Piazza della Repubblica

Floransa’daki en ünlü meydanlardan biri olan Piazza della Repubblica, meydanın ortasındaki büyük atlı karıncasıyla bilinmektedir. Şehrin birçok turistik noktasına oldukça yakındır. Roma imparatorluğu döneminde merkez nokta olarak kullanılan Piazza della Repubblica, ticaretin ve siyasetin kalbi olmuştur. Meydanda birçok lüks restoran ve kafe bulunmaktadır. Yemek yemek ya da bir şeyler atıştırmak isteyenler için birçok alternatife sahip olan meydanda fiyat ortalaması, şehrin diğer noktalarındaki mekanlara göre biraz daha pahalıdır.

Piazza della Repubblica'da görebileceğiniz mekanlar arasında en ünlüsü 1733 yılında kapılarını açmış olan Cafe Gilli’dir. Burası bir şeyler atıştırmak isteyenler ya da güzel bir yemek yemek isteyenler için güzel bir alternatif.

Kentin en lüks meydanı olarak bilinen Piazza della Repubblica’nın ismi Cumhuriyet Meydanı olarak Türkçeye çevrilebilir.

Meydanın bir kenarında Arcone Zafer Takı bulunmaktadır. Arcone’nin duvarında “L’antico centro della città, da secolare squallore, a vita nuova restituito…” (şehrin antik merkezi, asırlık sefaletten, yeni hayata…) yazmaktadır. Meydan ortasındaysa hem küçüklerin hem büyüklerin, meydana geldiğinde mutlaka bindiği bir atlı karınca bulunmaktadır.

Özellikle yaz aylarında, akşam saatleri hep kalabalıktır. Ayrıca meydanda Donatello’ya ait olan 18. Yüzyılda yaratılmış Bolluk Sütunu olarak bilinen Column of Abundanceheykelinin bir replikası sergilenmektedir. İlk yapıldığında bu meydana konan sütun, zamanla yıpranmaya ve hasar almaya başlayınca meydandan kaldırılmasına karar verilmiştir ve yerine bir replikası yerleştirilmiştir. Replikasını İtalyan heykeltıraş Giovan Battista Foggini, 1956 yılında yapmıştır.

Adres: Piazza della Repubblica, 50123 Floransa

Yol Tarifi: Meydana trenle ya da otobüsle ulaşım mümkün. Firenze, Pistoia, Lucca ve Viareggio trenleriyle buraya gelebilirsiniz. 22, 301 A, 37, 6 ve C1 numaralı otobüslerle de meydana ulaşabilirsiniz.
Yakın Yerler: Giotto'nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Floransa Katedrali