Google+

Arama formu

Sırbistan Hakkında Temel Bilgiler

Sırbistan Hakkında Temel Bilgiler

Balkanlarda yer alan Sırbistan'ın sınırları kuzeyde Macaristan'la, doğuda Romanya ve Bulgaristan'la, güneyde Makedonya ve Arnavutluk'la, batıda Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Karadağ ile çizilmiştir.

Avrupa tarihinin kesişim noktalarından biri olan Sırbistan birçok etnik gruba, kültüre ve dine ev sahipliği yapmaktadır. Son zamanlarda ülke Avrupa'nın en misafirperver ve davetkâr ülkelerinden biri olarak aday gösterilmiştir.

Ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Otobüs ağı gidilmek istenilen her yere neredeyse ulaşım sağlayabilmektedir. Aynı zamanda trenle seyahat etme şansı bulunmaktadır.

Sırbistan Hakkında Temel Bilgiler-1

Ülkenin oldukça gelişmiş bir sağlık sektörü bulunmaktadır. Acil herhangi bir durumda 194’ü arayarak, ambulans istenebilmektedir. Tüm yabancıların bu servisten yararlanma hakları bulunmaktadır. Sırbistan'a gelen her turist ücretsiz olarak özel sağlık sigortasına sahip olabilmektedirler.

Sırbistan, Orta Doğu ve Avrupa arasında büyük bir eroin kaçakçılığı rotası üzerinde durmaktadır. Sırp polisi kanallardaki uyuşturucu kaçakçılığı kesme ve açığa çıkartmaktaki en önemli faktörlerden biri konumunda bulunmaktadır. Yasadışı uyuşturucu bulundurmaktan yakalanan yabancı uyruklu insanlar uyuşturucu kaçakçılığı için cezaya tabii tutulmaktadır, Interpol'e teslim edilmekle birlikte ülkeye ömür boyu yeniden girişleri yasaklanmaktadır.

Sırbistan Hakkında Temel Bilgiler-2

Sırbistan'da gezilebilecek Barok parklar, çarpıcı kaleler, Ortaçağ manastırları, güzel, geleneksel köyler ve kalabalık şehirlerde deko mimarisi bulunan alanlar gibi birçok turistik bölgeler bulunmaktadır.

En hayat dolu şehri, başkent Belgrad'tır. Prince Michael Street turistik bölgelerinin başında gelmektedir. Birçok kafe ve restoranın yanı sıra birçok tarihi yapı, askeri müze, kilise, galeri, park, spor alanı ve kuleler bulunmaktadır. Keltler, Romalılar, Bizanslılar, Sırplar, Türkler ve Avusturyalılar tarafından 2000 yıl boyunca tekrar tekrar yenilenmiş olan Kalemegdan Kalesi, Aziz Sava Tapınağı, Ulusal Müze, Eski Kale ve nehir adası olan Ada Ciganlija görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Novi Sad muhteşem şehirlerinden bir diğeridir. Birçok güzel parkı, alanı olan şehir Avrupa'da en büyük ve en iyi korunmuş 17. yüzyıl kalesi Petrovaradin Kalesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Novi Sad'ın yakınında buluna Sremski Karlovci köklü bir tarihe sahiptir.

Sırbistan çok sayıda içerisinde mükemmel fresko başyapıtları bulunan Ortaçağ Ortodoks manastırına ev sahipliği yapmaktadır. Kraljevo yakınlarında bulunan 12. yüzyıl Manastırı Studenica en iyi örneklerinden bir tanesidir ve UNESCO tarafından dünya mirası olarak tanımlanmaktadır. Novi Pazar yakınında bulunan Sopocani de bulunan freskler zamanlarının en güzel örneklerinden kabul edilmektedir ve mStari Ras Manastırı'nın kalıntıları ile birlikte Dünya Mirası listesinde bulunmaktadırlar.

Ülke birçok ulusal parka sahiptir. Fruska Gora, Tara National Park, Kopaonik ve Djerdap görülmesi gerekenler arasında bulunmaktadır. Vrnjacka Banja ve Soko Banja Sırbistan'ın önde gelen kaplıcaları ve tatil köyleridir.

Tanıtım Videosu: