Belgrad'da görülmesi gereken yerlerden biri de Skadarlija. Şehrin bohem yaşamının bir numaralı adresi, sanatçı ve entelektüellerin yaşadığı cadde olan Cumhuriyet Meydanı’nın biraz aşağısındaki Skadarlija Caddesi (Skadarska); restoranların, kafelerin, tavernaların, sanat galerilerinin olduğu arnavut kaldırımlı bir yer. Müziklerin, tiyatro gösterilerinin sokağa taşındığı bu sevimli caddeyi keşfedip bölgedeki yerel lezzet lokantalarından birinde güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Bölge turistlerin yoğun ilgisinden dolayı yerel halktan çok yabancılarla karşılaşacağınız bir yere dönüşmüştür. Günümüzde bohem havasının dağılmakta olduğu söylenebilir.  Skadarlija, Belgrad'ın merkezi olan Terazije'nin 300 metreden kuzeybatısında bulunur, Cumhuriyet Meydanı'nın hemen altından başlar ve Belgrad'daki en ünlü caddelerden biri olan 400 metreden uzunluğundaki Skadarska Caddesi boyunca uzanır.   


Yugoslav devletinin 1918 yılında kurulmasından önce bile, tanınmış ancak biraz fakir şair ve yazarlar 20.yy'ın ilk yıllarında Skadarlija'nın düzenli ziyaretçileri idi. Bu sanaçılar sadece Sırbistan'dan değil, daha geniş Yugoslav bölgelerinden geliyorlardı. Skadarlija'nın Bohem tarihinin en tanınmış sakinleri ve ziyaretçileri arasında Silvana Armenulić, Đura Jakšić, Dobrica Milutinović, Tin Ujević, Gustav Krklec, Stevan Sremac, Antun Gustav Matoš, Zuko Džumhur ve Momo Kapor bulunmaktadır. Burayı ziyaret eden şairlerin çoğu şiirlerinin dizilerinde Skadarlija anlatılmıştır.

Restoranlarda yöresel mutfağı tatmak mümkün; en çok roštilj (ızgara et), pivo (bira) ile sunuyor. Skadarlija'nın kafeleri, restoranları, sanat sergileri ve Arnavut kaldırımları, her gün 20.000 ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Cadde bir arabaya kapalı bir bölge ancak darlığı ve engebeli parke taşları ile zaten trafik için uygun bir yer değil.

Kısa ve eğimli bir sokak olan Skadarlija, Belgrad'ın dikkat çekici bir turistik cazibe merkezidir. Sokakta ünlü restoranlar, oteller (örneğin Le Petit Piaf), sanat galerileri, antika ve hediyelik eşya dükkanları ve Sebilj çeşmesi bulunmaktadır. Sırp geleneksel müzikleri çalıp folklor oyunlarını oynayan gruplar ve geleneksel Sırp kostümleri giymiş dansçıların şovları ile bu sokakta karşılaşabilirsiniz.