Şehrin en turistik bölgesi olan Kale Meydan şehir merkezine yakın konumu sayesinde kolayca ulaşabileceğiniz bir yerdir. Sava ve Danube nehirlerinin birleşim alanındaki Belgrad Kalesi şehrin en önemli simgelerinden biri olup olan yer aldığı bu meydanda şehrin en büyük parkı olan Kalemegdan Parkı da bulunmaktadır.

Savaş zamanında askeri üs olarak kullanılan kaleyi çevreleyen geniş plato üzerine kurulu bu park yine aynı dönemlerde düşmanı gözlem altında tutmak için kullanılmıştır. Kalemegdan tarihi Belgrad tarihi ile denk olup ülkenin şehrin en eski bölgesidir. Oldukça yakın bir tarihe kadar Kale Megdan surları içinde halkın istihdamı sağlanmıştır. 

Adı Türkçe olan “Kale Meydanı”ndan gelen Kalemegdan, 1571 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı topraklarına katılmış ve Belgrad Bir Osmanlı sancağı olmuştur. Eski Şehir bölgesinde bulunan kale, savaş dönemlerinde askeri üs görevi yapmıştır. Şehrin en yeşil alanı olan park içerisinde yürüyüş ve koşu için parkurlar, tarihi kapılar ve heykeller bulunmaktadır. Ayrıca kaleden çok güzel bir yeni şehir manzarası izlenilebilmektedir.

Şehrin en büyük parkı olan Kalemegdan Parkı’na da ev sahipliği yapan Kalemegdan, aynı zamanda içerisinde Askeri Müze’ye, Sanat Merkezi’ne, Şehir Enstitüsü’ne, Hayvanat Bahçesi’ne ve birçok restorana sahiptir. Ayrıca Fransa’ya şükran anıtı, balıkçı çeşmesi, savaş öncesi ve sonrası dansçılar heykeli gibi birçok heykeli de barındırmaktadır.

Kaleye çıkıp Belgrad manzarasını izleyebilir, etrafındaki parkta güzel bir yürüyüş yapabilir ve yine buradan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Parkı ziyaret esnasında birçok ünlü ismin heykelini göreceksiniz. Ayrıca park içerisinde askeri müze, sanat merkezi, şehir enstitüsü, hayvanat bahçesi, çocuk parkı, spor alanı ve restoranlar bulunmaktadır.

Kalenin içinde anahtar teslim anıtı, Fransa’ya şükran anıtı, balıkçı çeşmesi, Savaş öncesi ve sonrası dansçıları gibi heykel ve anıtlar mutlaka görülmelidir. Ayrıca kaleden muhteşem Yeni Belgrad manzarası izlenebilir. Bunların dışında hakkında korkunç hikayelerin anlatıldığı Roma Kuyusu da kaledeki ilgi çeken yerler arasında.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Pazar 11.00-19.00

Adres: Kalemegdan, 11000 Belgrad, Sırbistan

Giriş Ücreti: ücretsiz (içerisindeki müzelere ayrı bilet alınmaktadır.)

 • Kaleyi gezmek ücretsizdir fakat parkta bulunan askeri müzeyi gezmek için 150 RSD ödemeniz gerekmektedir. Askeri müze pazartesileri kapalı olup diğer günler ise 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 • Web Sitesi: http://www.beogradskatvrdjava.co.rs/
 • Kalemegdan’ın içerisinde birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Her biri için farklı biletleme yapılmaktadır. Giriş ücreti, bileti önceden alıp almamanıza göre değişmektedir. Eğer daha önceden bilet almaz, sıraya girer alırsanız fiyatlar bu şekilde: 

  Sahat Tower

 • 18 yaş üzeri yetişkinler için 80 RSD
 • 18 yaşının altındaki çocuklar için 40 RSD

          The Roman Well

 • 18 yaş üzeri yetişkinler için 120 RSD
 • 18 yaşının altındaki çocuklar için 60 RSD

         Nebojsa Tower

 • 18 yaş üzeri yetişkinler için 200 RSD
 • 18 yaşının altındaki çocuklar için 100 RSD

         Big Powder Magacine

 • 18 yaş üzeri yetişkinler için 200 RSD
 • 18 yaşının altındaki çocuklar için 100 RSD