Novi Pazar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

featured-tadz-hotel.jpg

Novi Pazar, Sırbistan’ın güneybatısında, Karadağ, Kosova ve Bosna sınırlarına yakın çok etnikli bir şehirdir. Tarihi şehir Novi Pazar, Yeni Pazar olarak da bilinmektedir. Sırbistan ve Karadağ arasındaki Sancak bölgesinde yer alan kent aynı zamanda buranın merkezidir. Bölgeye Sancak denmesinin sebebi Osmanlı Devleti’nin Balkanlardaki son sancağının burada kalmış olmasıdır. Sırbistan’ın Raska ilçesi sınırları içinde bulunan Novi Pazar’da son sayımlara göre 70 binden fazla insan yaşamaktadır. Novi Pazar, Sırbistan’ın diğer şehirleriyle kıyaslandığında oryantal bir atmosfere sahiptir. Halkın büyük çoğunluğu Boşnaklardan ve Müslümanlardan oluşmaktadır. Çalkantılı bir tarihe sahip olan tüccarlar şehri Novi Pazar, oryantal doğu kültürü ve batı kültürünün mükemmel bir sentezini temsil eder. Kentteki en eski eserlerden biri Roma döneminde inşa edilen Kutsal Havariler Peter ve Paul Kilisesi’dir. Sırbistan’ın 8. Yüzyıldan kalma başkenti Ras, Novi Pazar’ın yakınlarında bulunmakta ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Gelecek yüzyıllarda Sırp Krallığı’nın başlıca eyaletlerinden biri olarak hizmet veren Novi Pazar, Osmanlı İmparatorluğu tarafından ilk olarak 1439 yılında ele geçirilmiştir. Novi Pazar’ın başlı başına biri şehir olarak kurulması 1461 yılında gerçekleşmiştir. Kent, 1461 yılında Saraybosna’nın da kurucusu olan Sancak bölgesinin valisi İshakoğlu İsa Bey tarafından kurulmuştur. Şehir kurulduktan sonra ilk olarak bir cami, bir hamam, bir pazar ve bir pansiyon inşa edilmiştir. Balkan Savaşları’nda Osmanlı Novi Pazar’ı kaybetmiş ve kent 1912 yılında Sırbistan Krallığı’na dahil olmuştur.

 

Tanıtım Videosu: 

Devamını Oku

Novi Pazar (Yeni Pazar) ile İlgili

Editörün Kaleminden

Novi Pazar Nerededir?

Novi Pazar, Sırbistan’ın güneybatısında bulunan Raska Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir aynı zamanda Osmanlı dönemindeki Sancak bölgesinde yer almaktadır. Kosova sınırında bulunan Novi Pazar, ülkenin başkenti Belgrad’a 260 km uzaklıktadır.

Novi Pazar’a Nasıl Gidilir?

23878832906_bddeabeb1a_b.jpg

Novi Pazar’da havalimanı bulunmadığı için Türkiye’den havayoluyla ulaşım mümkün değildir. Kente ulaşmak için öncelikle Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a uçmanız gerekiyor. İstanbul’dan Belgrad’a uçakla 2 saatte ulaşabilirsiniz. Belgrad’dan Novi Pazar’a giden otobüsler yaklaşık 5 saatlik yolculuğun ardından kente ulaşmaktadır.

Novi Pazar’a Ne Zaman Gidilir?

np4x3.jpg

Sırbistan’ın kuzeyinde daha karasal bir iklim görülürken, Novi Pazar’ın da içinde bulunduğu güney bölgesinde Adriyatik iklim hakimdir. Novi Pazar’da sıcak ve kurak yazlar, kar yağışlı kışlar görülür. Akdeniz iklimi etkisinde kalan kent, Dinar Alpleri ve diğer sıradağlardan dolayı nispeten soğuk havalara da sahip olmaktadır. Novi Pazar’ı ziyaret etmek için en uygun dönem yaz mevsimidir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 20 derece civarında seyreder. Bazı günlerde sıcaklık 26 dereceye kadar yükselmektedir. Dağlık alanlarla çevrili bir platoda yer aldığı için kış mevsimi oldukça sert geçmektedir. Novi Pazar’da kış mevsimi sıcaklık ortalaması 1 derecedir. Kimi zaman sıfırın altına düşen sıcaklıklar yoğun kar yağışlarına sebep olmaktadır. Novi Pazar, ziyaretçilerini yılın her diliminde birçok seçenekle karşılar. Eğer doğanın tadını çıkarmak ve kültürel bölgeleri gezmek istiyorsanız yaz mevsimi en iyi seçim olacaktır. Bu dönemde Novi Pazar’ın en güzel manzaralarına tüm çıplaklığıyla şahit olabilirsiniz. Kent, bahar tatillerini sevenler için de uygun hava koşulları sunmaktadır. Nisan ayıyla birlikte hava sıcaklıkları yükselen kentte, ekim ayının ortalarına kadar ılıman iklim hakim olur. Eğer kış sporlarıyla ilgileniyorsanız Novi Pazar’da kış aktiviteleri saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Golija Kayak Merkezi’nde kayak ve snowboard tutkunları için 2 kilometre uzunluğunda bir yamaç mevcuttur. Üç asansörüyle konuklarına kaliteli bir hizmet vermeyi amaçlayan bu merkezde rakım 1650 ile 1744 metre arasında değişmektedir.

Novi Pazar’da Nerede Kalınır?

han.jpg

Novi Pazar kalacak yer arayan ziyaretçilerine çok geniş seçenekler sunmasa da şehir merkezi ve çevresinde her bütçeye hitap eden oteller bulmak mümkündür. Novi Pazar’daki oteller genellikle şehir merkezinde yoğunlaşmıştır. Kent merkezindeki en popüler otellerin başında Hotel Tadz-S gelmektedir. Ücretsiz internet ve klimalı odalar sunan bu iki yıldızlı otelin en büyük avantajı turistik bölgelere yürüme mesafesinde olmasıdır. Şehir merkezinden uzaklaşmadan daha düşük bütçeli bir konaklama seçeneği arıyorsanız Travio Apartments iyi bir seçim olabilir. Grup halindeki gezginler için ideal olan Travio’da iki yataklı stüdyo daireleri uygun fiyata kiralayabilirsiniz. Orta bütçeli turistlere şehir merkezinde kaliteli bir konaklama fırsatı sunan bir diğer otel ise Divanhana’dır. Belediye binasına ve yaya caddelerine yakın olan Divanhana’da restoran ve bar da bulunmaktadır. Araçla seyahat eden turistler için otoparklı oteller olmazsa olmazlardandır. Preconiste DM5, özellikle çiftler tarafından tercih edilen şehir manzaralı odalara sahip otoparklı bir oteldir. Çocuk oyun alanına sahip olan bu otelde bisiklet ve araba kiralama hizmetleri de verilmektedir. Novi Pazar’da uzun süreli bir tatil planı yaptıysanız daire tipi otellerde konaklamak mantıklı olabilir. Özellikle kalabalık grupların tercih ettiği dairelerde kendinizi evinizde hissedebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan Boutique H&M Lux Apartment tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek dairelere sahip bir konaklama tesisidir. Burada ana alışveriş merkezlerine yürüme mesafesinde olabilirsiniz. Termal spa merkezlerine de yakın bir konumda bulunan tesis, spa küvetli ve kahve makineli odalarıyla öne çıkıyor. Teraslı dairelerde şehir manzarasının tadını çıkarabileceğiniz gibi araç veya bisiklet de kiralayabilirsiniz. Kent merkezinde ucuz ve mütevazi bir otel olan Mico NP Guest House’da çok yataklı odalarda konaklayabilirsiniz.

Novi Pazar şehir merkezinden uzaklaştıkça otel fiyatlarında düşüş olmasa da kalitenin arttığını söylemek mümkün. Novi Pazar’ın Banja ilçesinde yer alan Motel Dar bunlardan biridir. Şehir merkezine uzaklığı 1,5 kilometre olan bu otelde İngiliz/İrlanda kahvaltısı, vejetaryen ve helal kahvaltı gibi çeşitler mevcuttur. Sakin atmosferiyle bahçeli bir otel olan Motel Dar’da huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Banja’daki bir diğer popüler otel Hotel Emrovic Raj’dır. 2018 yılında inşa edilen bu yeni tesiste iyi dizayn edilmiş odalarda konaklayabilir; yüzme havuzu, spor salonu ve sauna gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Hotel Emrovic Raj, havalimanına 2,5 saatlik mesafededir.

Novi Pazar’ın en çok talep gören konaklama tesislerinin başında Emir Ağa Han’ı gelmektedir. Osmanlı tarihiyle dolup taşan Novi Pazar’a geldiğinizde tarihi Emir Ağa Han’ında konaklamak eşsiz bir deneyim olacaktır. 17. yüzyılda, İstanbul’dan Dubrovnik’e giden tüccarları ağırlamak için inşa edilen bu tarihi yapı iyi korunmuş halde günümüze kadar gelmiştir. Şehrin göbeğinde en iyi fiyat performans oranına sahip Emir Ağa Han’da kahvaltı ve internet hizmeti de mevcut. Emir Ağa Han’ında konaklamayı düşünüyorsanız tesisin sadece nakit ödeme kabul ettiğini bilmenizde fayda var.

Novi Pazar Gezilecek Yerler

Batı ve doğu kültürünün harika bir sentezi olan Novi Pazar köklü bir tarihe sahiptir. Novi Pazar’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan antik kentlerden erken Orta Çağ kiliselerine, Türk hamamlarından tarihi camilere kadar birbirinden farklı yerleri keşfedebilirsiniz.

Novi Pazar Gezilecek Yerler

Novi Pazar’da gezilecek yerlerin başında Roma ve Osmanlı döneminden kalma tarihi yapılar gelmektedir. Rehberimizin devamında Novi Pazar’ın antik şehir merkezi Stari Ras, Osmanlı’nın nadide eserlerinden Altun Alem Camii, 13. Yüzyıldan kalma tarihi Sopocani Manastırı, doğu ve batı sentezini temsil eden 830 yıllık Durdevi Stupovi Manastırı, Sırbistan topraklarındaki en eski ibadethanelerden biri olan Kutsal Havariler Peter ve Paul Kilisesi, kentteki en eski iki handan biri olan Emir Ağa Hanı, Neolitik, Bronz ve Demir çağlarından eserlerin sergilendiği Ras Müzesi, 11 kubbeli tarihi İsa Bey Hamamı, 15. yüzyıldan kalma Türk Hisarı ve yüzlerce yıllık geçmişe sahip kaplıca kültürünün günümüzdeki temsilcisi Novi Pazar Spa hakkında daha detaylı bilgileri okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Novi Pazar Şehir İçi Ulaşım

ccimage-shutterstock_132287111.jpg

Novi Pazar küçük bir şehir olduğu için çok gelişmiş bir ulaşım sistemine sahip değildir. Novi Pazar’daki gezilecek yerlerin birçoğunu yürüyerek keşfedebilirsiniz. EmirAğa Hanı, Altun Alem Camii, İsa Bey Hamamı ve Türk Hisarı gibi turistik destinasyonları ulaşım aracı kullanmadan yürüyerek ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezindeki yaya bölgesinde çok sayıda kafe, restoran ve alışveriş merkezi yer almaktadır. Önemli yerlerin çoğu yürüme mesafesinde olsa da Stari Ras, Uvac DoğaKoruma Alanı veya Sopocani Manastırı gibi uzak bölgeleri gezerken taksileri kullanmanız gerekebilir. Taksi ile ulaşım Novi Pazar’da oldukça yaygın ve ucuzdur. Taksiye binmeden önce resmi bir taksi şirketi olup olmadığına dikkat etmenizde fayda var. Mega, Maxi ve Kes adlı taksi şirketleri en güvenilir olanlardır. Taksilerin başlangıç tarifeleri ortalama olarak 50 Sırp Dinarı (2,61 TL)’dır. Kilometre başına alınan ücret ise 70 Sırp Dinarı (3,66 TL)’dır. Taksilerde kilometre başına ödeyeceğiniz ücretin birkaç yüz dinarı geçmediğinden emin olun. Eğer rotanızı kendiniz oluşturmayı planlıyorsanız Novi Pazar’da araç kiralama şirketleri de bulabilirsiniz. Kentte ulaşımın diğer araçlarından biri de otobüslerdir. Şehir içi otobüsleri çok yaygın olmasa da birkaç sefer ve durak bulabilirsiniz. Otobüsler genellikle civar kentlerle olan ulaşımı sağlamak için kullanılmaktadır. Novi Pazar Otobüs Terminali şehir merkezinden 9 dakikalık yürüme mesafesindedir. Şehir merkezinde ve tarihi ara sokaklarda daha az yorucu ve daha keyifli bir yolculuk istiyorsanız bisiklet kiralayabilirsiniz.

*Kur fiyatları Mart 2019 baz alınarak hesaplanmıştır.

Novi Pazar Mutfağı

mantije2.jpg

Novi Pazar mutfağı Balkan yemeklerinin hemen hepsini barındıran zengin bir yelpazeye sahiptir. Türk mutfağıyla büyük benzerlikler taşıyan Novi Pazar mutfağında yemek seçerken zorlanmayacaksınız. Kent nüfusunun büyük bölümünü oluşturan Boşnakların ağırlığı yemekte de hissedilmektedir. Şehrin en ünlü yemeklerinin başında cevapi gelmektedir. Boşnak pidesinin içinde çiğ soğanla servis edilen bir çeşit kebaptır. Novi Pazar’da cevapi yemek için en iyi yer bu yemekte uzmanlamış olan Kod Jonuza’dır. Boşnakların burek olarak adlandırdığı bizim börek olarak bildiğimiz hamur işi yemekleri de oldukça yaygındır. Lezzetli ve dolgun bir atıştırmalık olan burek, yağlı olmasına rağmen et, peynir veya ıspanakla doldurulduğunda mutlaka denemeniz gereken bir lezzete dönüşüyor. Hamur işi yemek istiyorsanız kentin en popüler fırınlarından Aida 2’de lezzetli bureklerin ve farklı tariflerin tadına bakabilirsiniz. Türk mutfağının kazandırdığı bir diğer yemek olan sarma Novi Pazar’da ve Sırbistan genelinde çok popülerdir. Sırp mutfağının kraliçesi olarak görülen ekşi lahana yapraklarından yapılan sarmanın bir de Novi Pazar’daki örneklerini deneyin. Yemeğinizi yedikten sonra Boşnak tatlılarından tufahije, kadaif veya krofne’nin tadına bakmak isteyebilirsiniz. Tulumba tatlısı Balkanları genelinde olduğu gibi burada da popülerliğini korumaktadır. Eğer yerel mutfağın dışına çıkıp dünya mutfağının farklı tatlarını denemek istiyorsanız kent merkezine yakın bir konumda sıralanmış Med Cafe, Baska Cafe ve Ooh La La isimli restoranları ziyaret edebilirsiniz. Burada et yemeklerinden makarnalara geniş seçeneklere sahip olacaksınız.

Novi Pazar’da Alışveriş

image.jpg

Günümüzde ‘Mini İstanbul’ olarak da adlandırılan Novi Pazar’da alışveriş deneyimi küçük bir kasabada yapabileceğinizle çok benzerdir. Tezgahların birbiri ardına sıralandığı geleneksel pazarlardan bazı ünlü markaların ürünlerinin satıldığı mağazalara çeşitli alışveriş seçenekleri mevcuttur. Novi Pazar’da alışverişin kalbi kent merkezindeki yaya caddesidir. İrili ufaklı pek çok mağazayı bu caddede bulabilirsiniz. Kent, Sırbistan’ın ayakkabı ve giysi endüstrisinin merkezlerinden biridir. Ancak ayakkabı ve giysiler Avrupa’nın diğer ülkelerine göre biraz daha pahalı olabilir. Özellikle kot üretimi geçmişten beri şehir hayatının bir parçası olmuştur. Burada lezzetli baklavalardan eski ustaların yaptığı el sanatlarına kadar birçok ürünü satın alabilirsiniz. Ana alışveriş caddesindeki kiremit çatılı eski dükkanlarda yerel alışveriş yaşamının izlerini sürmek heyecan verici bir deneyim olabilir. Altun Alem Camii’nin yanında birçok kuyumcu dükkanı sıralanmıştır. Hediyelik eşya olarak alabileceğiniz kolye, yüzük ve küpeler belki de ilk kez göreceğiniz tarzda işlenmiştir. Robna Kuca Samald, Novi Pazar’da her şeyin bir arada bulunduğu bir alışveriş merkezidir. Şehrin merkezinde harika bir konumda bulunan bu alışveriş merkezinde kozmetikten giyime, takıdan Çin malı ürünlere geniş ürün yelpazesine sahip olacaksınız. Şehrin genelinde Türk ve Çin malı ürünler hakimdir. Öne çıkan diğer alışveriş merkezleri Sport Vision, Buzz Sneakers, Zgrada Jezero ve El Dzej’dir. Şehrin en meşhur butiklerinin başında ise Elm Unlimited Doo geliyor. Eğer elektronik eşya alışverişi yapmak istiyorsanız Mobil Shop Gold Mobile’a gidebilirsiniz. Novi Pazar şehir merkezi alışverişte sadece giyim ve teknoloji ürünleri değil birbirinden lezzetli gıda ve yiyecekler de sunar. Buradaki tarihi restoranlarda lezzetli Balkan yemeklerinin yanı sıra kebap gibi Türk mutfağına ait yemekleri de bulabilirsiniz. Alışveriş yaparken sıcakkanlı esnaflarla pazarlık etmeyi ihmal etmeyin.

Novi Pazar Gece Hayatı  

564210_3655101380240_274651115_n.jpg

Novi Pazar hem küçük bir şehir hem de Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu bir yer olduğu için belirgin bir gece hayatına sahip değildir. Ancak beklentilerinizi karşılayacak sayıda gece kulübü ve bar bulabilirsiniz. Kentteki eğlence merkezlerinin birçoğu, gündüzleri kahve ve alkolsüz içecek servisi yaparken, akşam saatlerinde alkollü içecek servisine başlar. Novi Pazar gece hayatına hızlı bir giriş yapmak isterseniz renkli ışık gösterileri ve canlı tekno müziğiyle bilinen Club Loco iyi bir seçim olabilir. Bu gece kulübünde, hafta sonları öncelikli olarak halk müziği ve elektronik pop müzik çalınmaktadır. Şehir Parkı’nın arkasındaki bir binanın bodrum katında yer alan Tvrdjava, taverna atmosferi, canlı müzik performansları ve geniş bir alkol seçkisi sunmaktadır. Özellikle gece yarısı partileri için ideal bir yerdir. Elektronik müzik ve parlak ışıklarla eğlenmeye alışıksanız Blue Night Caffe ziyaretçilerine hareketli bir gece kulübü atmosferi sunmaktadır. Eğer daha sakin ve yerel bir gece hayatı deneyimlemek istiyorsanız Studio Dory’i tercih edebilirsiniz. Şehrin doğusunda, nehrin kıyısında konumlanmış bu mekanda haftanın her günü yerli müzik gruplarının canlı müzik performanslarına şahit olabilirsiniz. Studio Dory kahve, bira ve şarap başta olmak üzere geniş bir içki yelpazesine sahiptir. Gün boyunca kahve servisinin yapıldığı bir kafe olarak hizmet veren Jazzva, hava karardıktan sonra kafe/bar olarak ziyaretçilerini ağırlar. Genç bir kalabalıkla birlikte DJ performansları eşliğinde eğlenmek veya caz, indie rock ve alternatif müzik dinlemek istiyorsanız Jazzva’yı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Şehrin en popüler mekanlarından biri olan Caffe Art da gün boyunca kahve ve alkolsüz içecek servisi yapmaktadır. Karanlık çöktükten sonra daha canlı bir atmosfere geçiş yapan Caffe Art’ta, ikinci bir bodrum katı açılır ve alkol servisi başlar. Daha çok yerlilerin ziyaret ettiği bu mekan, ziyaretçilerine eklektik bir sanat eseri koleksiyonu ve rahat bir ortam sunmaktadır. Novi Pazar’ın ünlü kafe/barlarından bazıları Cigla Caffe, Nuba Caffe ve Caffe Ambar’dır.

Novi Pazar halkı akşam saatlerini doldurmak için kafečajnica adı verilen kahvehanelere toplanırlar. Güçlü bir kahve kültürüne sahip şehirde, akşam saatlerinde yerli halkla kaynaşabileceğiniz çay bahçelerine gidebilirsiniz. Novi Pazar’ın en güzel yerlerinin çoğu ana cadde üzerinde toplanmıştır. Cosmopolitan isimli mekan da bu yol üzerindeki iyi bir duraktır. Burada alkol servisi bulamayabilirsiniz ancak samimi ve adının hakkını veren kozmopolit atmosferiyle hava karardıktan sonra keyifli vakit geçirmeniz mümkün. Ana cadde üzerindeki bir başka mükemmel seçenek ise Med Caffe’dir. Burası bir kafeden beklentilerinizin hemen hepsini karşılayacaktır. Durmak bilmeyen türk kahvesi ve çay servisleri eşliğinde derin sohbetlere dalabilirsiniz. Novi Pazar’da en iyi kahveyi içmek istiyorsanız Caffe Hamam’a gitmeniz gerekebilir. Şehrin kurucusu İshakoğlu İsa Bey 15. yüzyılda yaptırdığı Türk hamamının içinde bulunan bu kafede Osmanlı atmosferini yakalayacaksınız.

Novi Pazar Festivalleri

1(20).JPG_08092017153913-22_1024_768.jpg

Novi Pazar, yıl boyunca canlı müzik performanslarından tiyatro gösterilerine kadar farklı kültürel etkinliklere ve ilgi çekici festivallere sahiptir.

Stari Grad Müzik Festivali: Şehirde yıllık olarak düzenlenen nadir etkinliklerden biri olan Stari Grad Müzik Festivali her yıl ağustos ayında gerçekleşmektedir. Festivale farklı müzisyen ve sanatçılar katılırken çeşitli türlere ait şarkılar seslendirilmektedir.

Sırbistan Gençlik Korosu Festival: Her yıl mayıs ayının başında düzenlenen bu etkinlikte Sırp kültürüne ait müzikler seslendirilmektedir.

Boşnak Halk Oyunları Festivali: Her yıl 11 Mayıs’ta Gençlik Sanat Salonu’nda düzenlenen bu geleneksel etkinliğe katılarak Boşnak kültürünü daha yakından tanıyabilir, eğlenceli dansları izleyebilirsiniz.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Novi Pazar Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

7 Ocak: Noel (Ortodoks Noel’i)

15 Şubat: Sırbistan Milli Günü

21 Nisan: Paskalya Bayramı*

1 Mayıs: İşçi Bayramı

9 Mayıs: Zafer Günü

28 Haziran: Kosova Muharebe Günü

11 Kasım: Ateşkes Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2019 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Novi Pazar İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 192

Ambulans: 194

İtfaiye: 193

Novi Pazar Dış Temsilcilikleri

Novi Pazar’da Türkiye’ye ait bir dış temsilcilik bulunmamaktadır. Novi Pazar, T.C. Belgrad Büyükelçiliği’nin görev bölgesi içinde yer almaktadır.

T.C. Belgrad Büyükelçiliği

Telefon: +381-11-333 24 00 / +381-11-333 24 10

Eposta: [email protected]

Adres: Krunska 1, 11000 Belgrade, Serbia

İnternetsitesi: belgrade.be.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Büyükelçiliği’nin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Novi Pazar Para Birimi

Novi Pazar’da para birimi olarak Sırbistan’ın resmi para birimi olan Sırp Dinarı kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 20 Sırp Dinarı’na tekabül etmektedir.

*Kur bilgisi Mart 2019’da güncellenmiştir.

Novi Pazar’ın Resmi Dili

Novi Pazar’ın resmi dili Sırpçadır. Ancak bölgedeki çoğu ülkede olduğu gibi Macarca, Boşnakça, Makedonca ve Hırvatça da konuşulmaktadır.

Novi Pazar Saat Farkı

Novi Pazar ile Türkiye arasında 2 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 14.00’ı gösterirken Novi Pazar’da saat 12.00’dır.

Novi Pazar (Yeni Pazar) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -3oC
  • Şub -5oC
  • Mar -1oC
  • Nis 2oC
  • May 6oC
  • Haz 9oC
  • Tem 12oC
  • Agu 12oC
  • Eyl 9oC
  • Eki 5oC
  • Kas 0oC
  • Ara -3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 71.497 / Dil: Sırpça / Para Birimi: Sırp Dinarı / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün