San Marco, Floransa’daki dini bir komplekstir. Burada bir kilise ve manastır bulunmaktadır. Günümüzde “Museo Nazionale di San Marco” adıyla müze olarak kullanılan manastır kısmı, pek çok üne sahiptir. 15’inci yüzyılda Dominikan tarikatına mensup olan iki ünlü kişi, ressam Fra Angelico ve vaiz Girolamo Savonarola’ya ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca manastırda Michelozzo tarafından inşa edilmiş olan kütüphanede bulunan meşhur el yazması koleksiyon da yer almaktadır.

Müzenin girişi Aziz Antoninus olarak adlandırılan dehlizden yapılmaktadır. Bu bölüm, 16.-17. yüzyılda Bernardino Pocetti tarafından fresklerle süslenmiştir. Müze, erken Rönesans döneminden İtalyan ressam Fra Angelico'nun önemli eserlerine sahiptir. Bunun dışında Domenico Ghirlandaio'nun küçültülmüş ölçülerdeki “Last Supper”ın bir versiyonu da yer almaktadır. Ayrıca Girolamo Savonarlo'nun yaşadığı hücreler ayrıca görülebilir.

San Marco’daki kilise ise Papa IV. Eugene'nin huzurunda 1443 yılında açıldı. 16. yüzyılın sonlarında Giambologna tarafından tasarlanan şapele karşı tek bir orta kısma (nave) sahiptir. 16. ve 17. yüzyıldan ressamlara ev sahipliği yapar. Sanat çalışmaları arasında en eski olanı ön cephe karşısında yer alan, 14. yüzyıla ait üzerinde İsa'nın resmi olan hacdır. Angelico (1425-1428) tarafından yapılmıştır. Giambologna, Salvati Şapeli olarak bilinen “Cappella di Sant'Antonino”yu 1859 yılı Mayıs ayında tamamlamıştır. 

İç kısım Domenico Passignano tarafından, şapelin kubbesi ise Bernardino Poccetti tarafından yapıldı. San Marco'ya aralarında Giovanni Pico della Mirandola ve şair Angelo Poliziano'nun bulunduğu önemli kişiler gömülmüştür.