Santa Croce Bazilikası

Orijinal adı “Basilica di Santa Croce” olan bazikila, Floransa’nın en önemli tarihi güzelliklerinden biri olarak görülmektedir. Türkçe’de Kutsal Haç Kilisesi olarak da anılmaktadır. Floransa'da Fransiskan mezhebinin en önemli kilisesi olup, Roma Katolik Kilisesi'nin küçük bir bazilikasıdır. 

1294 yılında başlanan bazilikanın inşaatının tamamlanması 1442 yılını bulmuş. Bazilikanın ilk mimarı Arnolfo di Cambio'dur. Yapıldığı dönemde şehir surlarının dışında kalan bataklık bir alanda yer alan bazilika, günümüzde Santa Croce Meydanı'nda, Floransa'nın en hareketli ve turistik bölümünde yer almaktadır. Floransa Katedrali’nin (Duomo) yaklaşık 800 metre güneyindedir.

Kutsal Haç Kilisesi olarak da bilinmesinin sebebi Agnola Gaddi’nin Kutsal Haçın tarih boyunca serüvenini konu aldığı freskleridir.  

Michelangelo, Galileo, Machiavelli, Foscolo, Gentile, Rossini ve Marconi gibi ünlü İtalyanlar burada gömülüdür. Bu sebeple “Tempio dell'Itale Glorie” (İtalyan övünmeler tapınağı) olarak da anılmaktadır.

Image removed.

Bazilikanın içerisinde yer alan Bardi ve Peruzzi Şapelleri, üzerlerinde Aziz Francis ve Aziz John’un tasvirlerinin bulunduğu fresklerle de belli bir üne sahiptir.   

Bazilikanın çi kadar dışı da sıradışı bir güzelliğe sahiptir. Dış cephe İngiliz vatandaşı bir hayırsever tarafından yapılan bağışla mermer snatının en ince işçiliğiyle süslüdür. Orijinal çan kulesi bir yangın sebebiyle tahrip olunca yerine yapılan kule, gotik mimarinin tüm inceliklerini sergilemektedir. 

Bazilikanın iç avlusundan ilerlendiğinde küçük bir müze karşınıza çıkmaktadır. Aynı zamanda Brunelleschi imzası taşıyan Cappella Pazzi'nin girişi de buradadır. Rönesans döneminin en değerli dini mekanları arasında gelen Cappella Pazzi, görülmeye değerdir. 

Adres: Piazza Santa Croce, Floransa

Yol Tarifi: Yürüyerek ulaşım mümkün. Otobüs seçenekleri ise B, C ve 23 ve 71 numaralı hatlar. 

Yakın Yerler: Duomo, Uffizi Galerisi