipliği yapan park, Roma Antik eserlerini de sergilemektedir.

 

Park içerisinde heykeller dışında birçok çeşme bulunmaktadır. Bahçenin yarısı özel yarısı ise halka açık olarak kullanılmaktadır. Bahçe boyunca doğal ve yapay mağaraları da görmek ve incelemek mümkündür. Avluda etkileyici mağara mimarisi kullanılmıştır. Bu mağaralar bahçe ile sarayın sınırlarını belirlemektedir. Oldukça büyük olan alanda Antik Yunan dönemi islerini taşıyan ve Roma döneminden kalmış olan Nemf’e adanmış anıtlar yer almaktadır. Bahçenin sulaması için bir kanal inşa edilmiştir. Kanal Arno Nehri’nden alınan su bahçe için kullanılmaktadır. Bir amfitiyatronun da yer aldığı Boboli Bahçeleri’nde Yarı klasik hipodrom veya at yarışı alanı da bulunur.

Hiçbir masraftan kaçınılmadan yaptırılan Boboli Bahçeleri Avrupa’daki örnek gösterilen kraliyet bahçelerinden birisidir. Yeşille iç içe, huzurlu bahçedeki terastan şehrin panoramik görüntüsü oldukça etkileyicidir. Kapladığı devasa alanla dikkat çeken Boboli Bahçeleri, sahip olduğu eserleriyle her yıl birçok kişinin ilgisini çekmektedir.

Adres: Piazza del Pitti, 1, 50125 Floransa

Ziyaret Bilgileri:Kasım-Şubat aylarında 8.15 – 16.30, Nisan, Mayıs, Eylül, Mart ve Ekim  8:15-17:30, Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında ise 8:15-18:30 saatlerinde açık. Giriş Ücreti tam 6 Euro, İndirimli 2 Euro.

Yol Tarifi: C3 ve C4 numaralı otobüslerle buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Trenle gelecekler R trenine binebilirler.

Yakın Yerler:Pitti Sarayı, Ponte Vecchio