Belgrad Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Momo Kapor’un düşük bütçeli Paris dediği Belgrad; Sırbistan’ın en kalabalık şehri ve başkentidir. Belgrad günün her saati yaşayan ve ruhu olan bir yerleşim bölgesidir. İstanbul ve Atina’dan sonraki en eski Avrupa yerleşimi burada kurulmuş ve şehir stratejik konumu itibariyle birçok kez işgal edilmiş; yakılmış yıkılmış ve ardından tekrar kurulmuştur.

115 savaşa ve 44 yıkıma sahne olan şehir MÖ 6. yüzyılda Vinca kültürünün doğduğu yerdir. Trak-Dak kabilesi üyesi Singiler’in sonrasında Keltler’in yaşam alanı olmuş şehir; Roma İmparatoru Augustus tarafından fethedilmiş, 520’li yıllara gelindiğinde ise Slav akınına uğramıştır. Kentin kaderi bununla da kalmamıştır. Şehir Bizans İmparatorluğu’nun, Franklar’ın, Birinci Bulgar Devleti’nin, Macaristan Krallığı’nın, Sırp Despotluğu’nun ve Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. Osmanlı ile Avusturya- Macaristan  arasında Belgrad hakimiyeti için çetin savaşlar geçmiş; şehir iki büyük gücün gurur meselesi haline gelmiştir. Daha sonra zayıflayan Osmanlı Devleti himayesi altındaki Sırpların isyanı ile şehir bağımsızlığını kazanmıştır fakat bölgede yine de kalıcı bir huzur ortamı sağlanamamıştır. Belgrad Birinci Dünya Savaşı’nda Avusturya ve İttifak Devletleri tarafından işgal edilmiş  ve Yogoslavya Krallığı’nın başkenti olmuş ardından yaşanan İkinci Dünya Savaşı’nda Alman işgaline uğramıştır. Tito yönetimindeki Sovyet Ordusu tarafından Alman işgalinden kurtulmuş şehir Yugoslavya’ya başkentlik yaparken krallıkta çıkan sorunlar ve iç savaş nedeniyle bir dağılmayı izlemiş ve 2006 yılındaki bu parçalanma sonucu doğan Sırbistan ve Karadağ’dan Sırbistan’ın özerk yönetimli baş şehri olmuştur. Günümüzde ise ülkesinin eğitim, kültür, ekonomi ve bilim merkezi olmasının yanında turistlerinde Sırbistan’da en çok ilgi gösterdiği yer Belgrad’dır.

Belgrad, Sırbistan'da özel bir idari statüye sahip Sırbistan'ın beş istatistiki bölgesinden biridir. Büyükşehir bölgesi 17 belediyeye bölünmüş olup, her belediyenin kendi yerel konseyine vardır. Belgrad Şehri, Sırbistan'ın topraklarının % 3,6'sını oluşturuyor, ülke nüfusunun % 22,5'i ise Belgrad sınırları içinde yaşamaktadır. Belgrad bir Beta küresel kenti olarak sınıflandırılır.

İsmi Sırpça’da “Beyaz Şehir” anlamına gelen bu huzurlu ve aydınlık şehir kara günleri geride bırakmış aydınlık bugünlere ve yarınlara işgaller sonucu tanıştığı ve kaynaştığı kültürler ile birlikte gelmiş ve kozmopolitan bir yapıya ulaşmıştır. Günümüzde 2 milyon nüfuslu, güler yüzlü insanları, güzel yüzlü kızları, yemyeşil parkları, kartpostalları aratmayacak doğal güzellikleri ve eğlenceli geceleriyle Belgrad insanın içerisinde yerleşme isteği bırakan güzide bir Sırbistan şehridir. 

Belgrad Balkanların cazibe merkezlerinden biridir. Sınırsız eğlence vaat eden gece hayatı, bütçelere zarar vermeyen bir tatil kenti olması, canlı ve dinamik yapısı ile önemli bir turistik mekan. Üstelik Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Coşku dolu eğlencelerin ve aktivitelerin yanı sıra, şehrin tarihi dokusu da adeta büyüleyicidir. 

Belgrad Nerededir?

Belgrad Avrupa ülkesi Sırbistan’ın kuzeyinde yer alan büyük ve önemli bir şehirdir. Panoniyen Ovası ve Balkanları birbirine bağlayan Sava ve Tuna nehirlerinin birleşim noktasında yer alır. 

Belgrad'a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Belgrad'a hergün karşılıklı uçuş bulunmaktadır. Uçuş süresi 1 saat 40 dakika olup aradaki mesafe 1384.12 km’dir. Ayrıca günde iki kere Sirkeci’den kalkan ve Bulgaristan üzerinden şehre giden trenle de ülke ülke gezerek Belgrad’a varabilirsiniz. Belgrad Tren İstasyonu şehir merkezi yakınındadır. Şehre karayolu ile gitmek isterseniz ise E-70 ve E-75 karayolları üzerinden özel aracınız ya  da otobüs ile gidebiliyorsunuz. Yine Avrupa şehirlerinden geliyorsanız uçağın yanında kara ve deniz yollarını kullanarak Belgrad’a ulaşabileceksiniz.  
 

Belgrad'a Ne Zaman Gidilir?

Belgrad kışları karlı, yazları sıcak, ilkbahar ve sonbaharı ise yağmurlu geçen bir şehirdir. Aralık ile Mart arasındaki dönemde ortalama 3-4 derece arasında olan sıcaklıklar, yazları 26-27 derecelerde seyreder. Yağmurlu ilkbahar ve sonbahar günleri de misafirlerini ağırlayan şehir; eğlence ve gece hayatından dolayı en fazla yazın ziyaretçilerle buluşur. Şehri gezmek için en ideal zamanlar ise mayıs ile eylül arasındaki dönemi kapsayan aylardır. 
 

Belgrad'da Nerede Kalınır?

Belgrad, Orta Avrupa’nın gözbebeğidir. Türkiye’den vizesiz gidebileceğiniz bu şehir, hem tarih hem doğa gezginleri için eşsiz bir destinasyondur. Şehrin popüler, merkezi ve uygun fiyatlı olması da yıl içinde binlerce ziyaretçi ağırlamasını sağlar. Belgrad şehrinde çok sayıda otel bulunur. Şehirde yaklaşık olarak 2000’in üzerinde konaklama tesisi bulabilirsiniz. Bu noktada nerede kalacağınıza karar vermekte zorlanabilirsiniz. Ancak, Belgrad’da öne çıkan konaklama tipi, genellikle daire tipi olan apart seçeneklerdir. Bu tesisler, otellerden de sayıca daha fazladır ve oldukça da uygun fiyatlı ve konforludur. Bunların yanı sıra, her ne kadar oteller merkez çevresinde ve nehrin kıyısında konumlanmış olsa da, merkezden uzak yerlerde de tesisler bulabilirsiniz. Ancak şehir merkezinde kalmanız size her açıdan faydalı olacaktır.


İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Belgrad otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Belgrad Otelleri

Belgrad Otelleri

1521 yılında Sırbistan seferinden dönerken yanında pek çok Sırp esiri de getiren Kanuni Sultan Süleyman, esirlerin orman içerisinde bir köye yerleştirilmesini ister. Bu köye “Belgrad Köyü” denir. İstanbulluların her hafta sonu akın ettiği Belgrad Ormanı’nın ismi buradan gelmekte. Uzun yıllar Osmanlı gözetiminde kaldıktan sonra Sırbistan himayesine giren Belgrad, bugün Balkanlar’ın merkezi ve Sırbistan’ın başkenti konumunda. İstanbul’da bir ormana bile isminin verilmesinden sakınılmayan ve uçakla sadece bir buçuk saatlik mesafemizde olan şehir, özellikle ülkemiz insanının gözde seyahat rotalarından biridir. Sırbistan’ın Türkiye’ye vizesiz seyahat hakkı tanımasının yanı sıra şehrin sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri bu şehrin özellikle bizler için neden cazibeli olduğunu kanıtlar nitelikte. Yapılan araştırmalar da sözlerimizi kanıtlıyor. Geçen yıl Belgrad’a en çok Türkler gitmiş. Bu yıl içinde aynı tablonun gerçekleşmesi bekleniyor.

Belgrad, yurt dışındaki pek çok şehre nazaran daha makul fiyatlarda konaklama alternatifleri sunuyor. Burada her keseye hitap eden ve önceden rezervasyon dahi yapmanıza gerek olmayan otellerinden, birbirinden renkli hostellerine kadar çok sayıda alternatifiniz var. Fakat siz yine de, özellikle yaz döneminde yoğun Turist akınına uğrayan Belgrad’a gelmeden önce işinizi garanti altına alın ve rezervasyonunuzu mutlaka yaptırın.

Belgrad'a seyahat edecekseniz  ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Belgrad otelleri yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

Devamını Oku

Belgrad Gezilecek Yerler


Belgrad gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehir.  Bu yerlerin başında Kalemegdan Kalesi ve parkı, Aziz Sava KatedraliNikola Tesla MüzesiSırbistan Ulusal Müzesi ve Cumhuriyet Meydanı, Taş Meydan gibi şehrin önemli tarihi bölgeleri gelmektedir. 

 

Devamını Oku

Belgrad Şehir İçi Ulaşım

1

Orta büyüklükte bir şehir diyebileceğimiz Belgrad’da kaldığınız süre boyunca çok fazla toplu taşıma aracı kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Çünkü şehirdeki gezilecek yerler hep birbirine yakın mesafede bulunmaktadırlar. Yine de yürümek istemeyeceğiniz ya da biraz daha şehri tanımak maksatlı yapacağınız yolculuklarda taksi ya da toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Şehirde taksi ücretleri gayet uygundur fakat turist olduğunuzu belli ederseniz dolandırılma ihtimaliniz de yok değildir. Bu yüzden dikkatli olmanız ya da havaalanından ulaşım kısmında bahsettiğimiz fişli sistemi kullanmanızı öneririz.

Şehirdeki toplu taşıma alternatifleri ise tramvay, otobüs ve minibüs üzerine kuruludur. Şehirde otobüs ya da küçük otobüs de diyebileceğimiz minibüsler çok tercih edilen ulaştırma araçları olmasına rağmen genelde bakımsız ve yıpranmış vaziyettedir. Buna bir de kalabalık eklenince turistlerin pek tercih etmediği bir toplu taşımaya dönüşürler.
 

Devamını Oku

Belgrad Mutfağı

BizansAkdeniz, Avusturya, Macar ve Türk mutfaklarıyla benzer ve daha karma bir yapıda olan Sırp mutfağı çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Baharatlara özel bir yer verilen bu kültürde “paprika” isimli acı kırmızı biberleri sofralarda görmek ise çok olasıdır. Et tüketimine büyük önem verilen kültürde balık tüketimi de kırmızı et kadar olmasa da yaygındır. Şehirde yemek fiyatları gayet uygun olmakla birlikte restoranların çoğu Knez MihailovaStrahinjica ve Skardarlija caddelerinde bulunmaktadır.

Geleneksel tatlar:
Kajmak isimli kaymağa benzer bir krema ile sunulan geleneksel Sırp lezzeti olan et yemeği, farklı meyve aromaları içeren ve shot olarak sunulan Rakija, bizdeki İnegöl köftesine benzeyen cevapcici kebabı, Sırp salatası, riblja çorba adındaki balık çorbası şehirde yiyebileceğiniz geleneksel lezzetlerdendir.

Ayrıca şehirde çok lezzetli pizzalar yapan yerler vardır. Bunun dışında başka kültürlere ait yemekler yiyebileceğiniz mekanlar, fast food restoranları ve daha nicesi bulunmaktadır.  Yalnız Belgrad’ta yemek yerken dikkat etmeniz gereken konu yiyeceğiniz yemeğin içerisinde domuz eti olup olmadığıdır. Eğer domuz eti tüketmiyorsanız danışıp öyle sipariş vermenizde fayda var çünkü şehirde yemeklerin içerisine domuz eti katmak çok yaygındır.

Yemek için şehirde ödeyeceğiniz paralar hakkında kısaca bir bilgi vermek gerekirse burada herhangi bir yerden su alacaksanız 45-70 RSD arasında bir ücret veriyorsunuz. İyi bir restoranda yemek yemek isterseniz ise ödeyeceğiniz para 700 ile 1600 RSD arasında değişiyor. Bir pastanede yediğiniz kurvasana 65 RSD civarı bir ücret öderken içkinin çok ucuz olduğu şehirde biraya yaklaşık 150 ile 250 RSD arasında bir ücret veriyorsunuz. İçeceğiniz bir kokteyl ise yaklaşık 350 ile 500 RSD civarında.

** Yine pakera olarak bilinen pastaneler şehirde çok yaygın olarak bulunmakla birlikte buralarda pizzadan, böreğe, sandviçten tatlıya bir çok hamur işini yiyebilirsiniz ve pakeralarda yiyeceğiniz yiyeceklerin fiyatları genelde çok uygundur.

Restoran Önerisi:

 • Lorenzo&Kakalamba- Şehrin en popüler restoranlarından biri olan Lorenzo&Kakalamba geleneksel yemeklerin tadına bakabileceğiniz dikkat çekici ve çok hoş ambiyanslı bir restorandır. Yerel halk tarafından sevilen bir yer olan işletme turistlerin de keşfettiği bir yerdir bu yüzden de yoğun ve kalabalık bir mekandır.

         Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız.
         Adres: Cvijićeva 110 (ulaz iz Vladetine) 11000 Beograd 
        
Pastane Önerisi:

 • Toma- Şehrin popüler pastanelerinden biri olan Toma hem bol çeşitli hem de çok uygun ve merkezi bir yerde bulunması dolayısıyla gidip bir şeyler yemeniz gereken bir yerdir. 24 saat açık olan bu işletmeye gidip lezzetli pizzalar ya da atıştırmalıklar yiyebilirsiniz. 

          ​Adres: Beogradska 14, 11111 Beograd
          Tel/Faks: 011/2439-112; 011/2437-387
 
Bahşiş: Sırbistan’ın Belgrad şehrinde aldığınız hizmet karşılığında 50 ile 100 RSD arası bir bahşiş bırakabilirsiniz. Bu servis personelini memnun etmeye yeter bir tutardır. 
 

Belgrad'da Alışveriş

1


Türkiye’den çokta farklı alışveriş seçeneklerinin olmadığı bu şehirde hatıra olarak bir şeyler almak istiyorsanız Aleksandra Bulvarı’na gitmenizi öneririz. Burada pek çok ünlü markanın mağaza ve butikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda yerel ürünleri bulabileceğiniz bu caddeden hediyelik eşya da alabilirsiniz. Yine Terazije Caddesi’nde de Aleksandra Bulvarı’ndakine benzer mağazalar bulunmaktadır. Knez Mihailova ise İstanbul’un İstiklal Caddesi gibi hem alışveriş yapabileceğiniz hem de oturup yemeğinizi yiyebileceğiniz ya da kahve içebileceğiniz bir yerdir. Şehrin en önemli alışveriş merkezleri ise: Sava Center ve City Passage’dır. 

Belgrad’ın tüm butikleri arasında şüphesiz en iyisi Supermarket içinde bulunan aralarında Acne, Melissa, Cutler and Gross, Marc by Marc Jacobs, Lomography, S’NOB, Converse ve dünya çapında ünlü sayısız markanın bulunduğu ürünlerdir. Akşam saatleri için sushi servisi; sabah kahvaltısına omlet ve bagel satışı mevcut. Ayrıca vintage tutkunları için birbirinden güzel modası geçmeyen ürünlerin bulunduğu bir de bölüm var. Belgrad’ın uygun fiyatlarının bu mağazada da geçerli olmadığı, daha Avrupa standartlarına yakın olduğunu belirtmekte fayda var.

Šlic adındaki yerli tasarımcıların tasarladığı kıyafetler de Belgrad’da alışveriş listenize eklenecek yerler arasında. Fermuar anlamına gelen dükkanda her şey birkaç örnek olarak tasarlandığı için hoşuna giden şeylerin bedeninize uygun olanı yoksa diktirmek zorunda kalabilirsiniz.
Şehirde vintage ürünler satan bir çok mağaza bulunmaktadır. Bunlardan en ünlüsü Kapetan Minisa’daki Jane Doe Vintage Shop’tur.

Belgrad Gece Hayatı

Avrupa’nın en iyi gece hayatına sahip şehirleri listesinde üst sıralarda yer alan Belgrad; capcanlı ve çok hareketli bir gece hayatına sahiptir. Gecenin geç saatlerinde bile her yaştan insanı sokaklarda görebileceğiniz bu şehrin enerjisi çok yüksektir. Yorulmak, tükenmek bilmeyen coşkulu Belgrad gece hayatı, şehrin tarihi dokusu, rengi ve ışıkları ile bütünleşince müthiş bir eğlenceye tanık oluyorsunuz. Üstelik alkollü içeceklerin ve kaliteli mekanların oldukça ucuz olduğu bu ülkede discolar, publar, strip barlardan sokaklara taşan eğlenceyi sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Özellikle yazları eğlence dozunun hiç düşmediği bu şehirde nehir kıyısında bulunan mekanların birinde akşamınızı geçirebilirsiniz. Buradaki yüzer kulüpler ve barlar çok popüler olmakla birlikte çoğu akşam verdiği canlı müzik hizmetiyle büyük beğeni toplamaktadır. Ayrıca şehirde bar ve gece kulüplerinin haricinde casinolar ve meyhaneler de bulunmaktadır. Daha kültür eşiği yüksek ve sakin bir gece geçirmek isterseniz ise bir tiyatroya ya da müzik dinletisinde yerinizi ayırtabilirsiniz. 

Belgrad gece kulüplerinde her çevreden insanı bir arada bulabilirsiniz. Eğlence, dans ve alkolün etkisi ile herkes oldukça sıcak kanlı ve dinamik. Gece yarısından sonra Belgrad sokaklarındaki ritme kulak verdiğinizde kendinizi şehrin en canlı gece kulüplerinde bulabilirsiniz. Bazı mekanlara giriş rezervasyonlu olmakla birlikte bazılarına Sırp bir arkadaşınız varsa çok kolay girebiliyorsunuz. Yine de mekanlara gitmeden önce rezervasyonunuzu mutlaka yaptırın. 
Sava Nehri üzerindeki gece kulüpleri belki de Belgrad'ın gece hayatına yön veren en seçkin kulüpleridir. En iyi DJ'leri burada bulabileceğiniz gibi en büyük electro house partilerine de burada katılabilirsiniz. Belirli günlerde canlı performansların ve defilelerinde sergilendiği bu kulüpler gerçekten oldukça davetkar.
Belgrad gece hayatındaki tüm bu sınırsız eğlence, dans ve coşku cebe zarar vermeyen, bünyeyi gençleştiren ve yormak bilmeyen bir atmosfer vaat ediyor. Gece boyu eğlenip sabah işe gidenler, çevre ülkelerden sırf eğlenmek için geceleri gelenler, bu şehre aşık olanlar... Belgrad gerçekten baş döndürücü bir şehir.
Bir gecede birden çok kulüp gezerek eğlencenize eğlence katabileceğiniz gibi hiç sıkılmadan eğlenebileceğiniz bu ülke Türk vatandaşlarından vize istemiyor, uçmak çok kolay ve gece hayatı çok uygun.. Tüm bunlar düşünülünce Belgrad pahabiçilmez bir eğlence merkezi. Belgrad'a gitmeden önce gece etkinliklerine göz atmak ve bir plan oluşturmak istiyorsanız gece aktivitelerinin girildiği bir web sitesi olan http://belgradeatnight.com/ sitesine önceden göz atmanızda fayda var.
Bu ülkenin insanları bakımlı, entellektüel ve coşkulular... Sırp erkekleri iri yarı, sağlıklı ve korumacılar; kızları ise esmer, uzun boylu, renkli gözlü ve bakımlılar. Kulüpler, publar ve discolar; eğlenmek, dans etmek ve müziğin tadını çıkarmak amacıyla sabahın ilk ışıklarına kadar capcanlı.
Club Önerileri;

 • Club Plastic- Perşembe ve cumartesi günleri açık olan mekan şehrin merkezinde yer almaktadır ve kentin en gözde gece kulüplerinden biridir.

         Adres: Dalmatinska&Takovska caddeleri köşesi, Belgrad. 

 • Club Angels- Pariska caddesinin en gözde mekanı. RnB, Hip-Hop, 80'ler, 90'lar ne arasan var. çarşamba günleri özel etkinliklerin olduğu mekan 300-400 kişilik. Giriş ücretsiz olmakla birlikte rezervasyonsuz içeri almıyorlar.

          Adres: No:1 Pariska Caddesi, Belgrad.
 

Belgrad Festivaller

 • Gitar Festivali
 • Uluslararası Film Festivali (Şubat ayı)
 • Dans Festivali (Nisan)
 • Şarap Festivali (Mayıs)
 • Yaz Festivali (Temmuz)
 • Uluslararası Caz Festivali
 • Bira Festivali (Ağustos)

Belgrad Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl Günü (1-2 Ocak)
 • Ortodokslar için Noel (7 Ocak)
 • Sırbistan Ulusal günü (15-17 Şubat)
 • Kutsal Ortodoks Cuması (Bankalar açık) (10 Nisan)
 • Paskalya Bayramı (12-13 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs - 2 Mayıs)
 • Kurtuluş Bayramı (11 Kasım)

Belgrad için Pratik Bilgiler

Sırbistan telefon kodu: +381 / Belgrad telefon kodu: 11
Polis: 192
İtfaiye:193
Ambulans: 194
Belgrad Nikola Tesla Havaalanı: (+381 11) 209 4444
Belgrad Kültür Merkezi: +381 11 32 81 859

Belgrad Vize İşlemleri

Sırbistan ve Türkiye hükümetleri karşılıklı olarak vizeyi kaldırdıkları için şehre gitmeden önce vize almanıza gerek yoktur. Tabii bu girişler 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla mümkündür ve gidecek olan kişilerin pasaportlarının en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Pasaportunda 1 adet boş vize sayfası olmalıdır.

** Sırbistan kapısından girerken ibraz işlemi yaptıracağınızdan dolayı seyahat sigortası, otel rezervasyonu gibi belgeleri yanınızda bulundurmalısınız. 
    

Belgrad Türkiye Dış Temsilcilikleri

T.C. Belgrad Büyükelçiliği

 • Adres: Krunska 73, 11000 Belgrade, Serbia
 • Telefon: +381-11-333 24 10 +381-11-333 24 00
 • Faks: +381-11-333 24 33
 • E-posta:[email protected]
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09:00 -12:30 )(14:00 -17:00 )

Belgrad Para Birimi

Sırbistan’ın para birimi Sırp Dinarı'dır. Uluslararası para birimi kodu ise RSD’dir. 

Belgrad Resmi Dili

Resmi dili Sırpça'dır.Belgrad’ta konuşulan diğer diller Macarca, Makedonca, Boşnakça, Hırvatça ve Karadağca’dır fakat bu dillerin konuşulması Sırp hükümeti tarafından yasaklanmıştır. 

Belgrad Saat Farkı

Türkiye saati ile Sırbistan saati arasında 1 saatlik fark bulunmaktadır. Türkiye saati Sırbistan saatine göre 1 saat ileridedir. 

Belgrad Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1.4oC
  • Şub 3.1oC
  • Mar 7.6oC
  • Nis 12.9oC
  • May 18.1oC
  • Haz 21oC
  • Tem 23oC
  • Agu 22.7oC
  • Eyl 18oC
  • Eki 12.9oC
  • Kas 7.1oC
  • Ara 2.7oC

Kısa Kısa

Ülke : Sırbistan
Nüfus : 1.630.000
Dil : Sırpça
Para birimi : Sırp Dinarı
İklim : Ilıman iklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir : 2 gün