Kopaonik

Kopaonik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KopaonikSırbistan’ın en büyük kayak merkezi ve aynı zamanda Avrupa’nın doğu bölümündeki en iyi kış tatili merkezlerden birisidir. Buna ek olarak, Sırbistan’ın en güzel dağlarından birisi olan Kopaonik, yıl boyunca kar örtüsü ile örtülü olup güneş ışığı altında da inanılmaz ve doğal bir güzelliğe sahiptir. Kopaonik Kayak Merkezi, dağ kayağı ve 18 kilometre çapraz kayak için düzenlenen yaklaşık 55 millik bir güzergâha sahiptir. Sadece gün içerisinde değil geceleri kayak yapmayı sevenler için de aydınlatılmış yollara sahiptir.

Kayak eğitimlerinin verildiği merkezlere de sahip olan Kopanik yapay karlarla kaplı pistleriyle de yılın her döneminde ziyaret etmeye müsait bir kış sporları alanıdır. Buz pateni, kayak, yamaç paraşütü, kar kızağı gibi pek çok seçeneğin bulunduğu Kopaonik bu açıdan tatilinizi unutulmaz kılacak pek çok seçeneğe sahiptir. Aktif gece hayatıyla da meşhur Kopaonik bilhassa gençler arasında oldukça çok tercih edilen alternatiflerdendir. Birçok kafe, bar, disko, kulüp, restoran ve turistik merkezin bulunduğu bölge sabahın erken saatlerinde gerçekleştirilen devriye kayağı eğlencesi ile ünlüdür.
Aynı zamanda oldukça zengin bir tarihi mirasa sahip olan bir bölgede bulunan Kopaonik özellikle Orta Çağ döneminde bir maden merkezi olarak işlev görmekteydi. O günlerde Ragusa yani Dubrovnik ile yoğun ticaret ilişkilerinin yürüdüğü bölgede eski kilise ve manastırların yanı sıra, bölgeyi yöneten Sırp hanedanları tarafından yaptırılan birkaç Orta Çağ ve Orta Çağ öncesi kale bulunmaktadır. Çevresinde de o dönemden kalma pek çok yapının bulunduğu Kopaonik’e en yakın Sırp Orta Çağ kalesiMaglič’tir aynı dönemden kalma Studenica Manastırı da yine bölgenin zengin tarihî geçmişinin göstergesi niteliğindedir.

Kopaonik’e Ulaşım

Bilhassa hafta sonlarında gerek yerli gerekse yabancı turistler tarafından çokça tercih edilen Kopaonik’e ulaşım oldukça kolaydır. Eğer havayolu ile gelecekseniz Sırbistan ya da Rusya üzerinden aktarmalı olarak buraya varmanız mümkündür. Her iki noktanın havaalanlarından buraya seferler düzenleyen otobüsler bulabilirsiniz. Fakat buraya gelişte daha çok tercih edilen seçenek karayoludur. Çünkü Kopaonik, lokasyonu gereği pek çok noktadan buraya bağlanan yollara sahiptir. Bunlar arasında ziyaretçilerin en çok tercih ettiği güzergâh Belgrad üzerinden geçerek buraya gelmektir.Belgrad ile Kopaonik arası yaklaşık olarak 290 kilometre uzaklıktadır. Bunun yanı sıra Novi Sad, Nis, Podgorica ve Skopje üzerinden de buraya ulaşım bulunmaktadır. Kopaonik’e turistik bir gezi yapmak isterseniz tavsiyemiz Ljubljana’dan başlayıp, Zagreb’e uğradıktan sonra Belgrad’dan geçerek burada olacak şekilde bir rota planlamanız yönünde olacaktır. Yaklaşık 817 kilometre olan bu uzun yolculuk hem diğer Doğu Avrupa kentlerini görme imkânı sunmakta hem de bu eşsiz yolculuğun ardından oldukça keyifli bir kar tatili ile bunu noktalama imkânın sunmaktadır. Thessaloniki yani Selanik ile arası 479 kilometre olan kente, pek çok Doğu Avrupa kentinden araçla ya da otobüsle ulaşım imkânının mevcut olduğunu söylemek mümkündür.

Kopaonik’in Doğası

Kopaonik dağ sıraları, olağanüstü güzellikteki doğası, geniş yeşil alanı, pitoresk ormanları, çok çeşitli ağaç türleri, güzel noktaları ve derin nehir sularıyla doğaseverler için büyüleyici bir deneyimi vadetmektedir. Yaprak dökmeyen ağaçları ve doğal iğne yapraklı ormanlık alanlar ile çevrelenmiş kent oldukça zengin bir floraya sahiptir. Balkan kayını, köknar, porsuk, akçaağaç, çam ve meşe gibi çok sayıda bitki türünün evi olan Kopaonik, aynı zamanda pek çok kuş türünün de yaşam alanıdır. Kaya kekliği, baykuş, kırmızı sırtlı kerevit ve larka gibi pek çok kuşun bir arada bulunduğu kent bu haliyle kuş gözlemcileri için de ilgi çeken bir yerleşkedir.

Kopaonik’te Görülmesi Gereken Yerler

Suvo Rudiste: Bir dağ ovası olan Suvo Rudiste Kopaonik Dağı’na ait bölgede ve 1876 metre yükseklikte bulunmaktadır. Geçmişte Kopaonik Ulusal Parkı’nın merkezi olan bu ova muhteşem manzarası ve huzur veren atmosferiyle unutulmayacak bir manzara sunmaktadır.

Semetesko Jezero: Kopaonik’te yaklaşık 850 metre yükseklikte bulunan bu göl ve çevresini mutlaka dolaşın. Tarifsiz bir manzaraya sahip olan göl ve çevresinde yer alan ve bölgenin güzelliğini ikiye katlayacak şekilde düşünülüp tasarlanmış dağ evleri, restoran ve kafelerin bulunduğu aynı zamanda konaklama imkânının da olduğu bu bölgenin en özel lokasyonlarından birisi olup sakinlik ve huzur arayışında olanlar için en doğru adrestir.

Kopaonik ile İlgili

Kopaonik Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa