Tarihi boyunca özerk olarak kalan günümüzdeyse Belgrad’ın Novi Grad olarak adlandırılan yeni kısmına bağlı bulunan Zemun, şehir içinde farklı bir şehir gibi. Tuna Nehri’nin kıyısında, Belgrad Kalesi’nin karşısın da bulunan Zemun, Usce Kulesi’ne, Gardos Tepesi’ne ve Gardos Kulesi olarak da bilinen Millenium Kulesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Belgrad'ı oluşturan 17 ilçeden biri olan Zemun, farklı tarihi yapıları ve sunduğu manzaralarla turistlerin ilgisini çekmektedir. Özelllikle Gardos Kulesi'nden görülen Sava-Tuna nehirlerinin manzarası oldukça etkileyicidir. Nehir kenarında huzurlu, sessiz bir yürüyüş yapmak isteyenler için uzun sahil şeridiyle ideal bir bölgedir. 

Şehir Osmanlı hakimiyetindeyken bu bölge Habsburg Hanedanı'nın yönetiminde kalmıştır. Mimari olarak Avusturya izleri taşıyan bölge, arnavut kaldırımlarıyla, dar sokaklarıyla güzel fotoğraflar çekilebilecek bir bölgedir. Günbatımı fotoğrafları için ideal yerlerden biri olan Zemun, bir dönem balıkçıların yaşadığı bölgeydi. Günümüzde balıkçı barınakları restore edilip restoranlara dönmüş durumdadır. Bu balıkçılar özellikle yaz döneminde oldukça popüler hale gelmektedir.

Bölgede Zemunska Pijaca Pazar alanında meyve-sebze pazarı kurulmaktadır. Bu pazarı gezebilir, nehir kıyısında yürüyüş yapabilir, bisiklet kiralayıp dar sokakları gezebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Her zaman ziyaret edilebilir.

Adres: Zemun, Belgrad 11080, Sırbistan

Giriş Ücreti:Ücretsiz

Yakınlarındaki Yapılar:Usce Kulesi, Gardoš Tepesi ve Gardoš Kulesi