Belgrad Gezilecek Yerler


Belgrad gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehir.  Bu yerlerin başında Kalemegdan Kalesi ve parkı, Aziz Sava KatedraliNikola Tesla MüzesiSırbistan Ulusal Müzesi ve Cumhuriyet Meydanı, Taş Meydan gibi şehrin önemli tarihi bölgeleri gelmektedir. 

 

Kalemegdan

Şehrin en turistik bölgesi olan Kale Meydan şehir merkezine yakın konumu sayesinde kolayca ulaşabileceğiniz bir yerdir. Sava ve Danube nehirlerinin birleşim alanındaki Belgrad Kalesi şehrin en önemli simgelerinden biri olup olan yer aldığı bu meydanda şehrin en büyük parkı olan Kalemegdan Parkı da bulunmaktadır.

Devamını Oku

Aziz Sava Katedrali

Sırp Ortodoks kilisesinin kurucusu olan hükümdar oğlu Aziz Sava’nın kutsal emanetlerinin Türkler tarafından yakıldığı düşünülen yere inşa edilen Sava Katedrali dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olarak bilinmektedir. Yalnız teknik anlamda bir katedral özelliği taşımasa da büyüklüğü nedeniyle öyle sayılmaktadır.

Devamını Oku

Nikola Tesla Müzesi

Belgrad gezilecek yerler listesine Nikola Tesla Müzesi ile devam ediyoruz. Alternatif akımın mucidi Sırp asıllı önemli bir bilim adamı olan Nikola Tesla anısına yapılmış bu küçük ama ilginç müzede Tesla’nın yaptığı deneyleri görme ve icatlarını deneyimleme şansını yakalamış olacaksınız. Sırp kahramanı kabul edilen Tesla’nın yaptıklarını görüp daha iyi anlamak için müzeyi Belgrad Üniversitesi öğrencilerinin sağaldığı rehberlik hizmetinden  yararlanarak gezmenizi öneririz.

Devamını Oku

Sırbistan Ulusal Müzesi

Avrupa ve Yugoslavya’da yetişmiş önemli ressamların eserlerinin bulunduğu Sırbistan Ulusal Müzesi, Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır. Bu müzede PicassoGustav, KlimtVan GoghRubensKandinsky ve daha pek çok önemli sanatçının eserlerini göreceksiniz. Sırbistan’ın ilk sanatçılarından biri olan Nadezeta Petroviç’in de eserlerinin yer aldığı müzede hem milli hem de geniş bir Avrupa sanat koleksiyonuyla karşılaşacaksınız.

Devamını Oku

Taş Meydan

Belgrad'da gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken  yerlerden biri olan Taş MeydanTakovska, Ilije GaraşaninaBeogradska caddeleri ile Kralja Aleksandra Bulvarı arasındaki geniş bir düzlükte yer almaktadır. Meydanın ismi eski binaları yaparken kullanılan taşların bu bölgeden çıkarılması nedeniyle “Taş Meydan” olarak belirlenmiş olup burası savaş zamanlarında askeri depo, sığınak ve tedavi merkezi olarak kullanılmıştır.

Devamını Oku

St. Mark’s Kilisesi

Dikkat çekici mimarisiyle Tasmajdan’da bulunan St. Mark’s Kilisesi 1835 yılında inşa edilen bir Ortodoks Kilisesi’dir.  Günümüzde de aktif olarak kullanılan Kutsal Apostle ve Evangelist Mark'a ithaf edilen kilise, Bizans mimarisini tekrardan canlandırma amaçlı inşa edilmiştir. Dev sütunlu kilisede İmparator Duşhan’ın Türbesi de yer almaktadır.  Bu kilise  6 Nisan 1941 Belgrad bombardımanında zarar görmüş fakat 1931-1936 yılları arasında aslında sadık kalınarak onarılmıştır. Sırbistan Ulusal Meclisi’ne yakın bir konumda bulunmaktadır. 

Devamını Oku

Skadarlija

Belgrad'da görülmesi gereken yerlerden biri de Skadarlija. Şehrin bohem yaşamının bir numaralı adresi, sanatçı ve entelektüellerin yaşadığı cadde olan Cumhuriyet Meydanı’nın biraz aşağısındaki Skadarlija Caddesi (Skadarska); restoranların, kafelerin, tavernaların, sanat galerilerinin olduğu arnavut kaldırımlı bir yer. Müziklerin, tiyatro gösterilerinin sokağa taşındığı bu sevimli caddeyi keşfedip bölgedeki yerel lezzet lokantalarından birinde güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Devamını Oku

Cumhuriyet Meydanı

Trg Republike, Türkçe adıyla Cumhuriyet Meydanı, Knez Mihailova Caddesi’nin sonunda yer alan meydan şehrin merkezi konumundadır. İnsanların buluşma noktası olarak kullandığı meydanın ortasında bir de heykel bulunmaktadır. Osmanlı’nın Sırbistan topraklarındaki hakimiyetine son veren kişi olarak bilinen Prens III. Mihailo Obrenovic’in Enrico Pazzi tarafından yapılan heykeli 1882 yılında bugünkü yerine yerleştirilmiştir.

Devamını Oku

Knez Mihailova

Belgrad’ın en ünlü ve kalabalık caddesi olan Knez Mihailova Caddesi adını Prens III. Mihailo’dan almaktadır. Terazije Meydanı ile Kalemegdan arasında bulunan cadde Cumhuriyet Meydanı’na da bağlanmaktadır. Araç trafiğine kapalı olan Knez Mihailova birçok mağaza, restoran ve zenginlerin sahip olduğu evlerle doludur. Belgrad'ın en değerli caddesi olan Knez Mihailova, hem Belgradlıların hem de turistlerin birkaç kez uğraöadan geçemeyeceği bir yer.

Devamını Oku

Savamala

Sava Nehri kıyısında yer alan Sava Mahallesi, surların dışına yapılmış ilk yerleşim yeridir. Kalemegdan ve Kosancicev Venac arasında yer alan mahalle, şehrin iyi konumundaki ailelerin tercih ettiği bölge konumundadır. Her geçen gün değeri artmaya devam eden mahallede art nouveau akımını çok iyi temsil eden yapılar da mevcuttur.

Devamını Oku

Zemun

Tarihi boyunca özerk olarak kalan günümüzdeyse Belgrad’ın Novi Grad olarak adlandırılan yeni kısmına bağlı bulunan Zemun, şehir içinde farklı bir şehir gibi. Tuna Nehri’nin kıyısında, Belgrad Kalesi’nin karşısın da bulunan Zemun, Usce Kulesi’ne, Gardos Tepesi’ne ve Gardos Kulesi olarak da bilinen Millenium Kulesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Devamını Oku

Ada Ciganlija

Yapay bir yarımada olan Ada Ciganlija, Belgradlıların sayfiye yeri olarak kullandığı yerdir. Ada daha sonradan kıyıya bağlanmış böylelikle yapay bir yarımada görünümüne kavuşmuştur. Bu bağlantı sayesinde yapay bir de göl oluşmuştur. Günümüzde Sava gölü olarak adlandırılan bu yapay göle girmek mümkündür.

Devamını Oku

Sırbistan Ulusal Meclisi Binası

Nikola Pašić Meydanı'nda bulunan Sırbistan Ulusal Meclisi Binası, eski bir tarihe ve görkemli bir mimariye sahiptir. İnşasına I. Petar döneminde, 1907 yılında başlanan yapı, 1936 yılanda açılmıştır. Ardından tekrar restorasyona giren bina 2006 yılında günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur. Meclis binası yıllar içerisinde önce Yugoslavya Parlamentosu, ardından da Sırbistan Karadağ Ulusal Meclis Binası olarak kullanıldı.

Devamını Oku