Belgrad Şehir İçi Ulaşım

1


Orta büyüklükte bir şehir diyebileceğimiz Belgrad’da kaldığınız süre boyunca çok fazla toplu taşıma aracı kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Çünkü şehirdeki gezilecek yerler hep birbirine yakın mesafede bulunmaktadırlar. Yine de yürümek istemeyeceğiniz ya da biraz daha şehri tanımak maksatlı yapacağınız yolculuklarda taksi ya da toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Şehirde taksi ücretleri gayet uygundur fakat turist olduğunuzu belli ederseniz dolandırılma ihtimaliniz de yok değildir. Bu yüzden dikkatli olmanız ya da havaalanından ulaşım kısmında bahsettiğimiz fişli sistemi kullanmanızı öneririz.

Şehirdeki toplu taşıma alternatifleri ise tramvay, otobüs ve minibüs üzerine kuruludur. Şehirde otobüs ya da küçük otobüs de diyebileceğimiz minibüsler çok tercih edilen ulaştırma araçları olmasına rağmen genelde bakımsız ve yıpranmış vaziyettedir. Buna bir de kalabalık eklenince turistlerin pek tercih etmediği bir toplu taşımaya dönüşürler.

Tramvay yolculuğu yapmak isterseniz bu hizmetin şehrin her yerine gidecek kadar gelişmiş olmadığını söyleyelim fakat önemli bazı yerlere tramvay kullanarak gidebilirsiniz ya da şehri tanımak için çıkacağınız yolculukta bu aracı kullanabilirsiniz. Bilet fiyatları 140 RSD’dir.

Şehirdeki tüm ulaşım araçlarında geçerli BusPlus kart aldığınız taktirde daha rahat ve karışıklıksız bir yol seçmiş olacaksınız. Türkiye’deki akbil bayileri gibi şehirdeki birçok yerde konumlanmış büfelerden bu kartı temin edebiliyorsunuz. Kartın 1, 3 ve 5 günlük kullanım seçenekleri mevcuttur.

 ** Şehirde birçok kişi toplu taşıma araçlarını para vermeden kullanmaktadır fakat sizde onları görüp bu yolu seçerseniz dikkatli olmanız gerekir. Çünkü turist olduğunuz fark edilip yakalanırsanız para cezasına çarptırılırsınız.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım
Şehrin 12 km batısındaki Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’ndan şehir merkezine otobüs, minibüs ya da taksiyle gidebilirsiniz.
Otobüsü tercih ediyorsanız;  havaalanından 72 numaralı otobüs ile çoğu otobüsün ilk veya son durağı olan Zelena Venac Meydanı’na gidebiliyorsunuz. Bu yolculuk yaklaşık 40 50 dakika arası sürüyor ve 150 RSD bilet ücreti ödüyorsunuz.  

Minibüsü tercih ederseniz; otobüsten daha hızlı şekilde sizi şehir merkezine ulaştıracak olan A1 numaralı aracı tercih edebilirsiniz. 30 dakika kadar sürecek bir yolculuk sonunda şehir merkezine ulaşabileceksiniz fakat minibüs ücreti 300 RSD.

Şehir merkezine taksi ile gidecekseniz; şehirde kullanılan fişli taksi hizmeti ile turistlerden fazla para almanın önüne geçildiğini öncelikle belirtelim. Taksiye binmeden önce özel taksi danışma bölümünden gideceğiniz yere göre ödeyeceğiniz tutarı belirten bir fiş alıyor ardından taksiye biniyorsunuz. Böylece daha binmeden taksiye ne kadar ödeyeceğinizi öğrendiğiniz gibi, taksicilerin olduğundan fazla ücret isteme durumu da ortadan kalkmış oluyor. Taksi ücreti yaklaşık 1500 RSD.

Shuttle araçlar ile merkeze gidecekseniz; Jat havayollarının bir hizmeti olan servis; sabah 07:00’den akşam 22:00’a kadar hizmet vermektedir. Her saat başı kalkan bu servisler 30 dakikada sizi şehir merkezine ulaştırıyorlar. Ayrıca bazı otellerin de shuttle hizmetleri bulunmaktadır. Rezervasyon yaptırdığınız otelin böyle bir hizmeti olup olmadığını gitmeden önce telefon ederek öğrenebilirsiniz.

** Toplu taşıma için biletlerinizi otobüs şoföründen alıyorsunuz fakat havaalanındaki döviz bürosundan paranızı Sırp dinarına dönüştürmeniz gerekmektedir. 
 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı