Medici Ailesinin yaz aylarında kullanılması için yapılan Pitti Sarayı, günümüzde birçok serginin bulunduğu büyük bir müze haline dönüştürülmüştür.  Günümüzde  Kostüm Galerisi, Palatine Galerisi ve Modern Sanat Galerisi açıktır. Saray içinde Medici Ailesine ait eşyalar sergilenmekte, ailenin tarihi hakkında bilgiler verilmektedir. Pitti Sarayı gezilerek, Toskana’nın en önemli ailesi olarak bilinen Medici Ailesini tanıma fırsatı bulunabilmektedir.

Floransa’nın ve çevresinin tarihini anlamak ve öğrenmek için Medici Ailesi hakkında birçok bilgi edinmek gerekir. Çünkü Floransa ve çevresindeki birçok nokta, ya Medici Ailesi tarafından yaptırılmış ya da bir süre sonra satın alınmış yapılardır.

Arno Nehri’nin güneyinde bulunan Pitti Sarayı, Rönesans dönemine ait bir binadır. Sarayın yerinde eskiden, 1458 yılında inşa edilmiş olan banker Luca Pitti’ye ait bir bina bulunmaktaydı. Sarayın sahibi Luca Pitti, Medici Ailesinin yakın dostlarından biriydi.  Pitti burayı kendi kaldığı konutu olarak kullanmaktaydı. Sarayın mimarlık görevi için Brunelleschi düşünülmüştür. Ancak Brunelleschi, inşaat başlamadan 12 yıl önce ölmüştür. Yapının mimari özellikleriyle diğer Medici Rezidanslarına rakip olacak güzellikte olması amaçlanmıştı. Ama bu iddia gerçekleşememiştir. İnşaat Luca Pitti finansal problemler yaşayınca ve aynı dönemde, 1464 yılından Cosimo de'Medici hayatını kaybedince durmuştur. 1472 yılında Luca Pitti’de inşaat bitmeden ölmüştür.

Saray inşaatının bitimi Luca Pitti'nin torunu Buonaccorso Pitti tarafından yapılmıştır. 1549 yılında, Toledolu Elenora sarayı satın almıştır. Eleonora, daha sonra Grand Dük olan I.Cosimo de'Medici'nin eşi olmuştur. Medici Ailesine geçmesiyle konut yönetim merkezi olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Hazine dairesi olarak kullanılmaya başlanan Pitti Sarayı’nda birçok tablo, pahalı ve değerli takı ve pahalı eşyalar saklanmaktaydı. 18. Yüzyılda saray, Napolyon tarafından yönetim merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ardından, o dönemde yeni kurulmuş olan İtalyan Birliği’nin Kraliyet Sarayı haline dönüştürülmüştür. 1919 yılında Kral III. Vittorio Emanuele, sarayı halkın kullanımı için bağışlamıştır. Böylelikle saray büyük bir sanat galerisi haline dönüştürülmüştür.

Saray kapsamında yer alan Seramik Müzesi, Modern Sanat Galerisi, Kostüm Müzesi ve Boboli Bahçeleri, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında gelmektedir.

Saray kadar etrafındaki yapılar da çok önemlidir. Pitti Sarayı ile Eski Saray’ı birbirine bağlayan Vasari Koridoru inşa edilmiştir. Bu koridor sayesinde iş yerinden çıkan Medici Ailesi üyeleri halka karışmadan konakladığın konutlarına gidebilmekteydi. Sarayın arkasında Boboli Bahçeleri yapılmıştır. Peyzaj mimarlığını Tribolo’nun yaptığı bahçe, günümüzde saraydan daha çok ilgi çekmektedir.

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi – Pazar 08:15 – 18.50 saatleri arasnda ziyaret edilebiliyor. Giriş Ücretitam: 10Euro, indirimli 2 Euro.

Adres:  Piazza del Pitti, 1, 50125 FIoransa

Yol Tarifi: C3 ve C4 numaralı otobüslerle buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Trenle gelecekler R trenine binebilirler.

Yakın Yerler:Porcelain Museum, Museo degli Argenti, Boboli Gardens