Les Passages Couvertes (Kapalı Çarşılar)

Çoğunluğu 19. yüzyılda inşa edilmiş olan Paris’in meşhur pasajları, binaların orta kısmında giriş bölümüne oturtulmuştur. Başkentin mimarisinin sembolü haline gelen pasajlarda, butikler, kitapçılar, içki dükkanları, kafeler, çay odaları ve restoranlar bulunur. Paris’e gittiğinizde, yerel havayı solumak için müthiş mimarileri ile bu pasajlara mutlaka ama mutlaka uğrayın.

Paris’teki en eski pasajlardan birisi, 1799 senelerinden kalan Passage des Panoramas’tır. Bu pasaj, resmi olarak 1807’de açılmış ve hala aktif olan Variety Tiyatrosu (Théâtre des Variétés)’nun içinde bulunmaktadır. Buradaki her bir mağazanın, kendine has bir özelliği vardır. Örneğin “Küçük Hindistan” olarak bilinen Brady Pasajı, çoğunlukla Morityus, Hint ve Pakistan dükkanları ile doludur. Brady Pasajı’nın yakınındaki Verdeau Pasajı ise antika dükkanları ile iç içedir. Başkentin en uzun ve en dar pasajı olarak bilinen Cario Pasajı, tekstil dükkanları ve toptancıları ile dikkat çeker.

Ünlü gösteri merkezi olan Palais Royal’ın yakınında yer alan Galerie Vivienne ise Paris’in en sembolik pasajıdır. Bu pasaj, göz kamaştıran mimarisi ile sıcacık bir atmosfere sahiptir. Lüks düşkünleri için, Galerie Vivienne’in yanında Vero Dodat Pasajı’nda, içerisinde Christian Louboutin'in de bulunduğu şık butikler mevcuttur. Paris’in en dikkat çekici pasajlarından birisi sayılan Grand-Cerf Pasajı ise 12 metrelik dövme demir ve havalı metal yapısı ile öne çıkar.

 

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 07.00-22.00

Adres: Vero Dodat Pasajı, 19 rue Jean-Jacques Rousseau, 75001 Paris

Yol Tarifi: 3, 8 ve 9 numaralı metro hatlarıyla pasaja ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda 29, 42, 43, 74 numaralı otobüslerle buraya ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Louvre Müzesi, Palais Royal Gösteri Merkezi, Fontaines Du Theatre Francais