Cumhuriyet Meydanı

Trg Republike, Türkçe adıyla Cumhuriyet Meydanı, Knez Mihailova Caddesi’nin sonunda yer alan meydan şehrin merkezi konumundadır. İnsanların buluşma noktası olarak kullandığı meydanın ortasında bir de heykel bulunmaktadır. Osmanlı’nın Sırbistan topraklarındaki hakimiyetine son veren kişi olarak bilinen Prens III. Mihailo Obrenovic’in Enrico Pazzi tarafından yapılan heykeli 1882 yılında bugünkü yerine yerleştirilmiştir.

Prens III. Mihailo Obrenovic’in Cumhuriyet Meydanı'ndaki heykelinin parmağının İstanbul’u gösterdiği söylenir. Bu hareketiyle “Osmanlıların geldikleri yere geri döneceği” mesajını vermek istemişlerdir. Bu meydanın tarihteki yeri oldukça önemli ve Osmanlı'yla direkt ilgili. Burada 19. yüzyılda İstanbul Kapısı adını taşıyan bir kapı bulunuyormuş. Sırbistan Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılınca bu kapı yıktırılmış. Meydana yapılan ulusal tiyatro, müze gibi yapıların yanında heykelle de burası, şehrin etrafında geiştiği bir merkez halini almış. 

Osmanlı döneminde meydanda İstanbul Kapısı bulunmaktaydı. Osmanlı’nın topraklardan çekilmesiyle beraber Prens Obrenovic ilk iş olarak bu kapının yıkılmasını emretmiştir. I. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar şehirdeki tramvay hatları buradan geçmekteydi. Savaşın ardından meydan bir kez daha görünüm değiştirip günümüzdeki halini almaya başlamıştır. Meydanda Sırbistan Ulusal Tiyatrosu, Zoran Đinđić adına yapılan park, Boško Buha Tiyatrosu ve Sırbistan Ulusal Müzesi bulunmaktadır.

Yılın her dönemi oldukça kalabalık olan meydan birçok etkinliğin de mekânı olmaktadır. Gösterilerin, konserlerin ya da protestoların yapıldığı alan olan meydanı Taksim Meydanı'na benzetmek mümkün. Meydan dönem dönem süreli sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Cumhuriyet Meydanı’nın etrafında birçok yemek yemek ve kahve içmek için mekân bulunmaktadır. Belgrad'ın en merkezi yeri, buluşma alanı, kalbi sayılabilecek Cumhuriyet Meydanı'na şehrin birçok bölgesinden toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşmak mümkün. 

Adres:Trg republike, 104303 Belgrad, Sırbistan

Yakın Yerler: National Theatre, National Museum Belgrade