St. Mark’s Kilisesi

Dikkat çekici mimarisiyle Tasmajdan’da bulunan St. Mark’s Kilisesi 1835 yılında inşa edilen bir Ortodoks Kilisesi’dir.  Günümüzde de aktif olarak kullanılan Kutsal Apostle ve Evangelist Mark'a ithaf edilen kilise, Bizans mimarisini tekrardan canlandırma amaçlı inşa edilmiştir. Dev sütunlu kilisede İmparator Duşhan’ın Türbesi de yer almaktadır.  Bu kilise  6 Nisan 1941 Belgrad bombardımanında zarar görmüş fakat 1931-1936 yılları arasında aslında sadık kalınarak onarılmıştır. Sırbistan Ulusal Meclisi’ne yakın bir konumda bulunmaktadır. 

St. Mark Kilisesi 62 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğindedir ve ana kubbenin haç tabanına olan yüksekliği 60 metre kadardır. Kilisenin kullanılabilir iç yüzey alanı yaklaşık 1.150 metrekaredir ve kilisenin naos'u 150'den fazla şarkıcıyı barındırabilir. Yapımının başlangıcından sonra yetmiş yılı aşkın bir sürede tamamlanan St. Mark Kilisesi inşaatının uzun sürmesi iç dekorasyon, fresk boyama, uygun aydınlatma, akustik, ısıtma ve havalandırma sistemleri ile ilgili gecikmelerden kaynaklanmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra siyasi sebeplerden dolayı kilisede çok az şey yapılmıştır. Harici cephe üzerindeki kilisenin giriş kapısının üstünde, 1961'de Veljko Stanojević'in çalışması olan Kutsal Elçi ve Evanjelik Sicilinin mozaikte bir simgesi görülmektedir. 

St. Mark's Kilisesi ülkenin en büyük kiliselerinden biridir. St. Mark'ın yanında küçük bir Rus Ortodoks kilisesi vardır. Öldürülen ve sürgünde bulunan Hırvatistan ve Bosna Hersekli Sırplar için düzenlenen Fırtına Operasyonunun Yıldönümü her yıl 5 Ağustos'ta St. Mark Kilisesi'nde düzenlenir.