Sırbistan Mutfağı

Sırbistanmutfağı tipik bir OrtaAvrupaBalkan mutfağı ve Yakın Doğu yemekleri karışımından oluşmaktadır. Mutfaklarıyla oldukça gurur duyan Sırplar et sevdalısıdırlar. Izgara et ve sosis, yerel peynir ve ekmek ana yemekleridir. Bir Sırp evine gelen misafire geleneksel olarak ekmek ve tuz ikram etmektedir.

Çoğu Sırp restoran rostilj (pastırma ile sarılmış ve peynir ile doldurulmuş tavuk ızgara) , çeşitli ızgara etlerin olduğu büyük bir tabak sunmaktadır. Bunun yanı sıra aranan her yemeği bulmak mümkündür.

Kajmak (krem peynir ve tereyağ ile yapılan bir yemek) ve ajvar( kavrulmuş kırmızıbiber) hem vejateryenler hem de et yiyenler tarafından denemesi gerekenler arasında bulunmaktadır.

Fastfood restoranlarda bulunan bir Sırp hamburgeri olan Pljeskavica alışıldık hamburgerlerin dışında bir lezzete sahiptir.

En ünlü Sırp yemeklerinden biri ise Cevapcici' dir. Balkanların yöresel yemeklerinden olan Cevapcici, küçük sosisler halinde domuz eti ve sığır etinin karıştırılarak yapıldı, ızgara bir et çeşididir.

KaradordevaSnicla tadına bakılmadan dönülmemesi gereken tatlardan bir tanesidir. Kajmak ve domuz etiyle yapılan yemek kızartılarak sunulmaktadır.

Sadece vejetaryen yemek bulunduran restoran çok fazla bulunmamaktadır. Ancak restoranlarda rahatlıkla vejetaryen yemek bulunabilmektedir.

Sırbistan'da çok gelişmiş bir kahve kültürü ve tatlı bulunmaktadır. Palacinke (çikolatalı krep) oldukça lezzetli ve ünlüdür.

Rakija, Sırbistan'ın ulusal içkisidir. Konyak olan Rakija' nın birçok aroması bulunurken en ünlüsü erik aromalı olandır. Ülkenin bağlarından yapılan şarapları ise oldukça lezzetlidir.

Çeşme suyunu içmek çoğu ülkeye nazaran oldukça güvenlidir ve kalitelidir. Su eğer bulanıksa bunun sebebi içerisindeki hava baloncuklarıdır. Bir dakika kadar beklendiğinde temizlenen hava baloncukları bir tehlike teşkil etmemektedir.