Sırbistan Ulusal Müzesi

Avrupa ve Yugoslavya’da yetişmiş önemli ressamların eserlerinin bulunduğu Sırbistan Ulusal Müzesi, Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır. Bu müzede PicassoGustav, KlimtVan GoghRubensKandinsky ve daha pek çok önemli sanatçının eserlerini göreceksiniz. Sırbistan’ın ilk sanatçılarından biri olan Nadezeta Petroviç’in de eserlerinin yer aldığı müzede hem milli hem de geniş bir Avrupa sanat koleksiyonuyla karşılaşacaksınız.

Eski Yugoslavya'nın ve Sırbistan'ın en eski ve en büyük müzesi olan ulusal müze başkent Belgrad'ın göbeğinde Cumhuriyet Meydanı'nda bulunur.

1844 yılında kurulan ulusal müzenin içeriğinde 5600'den fazla resim ve 8400'den fazla çizim, toplamda 400.000'den fazla eser yer alır. Bu eserlerin içinde Miroslav İncili gibi çok önemli parçalar da bulunuyor. Sırbistan'ın ilk kadın sanatçılarından biri olan Nadezeta Petroviç'in çalışmaları da müzede oldukça güzel bir sunuma sahip.

Ulusal müzeye bağlı bir de Fresk Galerisi bulunuyor. Galeride duvar resimleri ve Orta Çağ heykelleri ile zengin bir içerik mevcut. Picasso ve Monet'in de aralarında bulunduğu eserler, Ulusal Müze'nin 3.katında bulunan sanat galerisinde sergilenmektedir.

İsmi dünyaca bilinen sanatçıların yanında parçalanmadan önce Yugoslavya olarak adlandırılan ülkede doğmuş önemli sanatçıların eserleri sergilemektedir. Sırbistan’ın ilk kadın sanatçılarından biri olan Nadezeta Petroviç’in eserleri müzede yer almaktadır.

Sırbistan Ulusal Müzesi, mimarisi, iç tasarımı ve hacim-boyut bakımından oldukça anıtsal bir kamu binasıdır. Özellikle ikiz kuleleri, görkemli kubbesi ile giriş alanında  ziyaretçilerin ilgisini çeker.

Adres: Republic Square 1a, Belgrade 11000, Sırbistan