Accademia, yani Floransa Güzel Sanatlar Okulu, 1561 tarihinde Medicilerin isteği üzerine Giorgio Vasari’nin de içinde bulunduğu üç kişilik bir ekip tarafından kurulmuştur. Bu üç sanatçının ortak özelliği, Behaviorism (Davranışcılık) akımının kurucuları ve temsilcileri olmasıdır.

Accademia, Avrupa’daki ilk çizim akademisidir. 1784 yılında Floransa’daki tüm sanat okulları Accademia’ya bağlanmıştır. Ünlü İtalyan sanatçı Michelangelo’nun şaheseri Davut Heykeli 1873 yılından beri burada sergilenmektedir. 

Michelengelo'un en bilinen, sanat tarihinin en önemli eserlerinden biri olan Davut Heykeli için özel bir yer ayırmak gerek. Yapımı üç yıla yayılan bu heykel, ayrıntılarındaki gerçeklikle görenleri şaşkınlığa uğratıyor. Henüz insan anatomisine yüzde yüz hakim olunmayan bir dönemde kasların, damarların, kol ve bacak hareketlerinin ve tüm vücut formunun bu denli muntazam olması, yüzyıllardır taktir toplamaya ve gizem yaratmaya devam ediyor. Michelengelo başyapıtlarından biri sayılan heykeli tamamladığında sadece 26 yaşındaymış. Davut heykelinin önünde her zaman çizim çalışan güzel sanatlar öğrencilerini görebilirsiniz. 

Heykelin yapımına, Michelangelo Buonarroti tarafından 1501 yılında başlanmış ve 1504 tarihinde tamamlanmıştır. Geniş çevrelerce, Michelangelo’nun (Pietà ile birlikte) en iyi iki heykelinden biri ve Rönesans heykel sanatının başyapıtı kabul edilmektedir. Eser, Davut’un Golyat’a saldırmaya karar verdiği anı simgelemektedir. 5.17 metre yüksekliğindeki mermer heykel Floransa’nın bir sembolü niteliğindedir. Heykelin tamamı 8 Eylül 1504 tarihinde ortaya çıkarılmıştır. Figürün omzunun üzerinde dikkat çeken sapanın yanı sıra figürde neredeyse mükemmel ‘insan oranı’ betimlenmiştir.

Müzede Michelengelo'nun bir başka eseri Venüs ve Cupido'yu da görmek mümkün. Akademi, Michelengello dışında da özellikle 15.-16. yüzyıllardan önemli sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. 

Ziyaret Bilgileri: Müze, pazartesi hariç her gün, 08:15-18:50 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücretleri ise tam 23 Euro, indiirmli 16 Euro.

 

Adres: Via Bettino Ricasoli, 60, 50122, Floransa

Yol Tarifi: Floransa'nın birçok yerine olduğu gibi yine yürüyerek ulaşmak mümkün. Otobüsü tercih edecekler 1A, 1B veya 6 numaralı otobüsleri kullanmalılar. 

Yakın Yerler: Florensa Katedrali, Marceto Centrale