Signoria Meydanı

Palazzo Vecchio’nun önünde yer alan Piazza della Signoria (Signoria Meydanı), şehrin en önemli meydanlarından birisidir. Meydan adını meydanda bulunan eski yönetim binasından almaktadır. Şehrin ortasında yer alan meydanda aynı zamanda başta Michelangelo’nun David heykellerinin bir replikasıyla beraber birçok heykel ve eser de yer almaktadır. Meydan adeta bir açık hava müzesi gibidir. Ayrıca meydanda sahip olduğu eserler sayesinde en önemli müzeler arasında gösterilen Uffizi Galerisi bulunmaktadır.

David heykeli, 400 yıl boyunca bu meydanda sergilenmiştir. 1873 yılına kadar meydanda bulunan David, Floransa Güzel Sanatlar Akademisi Galerisi’ne (Galleria dell'Accademia) götürülmüştür.

Meydanda Florentinalı Baccio Bandinelli tarafından 1533 yılında yapılan Herkül ve Cacus’u, 16. Yüzyılda Ammannati tarafından yapılmış olan Neptün Havuzu ve havuzun içinde Neptün Heykeli bulunmaktadır. Herkül ve Cacus’un yapım amacı David’e eşlik etmesidir. Mermerden yapılmış olan Neptün Heykeli, mermer atlar ve deniz kızlarıyla tanrı figürleri havuzun içindedir. Havuzu Toskana’nın denizcilik zaferlerini hatırlatmak için yapışlardır. Meydanda Giambologna tarafında yapılmış olan atlı heykel bulunmaktadır. Heykeldeki kişi I. Cosimo’dur. 1595 yılında Toskana’yı alan I. Cosimo’nun anısına bu heykel yapılmıştır. 

Meydanda bir de Loggia Della Signoria olarak adlandırılan alan bulunmaktadır. Bu alanın amacı meydanda yapılan törenin dönemin ünlü ailelerinden biri olan ve Floransa’daki birçok şeyin sahibi Mediciler ailesinin töreni rahatça izleyebilmesidir. 14. Yüzyılda inşa edilen alan, 18. Yüzyıldan sonra açık hava heykel müzesi haline dönüştürülmüştür. Alanda başta Cellini’den Perseus ve Giambologna’dan Sabine Kadınları’nın Kaçırılışı (Ratto Delle Sabine) gibi önemli eserler sergilenmektedir. Günümüzde Giambologna’nın eserlerinin replikası sergilenmektedir. Bunun sebebiyse orijinallerin hasar görme ihtimalidir.

Meydanın etrafında birçok restoran, kafe ve mağaza bulunmaktadır. Meydana açılan caddelerden birisi Floransa’nın ünlü alışveriş caddesi olan Via dei Calzaiuoli bulunmaktadır.

Adres: Piazza della Signoria, 50122 Floransa

Yol Tarifi: 22, 23, 6, C1 ve C2 numaralı otobüslerle buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Yakın Yerler:Ponte Vecchio, Galileo Müzesi, Museo di Palazzo Vecchio