Vecchio Sarayı

Floransa'da görülmesi gereken yerlerin başında gelen 94 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile bir kale görünümünü andıran Vecchio Sarayı, 1298 ve 1341 yılları arasında kentin hükümet binası olarak Arnolfo di Cambio tarafından tasarlanmıştır. Şimdiki görünümüne ise 16. yüzyılda gerçekleştirilen yenilenme çalışmalarının ardından kavuşmuştur.

XIV. yüzyılda Signoria Konseyi tarafından önemli kararlar alınmış, ardından Medici Ailesi’nin merkezi olmuştur. Yapı 1872’den bugüne kadar belediye sarayı olarak kullanılmıştır. Sarayın sahip olduğu Torre d’Arnolfo’dan (kule) muhteşem bir şehir manzarasını izleyebilirsiniz. Adını 500 üyesi olan konseyden alan “Beş Yüzler Salonu’ndan (Salone dei Cinquecento) içeriye girerek Michelangelo’nun nefes kesen “Zafer” heykelini (Genio della Vittoria) görebilirsiniz. Bu salonun süslemeleri ise Vasari’ye aittir. 

Sarayın ikinci katına çıkıldığında Vasari’nin hava, su, toprak ve ateşi betimlediği Elementler Odası görülmektedir. Yine bu katta yer alan Leylaklar Odası’nda bulunan Donatello imzalı “Judith ve Holofernes” eseri mutlaka görmelisiniz.

Farklı isimler verilerek oda oda ayrılan sarayın Zambaklar Odası’nda ise Roma’nın devlet adamları tasvir edilmektedir. Vecchio Sarayı’nda ayrıca Verrochio’nun bronzdan yapılmış “Yunuslu Putto” çeşmesi görülebilmektedir. 

Vecchio Sarayı’nı kendi kendinize gezebileceğiniz gibi rehberli turlar da yapılmaktadır. Eğer ortalama bir buçuk saat süren bu turları tercih ederseniz, kendi başına gezen turistlere kapalı olan bazı bölümleri de görme şansını yakalayabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri: Saray pazartesi, çarşamba, cuma ve pazar günleri 09:00-19:00 saatleri arasında perşembeleri ise 09:00-14:00 saatlerinde gezilebilir. Giriş ücretleri ise tam 10 Euro, indirimli 8 Euro olarak belirlenmiş. 

Adres: Piazza della Signoria, Floransa

Yol Tarifi: Bu noktaya yürüyerek ulaşmak gayet kolay. Otobüs ile ulaşmayı tercih edecekler A numaralı otobüsleri kullanabilirler. 

Yakın Yerler: Uffizi Galerisi, Floransa Katedrali