Aziz Sava Katedrali

Sırp Ortodoks kilisesinin kurucusu olan hükümdar oğlu Aziz Sava’nın kutsal emanetlerinin Türkler tarafından yakıldığı düşünülen yere inşa edilen Sava Katedrali dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olarak bilinmektedir. Yalnız teknik anlamda bir katedral özelliği taşımasa da büyüklüğü nedeniyle öyle sayılmaktadır.

 

Şehrin simgelerinden biri olan ve Sırp Ortodokslar için önemli bir yere sahip olan bu kilise – tapınak ihtişamlı mimarisiyle Helsinki Katedrali’ne de benzetilmektedir. 

Dış görünüş itibari ile Ayasofya'yı andıran kilise, Belgrad'daki ortodoks dünyasının en ünlü dini mabedidir. Şehrin en işlek yeri olan Slavija Meydanı’na çok yakın. Katedrali Terazije Meydanı‘ndan da rahatça görebilirsiniz. Yapımına 1935 yılında başlanan kilisenin inşaatı bazı siyasi olaylar ve savaşlar nedeniyle bugün bile tamamlanamamıştır. Aziz Sava Kilisesi'nin içerisinde hala onarım çalışmaları devam etmektedir.

Kilisenin tamamlanabilmesi için içindeki mozaiklerin yapımının bitmesi bekleniyor. Mozaiklerin Sırp Ortodoks Kilisesi'nin 800.kuruluş yılı olan 2019'da tamamlanması beklenmektedir.

Şehrin en önemli simgelerinden biri olan yapının Osmanlı paşalarından biri olan Sinan Paşa tarafından 1594'te yaktırıldığı söylentiler arasında. Kilisenin kalıntılarının yakılmasından 300 yıl sonra 1894'te onarım çalışmaları yavaş yavaş başlamış ancak iki dünya savaşı ve değişen dengeler kilisenin yapım çalışmalarını zaman zaman durdurma boyuruna gelmiştir. Sırp-Bizans mimari tarzında inşa edilen Aziz Sava Kilise'si, 10 bin kişilik kapasitesi ile Balkanlar'ın en büyük Ortodoks kilisesi ünvanına sahip olacak. 

Adres: Svetosavski Square | Karadjordje's Park, Vracar, Belgrade 011, Sırbistan

Yakın Yerler: Nikola Tesla Müzesi, Kalenic Pijaca