Sırbistan Ulusal Meclisi Binası

Nikola Pašić Meydanı'nda bulunan Sırbistan Ulusal Meclisi Binası, eski bir tarihe ve görkemli bir mimariye sahiptir. İnşasına I. Petar döneminde, 1907 yılında başlanan yapı, 1936 yılanda açılmıştır. Ardından tekrar restorasyona giren bina 2006 yılında günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur. Meclis binası yıllar içerisinde önce Yugoslavya Parlamentosu, ardından da Sırbistan Karadağ Ulusal Meclis Binası olarak kullanıldı.

Sırbistan, Balkan coğrafyasının ilginç tarihini paylaşan ülkelerden. Günümüzde ne Yugoslavya ne de Sırbistan-Karadağ adında bir ülke var. Belgrad'taki Sırbistan Ulusal Meclisi Binası şu an sadece Sırbistan devletine hizmet sunuyor. Neo-barok stilinde inşa edilen yapı, aynı zamanda bir kültür mabedi. 

Meclis binaları gibi yerlerde görmeye alışkın olmadığımız bir durum var Belgrad'ta; Sırbistan Ulusal Meclisi Binası birçok sanat eserine de ev sahipliği yapıyor. Girişinde bulunan “Kara Atlar Oyunu” heykelleri oldukça ihtişamlıdır. 2000 yılında yaşanan 5. Ekim Ayaklanması sırasında binadaki 91 sanat eseri kaybolmuştur. Sonraki yıllarda bulunan sanat eserlerinin 35 tanesi yerine konurken günümüzde 56 tanesi hala kayıp durumundadır.

Nikale Pasic Meydanı'nda bulunan ve görkemli mimarisiyle olduğu kadar tarihteki önemiyle de ilgi çekici olan bu binayı, Belgrad gezilecek yerler listenize almanızda fayda var. Gündüzleri de ihtişamını korusa da Sırbistan Ulusal Meclisi Binası'nı özellikle gece ışıklandırmasıyla görmenizi tavsiye ederiz. 

Adres:  Trg Nikole Pašića 13, Belgrad 11000

Yakınlarındaki Yapılar: Taş Meydan, Parlamento Binası, Aziz Mark Kilisesi, Nikola Tesla Müzesi, Merkez Postanesi ve Sırbistan Radyo ve Televizyon Binası