Sırbistan Hakkında Temel Bilgiler

Balkanlarda yer alan Sırbistan'ın sınırları kuzeyde Macaristan'la, doğuda Romanya ve Bulgaristan'la, güneyde Makedonya ve Arnavutluk'la, batıda Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Karadağ ile çizilmiştir.
 

Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Sırbistan’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Parlamenter cumhuriyet ile yönetilen Sırbistan beş istatiksel bölge, 24 şehir, 29 ilçe ve 150 belediye olmak üzere idari bölümlere ayrılmaktadır. Başkenti Belgrad'tır. Büyük şehirleri: Novi Sad, Nis, Kragujevac, Novi Pazar, Kraljevo, Subotica, Cacak, Uzice, Sabac, Pozarevac, Sremska Mitrovica, Vranje ve Vršac'dıır.

Sırbistan Nerededir?

Balkanlarda yer alanSırbistan'ın sınırları kuzeyde Macaristan'la, doğuda Romanya ve Bulgaristan'la, güneyde Makedonya ve Arnavutluk'la, batıda Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Karadağ ile çizilmiştir.

Sırbistan'a Nasıl Gidilir?

Sırbistan'a Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız hem AtatürkHavalimanı'ndan hem de SabihaGökçenHavalimanı'ndan direk uçuşlar bulunmamaktadır. Uçuşlar ülkenin başkenti olan Belgrad'da bulunan Nikola Tesla Havalimanı'na gerçekleştirilmektedir.

Devamını Oku

Sırbistan’a Ne Zaman Gidilir?

1

Sırbistan genel olarak yıl içerisinde çok yüksek hava sıcaklıklarına sahip değildir. Güney ve kuzey kesimlerinin hava koşulları farklılık göstermektedir. Ocak ayı oldukça soğuk geçmekteyken yaz ayları havalar ısınmaktadır.

Festival tarihlerine bakılarak daha zevkli bir tatil geçirebilme şansı yaratılabilmektedir.

Sırbistan Kültürü

Sırbistan'ın insanları oldukça sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olarak bilinmektedir. Bir yer, bir bilgi öğrenmek istenildiğinde oldukça yardımseverdirler. Ancak eşcinsellere karşı oldukça yaygın bir hoşgörüsüzlük bulunmaktadır.

Devamını Oku

Sırbistan Mutfağı

Sırbistanmutfağı tipik bir OrtaAvrupaBalkan mutfağı ve Yakın Doğu yemekleri karışımından oluşmaktadır. Mutfaklarıyla oldukça gurur duyan Sırplar et sevdalısıdırlar. Izgara et ve sosis, yerel peynir ve ekmek ana yemekleridir. Bir Sırp evine gelen misafire geleneksel olarak ekmek ve tuz ikram etmektedir.

Devamını Oku

Sırbistan’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Sırbistan'dan dönerken eve getirilebilecek en güzel hediyelik eşyalar yerel el yapımı eşyalar, yünlü kazaklar, sajkaca ( yerel şapka), poanak (yerel ayakkabılar), caksire (yerel pantolonlar), yemekler ve içeceklerdir. Saatler, bayraklar, şapkalar, magnetler, anahtarlıklar, kahve kupaları, resimler, çantalar ise çok tercih edilmektedir.

Licider (zencefilli veya ballı kek) kalpleri sevgi ve aşk göstergesi için hoş hediyeler olacaktır. Rakija (bir çeşit erik konyağı) en çok rağbet gören yerel içkidir.

'Frula', 'gusle' ve 'dvojnice' müzik ensturmanları ise güzel bir hediyelik eşyanın yanısıra Sırbistan'ın seslerini hep hatırlama fırsatı sunacaktır.

Sırbistan'nın Festivalleri

Sırbistan birçok film, yemek, müzik festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Bunların en gözdesi ise EXİTFestivali'dir. Her Temmuz ayında ülkeyi renklendiren festivalde dünyanın birçok önemli sanatçısı sahne almaktadır. Bu altı festivalin arenaları kalelerin içinde konumlanmaktadır. Doğu Avrupa'nın en büyük festivali olan EXİT, açık hava sineması, teknolojik alanlar ve ekstırem spor alanları bulunmaktadır.

GucaTrumpetFestivali ise en ilginç müzik festivallerinden bir tanesidir. Her Ağustos ayında dünyanın dört bir yanından gelen 600.000 trompet sevdalısı Belgrad'tanGuca'ya üç saatlik otobüs yolculuğu yapmaktadırlar. Ve burada dünyanın en iyi nefesli bandoları yarışmaktadırlar.

Akrobatların, dansçıların, aktörlerin yer aldığı SokakSanatçılarıFestivali (Festival of Street Musicians)'nde birçok ülkeden gelen en başarı 150 sokak sanatçısı eylül ayında performanslar sergilemektedir.

BelgradMüzikFestivali her Ekim ayında düzenlenmekte olan klasik müzik festivalidir. Festival geleneksel Balkan müzikleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Birçok orkestra ve performans sanatçısı Belgrad'ta bulunan Belgrades’sKolaracHall, YugoslavDramaTheater ve seçilmiş alanlarda sahne almaktadırlar. Sanatçılar, Sırbistan'ın en iyi artistleriyle atölye çalışması yapma şansına sahip olmaktadırlar.

LeskovacGrillFestival her Eylül ayında kutlanmakta olan ızgara et festivalidir. Ana cadde beş gün boyunda motorlu trafiğe kapatılmaktadır ve birçok karnavallarla, moda gösterileriyle, konserlerle, ve bol etle festival ülkeyi renklendirmektedir.

BelgradBiraFestivali her yıl Ağustos ayında kutlanmaktadır. 2004 yılında katılım sayısı 75.000 iken 2010 yılında 900.000’e ulaşmıştır. 30'dan fazla yerli ve yabancı birayı tatmak için gelen insanlar dört gün süren festival boyunca birçok canlı müzik konserini dinleme ve eğlenme şansına sahip olmaktadırlar.

CinemaCityFilmFestival her Haziran ayın sinemaseverler için adeta bir cennet kapısı açmaktadır. Sekiz gün boyunca süren bu etkinlikte 150'den fazla film gösterimleri ve atölyeler yapılmaktadır. Açılısı kentin tarihi Petrovaradin kalesinde canlı bir konser ile yapılmaktadır. Film gösterimleri ve galaları NoviSad’da dört açık, beş kapalı alanda yapılmaktadır.

Sırbistan’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yılbaşı (01-02 Ocak)

Noel (Julian Ortodoks Noeli) (07 Ocak)

Sırbistan Milli Günü (15-16 Şubat)

Ortodoks Good Friday (29 Nisan)

Ortodoks Paskalyası (01 Mayıs)

İşçi Bayramı (01-02-03 Mayıs)

Avrupa Günü (9 Mayıs)

Ortadoks Paskalya Pazartesisi (02 Mayıs)

Aziz Vitus Günü (28 Haziran)

Anma Günü (21 Ekim)

Ateşkes Günü (11 Kasım)

Sırbistan’da İklim ve Hava Durumu

Doğu Avrupa'da bulunan Sırbistan'da karasal iklim etkisini sürdürmemektedir. Avrasya kara etkisi, Atlantik Okyanusu ve Akdeniz'in etkisi altında kalmaktadır.

Ocak ayında sıcaklıklar sıfır dereceye kadar düşmekteyken, Temmuz ayında 22 dereceye kadar yükselmektedir. Güney kesimlerinde iklim daha karasal olmaktadır. Yaz ve ilkbahar ayları kurak, kış ayları oldukça soğuk olmaktadır. Dağlık bölgelerde ise kar görülmektedir.

Devamını Oku

Sırbistan’ın Kısa Tarihi

420 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nun hâkimiyeti altında kalmış olan Sırbistan 1878 yılında yapılmış olan BerlinAntlaşması'yla tamamen bağımsızlığını kazandı. Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı'nda yüksek sayıda kayıp verdi. I. Dünya Savaşı sonucunda YugoslavyaKrallığı (Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı) kuruldu. II. Dünya Savaşı boyunca Yugoslavya topraklarında acımasız bir soykırım yaşandı. Slovenya, Hırvatistan, Makedonya Cumhuriyeti ve Bosna-Hersek Yugoslavya'dan ayrılmasıyla 1992 yılında Sırbistan Karadağ ile birlikte Yugoslavya Federal Cumhuriyeti adında bir ülke haline geldi. Bu Bosna Savaşı'nı körükledi. 2001 yılında Yugoslavya adı kaldırıldı ve son olarak 4 Şubat 2003'te ülkenin resmi ismi Sırbistan-Karadağ olarak değiştirildi. 2006 yılında Karadağ bağımsızlığını ilan etti, Sırbistan bugünkü konumunu şekillendirmiş oldu.

Sırbistan’ın Ekonomisi

Sırpekonomisi temel olarak yabancı sermaye destekli imalat sektörüne ve ihracata dayanmaktadır. Ülke ekonomisinin temeli tarımdır. Mısır, buğday, arpa, ayçiçeği, soya ve şeker pancarı yetiştirilen ürünlerin başında gelmektedir.

Devamını Oku

Sırbistan’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

TÜRKİYE CUMHURİYETİ SIRBİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Krunska 73, 11000 Belgrade, Serbia

Telefon: +381 11 333 24 00

Nöbetçi telefon: +381 69 669 948

Faks: +381 11 333 24 33

E-posta: [email protected], [email protected]

İnternet sitesi: http://belgrad.be.mfa.gov.tr/

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.00 - 12.30)(14.00 - 18.00)

Sırbistan'da Konuşulan Diller

Sırbistan'ın resmi dili Sırpçadır.Rusça dili benzerlik gösterdiğinden dolayı anlaşmada kolaylık sağlayan dillerden bir tanesi konumundadır. İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır. Özellikle genç nüfus ile okullarda öğretilmekte olan Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca veya İtalyanca dillerini konuşma şansı denenebilir.

Sırbistan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1oC
  • Şub 2oC
  • Mar 7oC
  • Nis 12oC
  • May 17oC
  • Haz 20oC
  • Tem 22oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 18oC
  • Eki 13oC
  • Kas 6oC
  • Ara 2oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 7.041,599 Dili: Sırpça Para Birimi: Sırp Dinarı (RSD)  İklim: Karasal iklim Big Mac Index: 2.99