Sırbistan Hakkında Temel Bilgiler

Balkanlarda yer alan Sırbistan'ın sınırları kuzeyde Macaristan'la, doğuda Romanya ve Bulgaristan'la, güneyde Makedonya ve Arnavutluk'la, batıda Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Karadağ ile çizilmiştir.

Avrupa tarihinin kesişim noktalarından biri olan Sırbistan birçok etnik gruba, kültüre ve dine ev sahipliği yapmaktadır. Son zamanlarda ülke Avrupa'nın en misafirperver ve davetkâr ülkelerinden biri olarak aday gösterilmiştir.

Ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Otobüs ağı gidilmek istenilen her yere neredeyse ulaşım sağlayabilmektedir. Aynı zamanda trenle seyahat etme şansı bulunmaktadır.

Ülkenin oldukça gelişmiş bir sağlık sektörü bulunmaktadır. Acil herhangi bir durumda 194’ü arayarak, ambulans istenebilmektedir. Tüm yabancıların bu servisten yararlanma hakları bulunmaktadır. Sırbistan'a gelen her turist ücretsiz olarak özel sağlık sigortasına sahip olabilmektedirler.

Sırbistan, OrtaDoğu ve Avrupa arasında büyük bir eroin kaçakçılığı rotası üzerinde durmaktadır. Sırp polisi kanallardaki uyuşturucu kaçakçılığı kesme ve açığa çıkartmaktaki en önemli faktörlerden biri konumunda bulunmaktadır. Yasadışı uyuşturucu bulundurmaktan yakalanan yabancı uyruklu insanlar uyuşturucu kaçakçılığı için cezaya tabii tutulmaktadır, Interpol'e teslim edilmekle birlikte ülkeye ömür boyu yeniden girişleri yasaklanmaktadır.

Sırbistan'da gezilebilecek Barokparklar, çarpıcıkaleler, Ortaçağmanastırları, güzel, geleneksel köyler ve kalabalık şehirlerde deko mimarisi bulunan alanlar gibi birçok turistik bölgeler bulunmaktadır.

En hayat dolu şehri, başkent Belgrad'tır.PrinceMichaelStreet turistik bölgelerinin başında gelmektedir. Birçok kafe ve restoranın yanı sıra birçok tarihi yapı, askeri müze, kilise, galeri, park, spor alanı ve kuleler bulunmaktadır. Keltler, Romalılar, Bizanslılar, Sırplar, Türkler ve Avusturyalılar tarafından 2000 yıl boyunca tekrar tekrar yenilenmiş olan KalemegdanKalesi, AzizSavaTapınağı, UlusalMüze, EskiKale ve nehir adası olan AdaCiganlija görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

NoviSad muhteşem şehirlerinden bir diğeridir. Birçok güzel parkı, alanı olan şehir Avrupa'da en büyük ve en iyi korunmuş 17. yüzyıl kalesi PetrovaradinKalesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Novi Sad'ın yakınında buluna SremskiKarlovci köklü bir tarihe sahiptir.

Sırbistan çok sayıda içerisinde mükemmel fresko başyapıtları bulunan OrtaçağOrtodoks manastırına ev sahipliği yapmaktadır. Kraljevo yakınlarında bulunan 12. yüzyıl Manastırı Studenica en iyi örneklerinden bir tanesidir ve UNESCO tarafından dünya mirası olarak tanımlanmaktadır. NoviPazar yakınında bulunan Sopocani de bulunan freskler zamanlarının en güzel örneklerinden kabul edilmektedir ve mStariRasManastırı'nın kalıntıları ile birlikte DünyaMirası listesinde bulunmaktadırlar.

Ülke birçok ulusal parka sahiptir. Fruska Gora, Tara National Park, Kopaonik ve Djerdap görülmesi gerekenler arasında bulunmaktadır. Vrnjacka Banja ve Soko Banja Sırbistan'ın önde gelen kaplıcaları ve tatil köyleridir.

Tanıtım Videosu: