Belgrad’ın en ünlü ve kalabalık caddesi olan Knez Mihailova Caddesi adını Prens III. Mihailo’dan almaktadır. Terazije Meydanı ile Kalemegdan arasında bulunan cadde Cumhuriyet Meydanı’na da bağlanmaktadır. Araç trafiğine kapalı olan Knez Mihailova birçok mağaza, restoran ve zenginlerin sahip olduğu evlerle doludur. Belgrad'ın en değerli caddesi olan Knez Mihailova, hem Belgradlıların hem de turistlerin birkaç kez uğraöadan geçemeyeceği bir yer.

Roma döneminden beri önemini koruyan cadde, 1950 yılına kadar çok zengin bir aileye ait binalarla doluydu. Komünist rejimden dolayı tüm evler devlet tarafından el konulmuştur. Cadde boyunca eskiden Serbian Crown Hotel olan Şehir Kütüphanesi’ni, 3 binadan oluşan Balkan Evleri Blokları’nı, bir dönem Fransız - Sırp bankası olarak, günümüzde Belçika Konsolosluğu olarak kullanılan Hristina Kumanudi evini görmek mümkündür.

Cadde üzerinde kültür ve sanata ayrılmış bir çok bina bulunmaktadır. Zaten cadde boyunca yürüdüğünüzde sağlı sollu karşınıza çıkan büyük ve ışıltılı vitrinlere sahip kitabevleriyle, Knez Mihaliova'nın kültürel çıtası hakkında bilgi edineceksiniz. Kitaplarla ilgiliyseniz görmeniz gereken bir diğer yapı; Srpska Kruna Hoteli. Burası ilk olarak 1869 yılında modern ve romantik bir hotel olarak inşa edilmiş. Şimdi ise Belgrad Şehir Kütüphanesi olarak hizmet veriyor.

Caddede bulunan bir diğer önemli nokta Sırbistan Bilim ve Sanat Akademi Binası, 1923 yılında inşa edilmiş. Sırbistan tarihini merak edenleri tatmin edicek, oldukça zengin bir koleksiyona sahip bu binanın giriş kısmı Akademi Galerisi olarak hizmet veriyor. 

Günün her saati çok kalabalık olan cadde, şehrin ana noktalarından birisidir. Cadde boyunca müzisyenlere, resim yapıp satan sanatçılara ve performans sergileyen kişilere rastlamanız mümkündür.

Adres: Kneza Mihaila, Belgrad 11000, Sırbistan

Yakınlarındaki Yapılar:Skadarlija, Sırbistan Ulusal Müzesi, Cumhuriyet Meyanı,