Sava Nehri kıyısında yer alan Sava Mahallesi, surların dışına yapılmış ilk yerleşim yeridir. Kalemegdan ve Kosancicev Venac arasında yer alan mahalle, şehrin iyi konumundaki ailelerin tercih ettiği bölge konumundadır. Her geçen gün değeri artmaya devam eden mahallede art nouveau akımını çok iyi temsil eden yapılar da mevcuttur.

Bu binalar zaman geçtikçe ihmal edilmeye başlanmıştır ancak son zamanlarda yapılan restorasyonlar sayesinde bölge eski haline tekrar geri dönmeye başlamıştır.

Günümüzde açılan yeni restoran ve kafeleriyle dikkat çeken bölge sahip olduğu tarihi doku sayesinde de önemini arttırmaktadır. Özellikle yaz ayları kalabalıklaşan bölge, savaş döneminde bombardımanlar yüzünden hasar görmüş ancak yapılan restorasyonlar sayesinde günümüzde eski güzel günlerine geri dönmeye başlamıştır.

1717 yılında yerleşilmeye başlanan bölge, o dönemde sava limanına da sahip olduğundan oldukça önemli bir komdaydı. Osmanlı döneminde de ilk ayaklanma bu mahallede gerçekleşmiştir. Yıllar geçtikçe düzensiz bir yapılaşmanın kendisini göstermesi de kaçınılmaz olmuştur. 19. Yüzyılda Prens  Miloš Obrenović’in yönetime geçmesiyle bu bölgede de düzenlemeye gidilmiştir. Düzenlemeden sonra ilgi görmeye devam eden Savamala Savaş sonrası kayıplar yaşamış, Tuna Limanı’nın açılmasıyla da terk edilmeye başlamıştır. Yapılan yeni restorasyonlarla eski popüler haline dönmeye başlayan mahallede birçok restoran, gece kulübü, kafe ve dükkân yer almaktadır.

 Adres: Savamala, Belgrad 11000, Sırbistan

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Yakınlarındaki Yapılar: Branko Köprüsü, Beton Hala, Terazije