Yugoslav Tarihi Müzesi

 

Bünyesinde Tito’nun mozolesi ve Çiçekler Evi'ni de barındıran Yugoslav tarih müzesi Dedinje’de bulunmaktadır. 5253 metrekarelik bir alana kurulan müze 3 bölümden oluşmaktadır: 25 Mayıs Müzesi, Çiçekler Evi ve Eski Müze. 25 Mayıs 1962 yılında açılan müze kronolojik olarak bölgenin tarihini ve geçmişini gözler önüne sermektedir.

Hey yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan müze, Sırbistan’ın en çok ziyaret edilen müzesidir. Bir dönemin en güçlü ülkeleri arasında gelen Yugoslavya'nın başkenti olan Belgrad, tarihten silinmiş bu ülkeye dair bir şeyler görmek ve bilgilenmek için en doğru seçim. Müzeyi gezerken İngilizce rehber imkanında da faydalanabilirsiniz. 

 

Müzenin zemin katında Yugoslavya'nın tarihi lideri Tito'nun mezarı ve onun için hazırlanmış bir müze bulunuyor. Yugoslavya’nın parçalanmadan önceki başkanlarından biri olan ünlü lider Josip Broz Tito’nun mezarı Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunmaktadır. Mezarın bulunduğu yer, etrafında bulunan bahçelerden de dolayı Çiçekler Evi olarak bilinmektedir. Tito Mozolesinin de yer aldığı Çiçekler Evi’nde aynı zamanda düzenli olarak sergiler düzenlenmektedir. Ayrıca mozolenin etrafında Tito’nun hayatına ait bilgilendirme panoları bulunmaktadır. Yugoslav Tarih Müzesi’ni de içerisinde bulunduran kompleks ücretsiz rehberli turlar sağlamaktadır.

1892 yılında doğan devlet adamı, çalışma hayatına metal işçisi olarak başlamıştır. 1937 yılında Komünist Parti Genel Sekreteri seçilen Tito, Gerilla kuvvetleriyle beraber Alman işgaline karşı koymuştur. 1943 yılında Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ni kuran Tito, 1953 yılında ülkenin ilk devlet başkanı seçilmiştir. 1980 yılında ölen Tito, ölümüne kadar devlet başkanlığını yapmaya devam etmiştir.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Pazar 10.00-18.00

Adres: Boticeva 6, Belgrad, Sırbistan

Giriş Ücreti:400 RDS