Belgrad Otelleri

1521 yılında Sırbistan seferinden dönerken yanında pek çok Sırp esiri de getiren Kanuni Sultan Süleyman, esirlerin orman içerisinde bir köye yerleştirilmesini ister. Bu köye “Belgrad Köyü” denir. İstanbulluların her hafta sonu akın ettiği Belgrad Ormanı’nın ismi buradan gelmekte. Uzun yıllar Osmanlı gözetiminde kaldıktan sonra Sırbistan himayesine giren Belgrad, bugün Balkanlar’ın merkezi ve Sırbistan’ın başkenti konumunda. İstanbul’da bir ormana bile isminin verilmesinden sakınılmayan ve uçakla sadece bir buçuk saatlik mesafemizde olan şehir, özellikle ülkemiz insanının gözde seyahat rotalarından biridir. Sırbistan’ın Türkiye’ye vizesiz seyahat hakkı tanımasının yanı sıra şehrin sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri bu şehrin özellikle bizler için neden cazibeli olduğunu kanıtlar nitelikte. Yapılan araştırmalar da sözlerimizi kanıtlıyor. Geçen yıl Belgrad’a en çok Türkler gitmiş. Bu yıl içinde aynı tablonun gerçekleşmesi bekleniyor. Belgrad gezilecek yerler ve daha birçok konuda detaylı bilgi için Belgrad gezi rehberisayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Belgrad, yurt dışındaki pek çok şehre nazaran daha makul fiyatlarda konaklama alternatifleri sunuyor. Ayrıca Sırbistan para birimi Sırp Dinarı olduğu için Euro ya da dolar gibi kur farklarına maruz kalmıyorsunuz. Burada her keseye hitap eden ve önceden rezervasyon dahi yapmanıza gerek olmayan otellerinden, birbirinden renkli hostellerine kadar çok sayıda alternatifiniz var. Fakat siz yine de, özellikle yaz döneminde yoğun turist akınına uğrayan Belgrad’a gelmeden önce işinizi garanti altına alın ve rezervasyonunuzu mutlaka yaptırın.

Belgrad Otelleri

Belgrad’da şehir eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılır. Tahmin edileceği üzere, Eski Şehir (Stari Grad) daha çok tarihi binalara ev sahipliği yaparken, Yeni Şehir (Novi Beograd)  ise Belgrad’ın modern yüzünü temsil eder. Her iki alanda da çok sayıda konaklama alternatifi mevcut.Bu tamamen sizin seçiminize kalmış bir durum. Şayet tarihin tozlu sayfalarında gezinmek ve güne bu duygularla başlamak isterseniz Eski Şehri yahut daha modern bir havayı solumak isterseniz bu sefer de Yeni Şehir de kalmayı tercih edebilirsiniz. Fiyatların kısmen de olsa farklılık gösterdiğini özellikle belirtelim. Örneğin, Eski Şehir de çok sayıda hostel, 3 ve 4 yıldızlı otelleri Yeni Şehir’e göre çok daha makul fiyatlarda bulabilirsiniz. Buradaki konaklama tesisleri şehir merkezine oldukça yakın.  Hostellerin fiyatı yaklaşık 10 Euro’dan başlıyor. En fazla 30 Euro’ya kadar çıkabiliyor. 3 ve 4 yıldızlı otellerde de 20 Euro’dan başlayan fiyatlarda kalabilme şansınız var. Otel ya da hostel tercih etmiyorum derseniz, aynı şekilde yine makul fiyatlarda özel bir daire de kiralayabilirsiniz. Bu dairelerin fiyatları da yine yaklaşık 20 Euro’dan başlıyor.  Yeni Belgrad (Novi Beograd) bölgesinde ise daha çok zincir ve lüks sınıfına giren oteller var. Bunlardan birkaçı şöyle: Hyatt Regency Belgrade, Crowne Plaza Hotel ve Holiday Inn. Yeni Belgrad, geniş caddeleri, alış-veriş merkezleri, sinema kompleksleri, spor alanları ve büyük parkları ile rahat bir yerleşim yeri.  Belgrad oldukça renkli bir şehir, Belgrad gece hayatı da aynı şekilde çok zengin ve eğlenceli seçeneklere sahip. Eski Şehir’e uzaklığı sadece 2 km olan bu bölge önceliği konfor ve alışveriş olan okurlarımız için doğru bir tercih olabilir. Son olarak, gitmeden önce Belgrad hava durumu bilgisine erişirseniz tatilinizi çok daha sorunsuz planlayabilirsiniz. 

Belgrad'da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Asıl soru Belgrad’da otel seçerken nerelere dikkat etmeniz gerektiği. Öncelikle şunu çok net bir şekilde bilmelisiniz, Belgrad genel olarak güvenli bir şehir. Ara sokaklarında dahi saat kaç olursa olsun gönül rahatlığı ile dolaşabiliyorsunuz.  Belgrad’ın merkezi ve popüler noktaları ise Stari Grad, Novi Beograd, Savski Venac, Vracar ve Paluilula. Şehri her ne kadar gezerek dolaşabilmeniz mümkün olsa da otobüs, troleybüs ve tramvay seçenekleri olduğunu da unutmayın. Toplu taşımalarda tek yönlü gidiş bileti 4.70 TL’ye denk geliyor. Tabii ki tercihinizi taksilerden yana da kullanabilirsiniz

Taksi ücretleri düşünülenin aksine çok pahalı değil. Fakat dünyanın her yerinde olduğu gibi Turist olduğunuzu belli ederseniz dolandırılma ihtimaliniz de var.

Belgrad taksicileri

Bunu düşünen yerel yetkililer, Belgrad Havalimanı’nın hemen çıkış kapısına taksiler için bankomatlar koymuş. Bu bankomatlardan gideceğiniz mesafeyi gösteren fişleri alıp taksiye bu fişlerle birlikte binebiliyorsunuz. Böylelikle kötü niyetli insanlara denk gelseniz bile dolandırılma ihtimaliniz sıfır oluyor. Bisiklet kiralayarak da şehri doyasıya gezebileceğinizi unutmayın. Ayrıca özellikle Turistttler için düzenlenen tekne turları da tatilinizi taçlandırabilir.

Belgrad’da otel seçiminizi yaparken şehir merkezi Stari Grad, sahip olduğu otelleri ile size hem konforlu bir konaklama hem de ışıl ışıl caddeleri ile keyif dolu bir tatil fırsatı sunar. İnsan yoğunluğu, yaya trafiğine kapalı olması ve alışveriş mağazaları ile İstiklal Caddesi’ni andıran Knez Mihaiolva, yine kentin en işlek ve hareketli caddelerinden biri olan TRG Republike yani Cumhuriyet Caddesi ve ressamların, şairlerin, tiyatrocuların ve yazarların bu bölgede yaşamasından ötürü ‘bohem köşesi’ adını alan Skadarlija Caddesi otel seçiminizde size yardımcı olacaktır.

Belgrad'da Alışveriş

Özellikle bir alışveriş tutkunuysanız bu sözlerimize kulak vermenizde fayda var. Bu caddelerde yer alan alışveriş mağazalarından dilediğinizce hediyelik eşya alabilirsiniz. Özellikle Knez Mihaiolva Caddesi, şehrin ana alışveriş caddesi olarak adlandırılır ve dünyanın en popüler markalarının mağazaları bile burada yer alır.  Artı parantez açarak Skadarlija Caddesi’nde yol boyunca ‘kafana’ olarak adlandırılan Sırp meyhanelerine uğramayı da unutmayın mesajını vererek yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Pek çok Belgrad otelinin konukları için havalimanı servis hizmeti sunması da ayrı bir hoşluktur. Bu VIP hizmeti çoğunlukla otel fiyatınıza dahil olmasada, çok büyük rakamların dönmediğini bilmenizde fayda var.

Belgrad Havalimanı Servisi

20 ile 30 Euro arasında bir para ödeyerek havalimanından otelinize kolaylıkla gelebiliyorsunuz. Fakat havalimanından şehir merkezine kalkan otobüslerle de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Belgrad’da ne yazıkki çok az otelde otopark imkanı bulunuyor. Otopark hizmeti veren bu otellerden bazıları sizden ekstra ücret talep edebilir. Bu yüzden otele giriş yaparken, bu bilgiyi öğrenmenizde fayda var. Son olarak bazı otellerin içerisinde döviz büroları olduğunu da hatırlatalım.

Belgrad'da Otopark

Fakat otellerin döviz kurları döviz bürolarına göre daha düşük olduğu için kaldığınız otelde para bozdurmak yerine tercihinizi özellikle şehir merkezinde her adım başı bulabileceğiniz döviz bürolarından yana kullanabilirsiniz.

Avrupa’daki diğer şehirlerle karşılaştırıldığında Belgrad otelleri çok pahalı değil. Şehirde abartısız her bütçeye uygun ve iyi hizmet veren bir otel bulabilmek mümkün. Alternatif olarak apart otelleri de tercih edebilirsiniz. Tabii ki yazımızın hemen başında da belirttiğimiz gibi, lüks oteller de bir diğer alternatifiniz. Genç nüfus ise tercihini çoğunlukla hostellerden yana kullanıyor.

Belgrad Otel Fiyatları

Farklı kültürlerden gelen insanlarla kaynaşabilmek ve otel ya da apartlara göre daha uygun fiyatlarda kalmak istiyorsanız hosteller doğru bir tercih olabilir. Peki bu konaklama alternatifilerinin 2019 fiyatları nedir? En iyi Belgrad otellerini ve onlara nazaran en iyi olmasa da iyi kategorisine giren ve bundan ötürü çok daha ucuz olan otelleri, gençlerin favorisi hostelleri ve Belgrad’ın olmazsa olmazı kayak otellerini maddeler halinde sizin için listeledik. Romantik bir tatil geçirmek isteyen çiftlerimizi de unutmadık. Sadece şehir merkezinde yer alan otelleri kaleme aldığımız yazımızda size unutamayacağınız bir Belgrad tatili için fikir veriyor olacak.

Ucuz Belgrad Otelleri

Belgrad’da hizmetin kalitesine göre ucuzluk oranları değişiyor. Sırbistan’ın başkenti olmasının yanı sıra aynı zamanda en büyük şehri olan Belgrad’ın bu tanımlamaya sahip olduğuna bakmayın. Şehir merkezinden yürüyerek bile Eski ve Yeni Şehir’e geçebiliyorsunuz.  Fakat aman dikkat! Ucuz kelimesi sizi yanıltmasın. Her ne kadar fiyatları diğer alternatiflere göre cebimizi yakmadığı için “Ucuz Belgrad Otelleri” kategorisine alsak da bu oteller havalimanı karşılamasından spa ve güzellik merkezine kadar konforlu pek çok hizmeti sunmanın da haklı gururunu yaşıyorlar. Fiyat aralıkları ise kampanyalara denk gelirseniz 37 TL’ye kadar inebiliyor, en fazla  ise 500 TL’ye kadar çıkıyor. İşte bunlardan birkaçı: 

*Guesthouse Fair

Şehir merkezine, Kalemegdan Kalesi'ne ve popüler alışveriş merkezlerine sadece 3 km mesafede olan tesiste ücretsiz WiFi erişimi var. Ayrıca ortak alan içerisinde bilgisayarların bulunduğu bir internet köşesi ile müzik salonu ve dinlenebileceğiniz, farklı kültürlerden insanlarla bir araya gelebileceğiniz geniş bir alan bulunuyor. Savski Venac bölgesi içinde yer alan tesiste fiyatlar tarih ve dönem itibari ile değişiklik gösterse de ortalama 90 TL ile 300 TL arasında gidip geldiğini söyleyebilmek mümkün.  Kampanya döneminde ise en düşük fiyat 37 TL’ye kadar inebiliyor. 2009 yılında hizmete giren tesis ayrıca Belgrad Hayvanat Bahçesi’ne sadece 3,5 kilometre mesafede. Farklı mimari yapısı ile de dikkatleri üzerine çeken Guesthouse Fair’de çocuklar da unutulmamış. Çocuklar için ayrı oyun odaları ve karyolalar mevcut. Bu yüzden çocuklu aileler için muazzam bir otel seçimi olabilir.

Adres:Bulevar vojvode Misica 37-39, Savski Venac, 11000 Belgrad, Sırbistan

Fiyat Aralığı: 90 TL- 300 TL

Özellikler: İnternet köşesi, müzik salonu, çocuklar için ayrı oyun odası, bilgisayar köşesi, ücretsiz Wifi hizmeti, ortak dinlenme alanı, 24 saat resepsiyon, döviz kasası.

*Hotel Slavija

Çeşitli mağazaların ve restoranların hemen yanı başında yer alan Hotel Slavija, başlıca Turistttik mekanlardan biri olan Aziz Sava Tapınağı’na sadece birkaç adım uzaklıkta. Ücretsiz Wifi hizmetinin sunulduğu otelden Knez Mihailova Kordonu'na ise yürüyerek 15 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Her keseye uygun fiyatı ile gezginlerin de ilk adreslerinden biri olmayı başaran Hotel Slavija’da toplantı odaları bile var. Eski bir yapıya sahip olduğu için konforlu olmaması şikayeti ile kimi zaman Turistttlerin tepkileri ile karşılaşsa da 88 TL’den başlayan fiyatları ile Belgrad’ın en meşhur otellerinden biri olmayı başarmıştır.

Adres:Svetog Save 1-9, Vračar, 11000 Belgrad, Sırbistan

Fiyat Aralığı: 88 TL- 450 TL

Özellikler: Otopark, havaalanı servisi, ücretsiz Wifi hizmeti, ortak dinlenme alanı, 24 saat resepsiyon, restoran, bar, bagaj muhafazası

*Hotel N 

Belgrad'ın merkezine arabayla sadece 10 dakikalık mesafede yer alan Hotel N, konuklarına bar ve ücretsiz Wifi erişimi sunuyor. Otelde ayrıca hizmet veren bir de restoran var.  Atrium adını alan bu restoranda Belgrad’ın yerel lezzetlerini tadabilirsiniz. Tüm odalarda kablolu TV ve özel banyo olduğunu da özellikle belirtelim. Aynı zamanda ortak bir alan var. Burada otelde kalan diğer misafirlerle tanışabilir, gezi programınızı en ince ayrıntısına kadar planlayabilirsiniz.  Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’na sadece 20 km uzaklıkta olan otelde uyandırma servisinin olması da tesise ayrı bir değer katıyor.

Adres:Bilecka 57, Voždovac, 11000 Belgrad, Sırbistan

Fiyat Aralığı: 111 TL- 300 TL

Özellikler: Bagaj muhafazası, özel sigara içilebilir alan, ücretsiz Wifi hizmeti, park yeri, klima, emanet kasası, Uyandırma Servisi

Ucuz Belgrad Otelleri

Ve sırada “En İyi Belgrad Otelleri” var. Belgrad Turistttler tarafından sık tercih edilen bir nokta olduğu için şehirde çok sayıda lüks otel ve daire hizmet veriyor. Belgrad’ın en ışıklı halini, en görkemli manzaralarını odanızdan da yaşamak ve dışarıya adım attığınızda şehri pratik bir şekilde gezmek istiyorsanız çoğu şehir merkezinde bulunan bu oteller tam size göre. Özellikle erken rezervasyon yaptığınız zaman bu bir hayli lüks olan otellerde hiç de korktuğunuz gibi paralar ödemediğinizi fark edeceksiniz.

En İyi Belgrad Otelleri

*Hyatt Regency Belgrade

Yeni Belgrad'ın (Novi Beograd) 5 yıldızlı Hyatt Regency Belgrade oteli elverişli ve işlek konumu ile sizi cezbeder. Otelde çeşitli restoranlar ve lüks bir spa bulunuyor. Ayrıca kuru temizleme ve ütü gibi ekstrem hizmetler de var. Pastel tonlarda dekore edilmiş şık odaları  ile muazzam ve kesinlikle görülmesi gereken otellerden biri olan Hyatt Regency Belgrade’yi tercih ettiğinize pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz. Öyle ki, yoğun bir günün ardından rahatlamak için sauna, buhar odası ve spor salonu bile otelde yer alıyor. Belgrad Havaalanı'na arabayla 15 dakikalık mesafede yer alan otelin eski şehre uzaklığı ise sadece 2 km. Son olarak otoparkın ek bir ücrete tabi olduğunu bilmelisiniz. Tabii ki otelin fiyatları biraz cep yakan cinsten. Kişi başı ücreti günlük 553 TL’den başlıyor.

Adres:Milentija Popovića 5, Beograd 11070, Sırbistan

Fiyat Aralığı: 553 TL- 2.074 TL

Özellikler: Havaalanı servisi, otopark, fitness merkezi, sigara içilmeyen odalar, restaurant, bar, kuru temizleme, ütü hizmeti, ortak salon, TV alanı, havuz ve sağlık tesisleri, emanet kasası, 24 saat açık resepsiyon

*Crowne Plaza Hotel

Yeni Belgrad’ın ideal bir konumunda yer alan otellerinden bir diğeri de Crowne Plaza Belgrade. Şehir merkezine arabayla 5 dakikada ulaşılabileceğiniz bu lüks otelin hemen yanı başında 2 alışveriş merkezi yer alıyor. Otelde bir spa merkezi ve fitness alanının yanı sıra bir de kapalı yüzme havuzu var. Bu havuz ayrıca Belgrad’ın en büyük kapalı yüzme havuzu ünvanına sahip. Otelde yer alan restoran sayısı ise 2. Bu restoranlarda Belgrad’ın yerel lezzetlerini, otelden dışarıya adımınızı atmadan tatmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Ayrıca otelin ülkenin en büyük toplantı ve ziyafet salonuna sahip olduğunu da özellikle belirtelim. Crowne Plaza Belgrade, Uluslararası Belgrad Nikola Tesla Havalimanı'na ise sadece 13 km uzaklıkta. Otelin içerisinde Türk Hamamı’nın ve buhar banyosunun olması ise özellikle Türkler ve Türk kültürünü seven konuklar için ayrı bir hoşluk katıyor.  

Adres:Vladimira Popovića 10, Beograd 11070, Sırbistan

Fiyat Aralığı: 681 TL- 1.486 TL

Özellikler: Spa ve Sağlık Merkezi, Yüzme Havuzu, 24 saat resepsiyon hizmeti, Fitness Merkezi, transfer servisi, Türk hamamı, buhar banyosu, park yeri, özel sigara  içilebilir alan, ses yalıtımlı odalar, emanet kasası, VIP oda özellikleri, Anti-alerjik oda.

*Holiday Inn

Sırada Belgrad’ın 4 yıldızlı oteli Holiday Inn var. Yine Yeni Şehir’de konumlanan bu lüks otel de, misafirlerine konforlu bir konaklama sunmanın keyfini süren tesislerden biri. Nikola Tesla Uluslararası Havalimanı’na 14 km uzaklıkta olan Holiday Inn’de otopark hizmetinin ücretsiz olması ise Turistttler için artı bir özellik. Otel içerisinde ayrıca toplantı ve seminer salonları var. Fitness ve spa alanın olduğunu da özellikle belirtelim. Holiday Inn, Belgrad'ın merkezine 10 dakika, büyük bir alışveriş merkezine ve Sava Centre Kongre Salonu’na ise 5 dakika uzaklıkta yer alıyor. Otopark hizmeti ise ekstra ücret kategorisinde.

Adres:Španskih boraca 74, Beograd 11070, Sırbistan

Fiyat Aralığı: 681 TL- 1.486 TL

Özellikler: 24 saat resepsiyon hizmeti, Fitness Merkezi, transfer servisi, sigara içilmeyen odalar, restoran, bar, ücretsiz Wifi hizmeti, kuru temizleme, çamaşırhane, uyandırma servisi, engelli konuklar için olanaklar, Türk hamamı, buhar banyosu, park yeri

En İyi Belgrad Otelleri

Şimdi de şehrin merkezine doğru yolculuk yapalım. Belgrad’ın şehir merkezi Stari Grad olarak adlandırılıyor. Eski şehrin bazı bölümlerini de kapsayan bu alan, Tuna’nın güneyi ve Sava Nehri’nin hemen doğusunda konumlanmış durumda. Peki neden şehir merkezini tercih etmeliyiz dediğinizi duyar gibiyiz. Bu sorunun cevabı gayet basit. Eğer merkezde bir otelde kalırsanız, şehrin tadını daha rahat çıkarır ve ulaşım açısından da tasarruf sağlayabilirsiniz. Merkezde yer alan apartlar ve oteller temiz, özenli ve konforlu bir hizmet sunuyorlar. Güvenle bu otellerde şehir manzarası eşliğinde konaklayabileceğinizi unutmayın.

Diğer taraftan 17 farklı idari bölgesiyle yaklaşık 2 milyona yaklaşan bir nüfus yoğunluğu olan Belgrad’ın şehir merkezinde her keseye uygun otel bulabilmek mümkün.

Belgrad Şehir Merkezi Otelleri

*Hotel Moskva

Hotel Moskva, şehir merkezinin en can alıcı ve dikkat çeken tesislerinden biri. Mimari yapısı ile yerli ve yabancı Turistttleri kendine bir mıknatıs misali çeken otel, imparatorluk tarzında bir binaya sahip. Burası şehrin yerel bir simge yapısı olarak tanımlanıyor. Özellikle sağlıklı yaşam ve spa merkezi sadece Turistttlerin değil, yerel halkın da belirli dönemlerde kullanmayı tercih ettiği özelliklerinden biri. Tesis aynı zamanda alakart restoran ve meşhur bir pastaneye ev sahipliği yapıyor. Hotel Moskva’nın içerisi de aynı dışı gibi zarif bir şekilde dekore edilmiş. Geleneksel mimari yapı, iç dekorasyonda da kullanılmış. Kendinizi bir sarayda kalıyor gibi hissediyorsunuz. Türk hamamı da var. Ek bir ücret karşılığında masaj yaptırabileceğinizi de unutmayın. Tesisin diğer otellerden bir farkı ise araç kiralama hizmeti sunuyor olması. Son olarak Tasmajdan Parkı, bohem Skadarlija semti, Aziz Sava Tapınağı ve Cumhuriyet Meydanı gibi Belgrad'ın gözde mekanlarına yürüyerek kolayca ulaşabileceğinizi de özellikle belirtmek isteriz.  Tabii ki tüm bu VIP hizmetlerle beraber otelin fiyatları pahalı kategorisine giriyor. Fiyatlar en az 498 TL’den başlıyor ve mevsime göre değişiklik gösteriyor. 

Adres:Balkanska 1, Stari Grad, 11000 Belgrad, Sırbistan

Fiyat Aralığı: 498 TL- 2.248 TL

Özellikler: 24 saat resepsiyon hizmeti, spa ve sağlık merkezi, restoran, bar, fitness merkezi, sigara içilmeyen odalar, otopark, havaalanı servisi, döviz bürosu, Türk hamamı, araç kiralama hizmeti.

*Hotel Passpartù Home Garni

Belgrad'da, Belgrad Cumhuriyet Meydanı'na 600 metre mesafede yer alan Hotel Passpartù Home Garni'de şehir merkezini tercih etmek isteyen okurlarımız için ideal bir seçenek. Sigara içilmeyen odaları ve ücretsiz Wifi hizmeti ile misafirlerine konforlu bir yaşam alanı sunmanın haklı gururunu yaşıyor tesis. Acil yapmanız gereken bir iş yahut göndermeniz gereken bir evrak mı çıktı? Şayet bu otel sınırları içerisinde kalıyorsanız, hiç problem değil. Çünkü otelin içerisinde kullanabileceğiniz bir faks makinesi bile var. Hotel Passpartù Home Garni'nin yakınında Belgrad Ulusal Tiyatrosu, Sırbistan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi ve Tašmajdan Stadyumu gibi popüler Turistttik yerlerin olduğunu da artı parantez açarak vurgulayalım. En yakın havaalanı olan Belgrad Nikola Tesla Havaalanı ise 19 km uzaklığında.

Adres:Kneginje Ljubice 20, Stari Grad, 11000 Belgrad, Sırbistan

Fiyat Aralığı: 673 TL- 2.248 TL

Özellikler: 24 saat resepsiyon hizmeti, spa ve sağlık merkezi, restoran, bar, fitness merkezi, sigara içilmeyen odalar, otopark, havaalanı servisi, bagaj muhafazası, ütü hizmeti, kuru temizleme

*Maison Royale

Belgrad'ın alışveriş bölgesi olarak nitelendirilen Mihailova Caddesi'nde yer alıyor, Maison Royale ve hemen yanıbaşında da devasa büyüklükte bir alışveriş merkezi var. Hem şehir merkezinde kalmak hem de alışveriş mağazalarına yakın olmak istiyorsanız Maison Royale sizin için doğru bir tercih olabilir.  Cumhuriyet Meydanı’na ise sadece 600 metre uzaklıkta olan tesiste yok yok. Ücresiz Wifi hizmetinden havaalanına servise kadar her şey  düşünülmüş. Tesisin yakınlarında bir otopark olduğunu ve aracınızı buraya bırakabileceğinizi unutmayın. Bu otoparkın günlük ücreti ise 20 Euro. Tesis, Belgrad Nikola Tesla Havaalanı'na ise 19 km mesafede. Otelinizden çıkıp biraz tarihi yapıları gezmek isterseniz, tesisin 2 km uzaklığında Aziz Sava Katedrali'nin olduğunu da hatırlatalım.  

Adres:Kneza Mihaila 52, Stari Grad, 11000 Belgrad, Sırbistan

Fiyat Aralığı: 228  TL- 600 TL

Özellikler: 24 saat resepsiyon hizmeti, sigara içilmeyen odalar, havaalanı servisi, tüm odalarda çay kahve makinesi, ses yalıtımlı odalar,emanet kasası.

Belgrad Şehir Merkezi Otelleri 1

Vizesiz kayak tatili yapabileceğiniz yerlerden birinin Belgrad olduğunu biliyor muydunuz? Bu bilgi sizi şaşırtmasın.  Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yer alan Kopaonik Kayak Merkezi, farklı zorluk seviyelerine sahip pistleriyle özellikle son yılların en popüler merkezlerinden biri olmayı başarmış durumda. 1056 metre ile 2017 metre arasındaki yüksekliklere konumlanmış toplam 55 kilometreyi bulan pistleri ve 21 tane telesiyejiyle Sırbistan’ın güneyindeki kayak merkezi, her mevsim misafirlerini ağırlamanın mutluluğunu yaşıyor. Fakat bu devasa tesise gitmek için Belgrad’dan yaklaşık 4 saat süren bir otobüs yolculuğu yapmanız gerektiğini özellikle belirtelim. Belgrad ile Kopaonik arası yaklaşık 290 kilometre ve şehir merkezinden buraya otobüsler kalkıyor.

Sırbistan’ın en büyük kayak merkezi ve aynı zamanda Avrupa’nın doğu bölümündeki en iyi kış tatili merkezlerinden birisi olan Kopaonik, yıl boyunca kar örtüsü ile örtülü olup güneş ışığı altında da inanılmaz bir doğal güzellik sunuyor. Sadece gün içerisinde değil, ayrıca geceleri kayak yapmayı sevenler için de aydınlatılmış yollara sahip. Kayak eğitimlerinin verildiği merkezin yaz dönemlerinde pistleri yapay karla kaplanıyor ve böylelikle bir yıl boyunca kayak yapabiliyorsunuz. Buz pateni, kayak, yamaç paraşütü ve kar kızağı gibi pek çok seçeneğin bulunduğu Kopaonik Kayak Merkezi, unutamayacağınız bir tatil için çeşitli fırsatlar ve de güzellikler sunuyor kısacası.

Kopaonik, olağanüstü güzellikteki doğası, geniş yeşil alanları ve çok çeşitli ağaç türleri ile doğaseverler için de büyüleyici bir deneyim vadediyor. Balkan kayını, köknar, akçaağaç, çam ve meşe gibi çok sayıda bitki türünü burada bulabilirsiniz. Burada uzun yürüyüşler yaparak tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz ve bu doğal güzelliklerin içerisinde her keseye uygun çok sayıda konaklama alternatifi var. Kayak ve doğa yürüyüşleri gibi çeşitli etkinlikleri, uzman eğitmenler eşliğinde misafirlerine sunan otellerin birinci önceliği ‘güvenlik’. Herhangi bir problem yaşamadan gönül rahatlığı ile kayak yapmanın tadını çıkarıyorsunuz. Diğer taraftan Belgrad’ın özellikle şehir merkezi otellerinde gördüğümüz hoşluk burada da hüküm sürüyor. Aşağı yukarı kayak merkezinin içerisinde yer alan tüm tesislerde Türk Hamamı mutlaka bulunuyor. Tabii ki, masaj gibi hizmetler ekstra ücrete tabi. Rezervasyon yaptırmayı ise aman ihmal etmeyin. Özellikle kışın en soğuk günlerini değerlendirmek ve kayak yapmak isteyen dünyanın dört bir yanındaki kış severler bu bölgeye akın ettikleri için, tatilinizi garanti altına almanın ve rezervasyon yaptırmanın önemi tartışmasız çok fazla. Hatta erken rezervasyon indirimlerinden bile yararlanabilirsiniz.

Belgrad Kayak Otelleri

*Gorski Hotel & Spa

Kopaonik'te sağlıklı yaşam merkezlerinden biridir, Gorski Hotel & Spa. Size sadece kayak yapmanın keyfini sunmaz, bir yılın yoğun  iş temposunu üzerinizden atmanız ve unutamayacağınız bir tatil gerçirmeniz için sağlıklı yaşam hizmetleri de verir. Odaların tümü abartısız bir şekilde modernizmi temsil eder. Modern bir mimari ile döşenen odalarının penceresinden karın keyfini çıkarabilirsiniz. Sınırları içerisinde ayrıca kapalı havuz da vardır.  Gorski Hotel & Spa'da dinlenme alanı, sauna, hamam ve fitness merkezi olduğunu da özellikle belirtelim. Kayak ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tesis, Krst Telesiyeji'ne 200 metre, Mali Karaman 1 Telesiyeji'ne ise 800 metre uzaklıkta.

Adres:Prostorije hotela Gorski, 36354 Kopaonik, Sırbistan

Fiyat Aralığı: 494  TL- 2.409 TL

Özellikler: Otopark, sigara içilmeyen odalar, ücretsiz Wifi hizmeti, restoran, bar, 24 saat resepsiyon hizmeti, ortak salon, TV alanı, ses yalıtımlı odalar, bagaj muhafazası, toplantı ve seminer salonları

*Hotel Putnik Kopaonik

Ve sırada Hotel Putnik var. Kopaonik Milli Parkı içinde 1650 metre yükseklikte yer alan Hotel Putnik, kent merkezi ve kayak teleferiklerine yürüyerek 15 dakika mesafede. Turistttlerin en çok tercih ettikleri tesislerden biri. Bunun en başlıca nedenlerinden biri tesis içerisinde bir kayak okulunun olması. Bu okuldan aynı zamanda ekipman da kiralayabiliyorsunuz. Burayı tercih etmenize neden olacak bir diğer neden ise bir hayli hoşunuza gidecek. Çünkü odalarda Suncana Dolina (Güneş Vadisi) üzerinden panoramik şehir manzaraları sunan geniş pencereler bulunuyor.  Tesisin şehir merkezine ücretsiz servis otobüsü sağlaması da otel seçimizi yaparken, mutlaka dikkate alacağınız bir özellik.

Adres:Suncana dolina, 36354 Kopaonik, Sırbistan

Fiyat Aralığı: 514  TL- 889 TL

Özellikler: Ücretsiz Wifi hizmeti, restoran, bar, 24 saat resepsiyon hizmeti, ortak salon, TV alanı, ses yalıtımlı odalar, bagaj muhafazası, toplantı ve seminer salonları, ütü hizmeti, çamaşırhane, transfer hizmeti, kayak okulu ve kayak malzemelerinin satıldığı dükkan.

*Hotel Junior

Kopaonik Dağı'nın eteklerinde ve kayak merkezine sadece 18 km mesafede olan Hotel Junior’u da defterinize not edin. Tesisin içerisinde kayak okulunun olduğu gibi kayak malzemelerinin satıldığı bir de mağaza var. Kayak yapmaya yeni başlayanlar için özel kayak pistinin bulunması ise Hotel Junior’u diğer tesislerden açık ara farkla öne çıkarıyor. Odaların şık ve rahat bir şekilde dekore edildiğini ise mutlaka belirtmeliyiz. Özellikle otelin lobisindeki şömine çok hoşunuza gidecek.  Tesisteki spor salonunda egzersiz yapabilir veya futbol, ​​basketbol ​ve voleybol oynayabilirsiniz.

Adres:Brzece, 37225 Kopaonik, Sırbistan

Fiyat Aralığı: 514  TL- 889 TL

Özellikler: Ücretsiz Wifi hizmeti, restoran, bar, 24 saat resepsiyon hizmeti, ortak salon, TV alanı, ses yalıtımlı odalar, spa ve sağlık merkezi, kayak okulu, sauna, fitness merkezi.

Belgrad Kayak Otelleri

Türkiye’den vizesiz gidebileceğiniz Belgrad’ın hostelleri, abartısız bir şekilde dünyadaki en iyi hosteller ile yarışır. Özellikle gençlerin tercih ettiği hosteller, şüphesiz ki cepleri yakmayan uygun fiyatları ve rengarenk odaları ile son zamanların en popüler konaklama alternatifi. Belgrad’ın çeşitli noktalarında güzel hosteller bulabilirsiniz. Buralarda genellikle öğrenciler ve genç gruplar konaklasa da özel odalar sunan hosteller de var. Nitekim Belgrad hostellerinin oldukça bakımlı, güvenli ve birbirinden renkli dekorasyonu ile eğlenceli bir tatil vadettiğini söyleyebilmemiz mümkün.  Hatta çoğunun havaalanı servisi bile bulunuyor. Kahvaltı veren hosteller de var. Peki Belgrad’da bilhassa hosteller için erken rezervasyon yaptırmak mecburi mi? Bu sorunun cevabı aslında hayır fakat özellikle yaz dönemlerinde dışarıda kalmak istemiyorsanız rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin deriz biz. Hatta erken rezervasyon indirimlerinden bile yararlanabilirsiniz.

Belgrad Hostelleri

Belgrad’daki hostellerin pek çoğu çamaşırhane hizmeti veriyor. Özellikle gezginler bu hostelleri tercih ediyorlar. Kilitli dolaplar hostellerde kalmayı sevenler için aranan ilk şartlardan biri. Belgrad’daki hostellerin pek çoğunun kilitli dolaplara sahip olduğunu sevinerek söyleyebiliyoruz. Ayrıca ortak alanlarda yapboz, masa oyunları gibi çeşitli aktivitelerde bulunabileceğiniz güzellikler var. Böylelikle başka kültürlerden insanlarla tanışıp kaynaşmanız çok daha rahat ve kolay oluyor.

Belgrad Hostelleri, şehrin eski ve yeni yerleşim bölgesine dağılmış durumda. Mutlaka bir ayrım yapılması gerekse, Stari Grad’da çok daha fazla hostel olduğunu söyleyebilmek mümkün. Pek çok özelliği ile İstanbul’daki ünlü İstiklal Caddesi’ne benzetilen Knez MihaiolvaCaddesi’nin ara sokaklarında hem cebinize hem de ruhunuza hitap eden bir hostel bulacağınıza emin olabilirsiniz. Bunlardan birkaçı ise şöyle:

* City Break Hostel 

Parke zeminli odaları ve 24 saat açık resepsiyon hizmeti ile güvenli bir hizmet veren City Break Hostel, 44 TL’den başlayan fiyatları ile Belgrad’ın en çok dikkat çeken hostellerinden biri. Tabii ki tüm hostellerde olduğu gibi burada da ücretsiz Wifi hizmeti var. Ayrıca saç kurutma makinesinin ve terliklerin olduğu ortak bir banyo alanı bile bulunuyor. Gezginlerin bir hostelde aradıkları ilk hizmetlerden biri olan, olmazsa olmaz kilitli dolaplar City Break Hostel’in de asla vazgeçemeyeceği uygulamalarından. Hostel, St. Sava Tapınağı'na yürüyerek 15 dakika ve Belgrad Merkez İstasyonu'na ise 1,5 km mesafede yer alıyor. Belgrad Nikola Tesla Havaalanı da tesise 20 km uzaklıkta.

Adres:Beogradska 41/12, Vračar, 11000 Belgrad, Sırbistan

Fiyat Aralığı:  44  TL- 180 TL

Özellikler: Ücretsiz Wifi hizmeti, ortak salon ve TV alanı, sigara içilmeyen odalar, bagaj muhafazası, ütü hizmeti

* NapPARK Hostel 

Sırada hemen şehir merkezinde yer alan ve renkli dekorasyonu ile dikkat çeken bir hostel var. Onun adı NapPARK.  Klimalı odaları, ortak salonu ve ücretsiz WiFi erişimi ile tesiste  yok yok. Turistttlerin bu  hosteli tercih etmelerinin birinci nedeni konumu olsa da diğer özelliklerinden de bahsetmeden olmaz. Örneğin ortak banyoların içerisinde saç kurutma makineleri mutlaka var. Ayrıca ortak alan ve TV odasının içerisinde masa oyunları ve yapbozlar yer alıyor. Tesis, Belgrad Cumhuriyet Meydanı'na 1,7 km, Aziz Sava Katedrali'ne 4,2 km, Splavovi'ye ise 4,3 km uzaklıkta. Kısacası tercihinizi  Stari Grad’dan yana kullanacaksanız bu hostelin aradığınız pek çok kriteri hem de çok uygun fiyatlarda size sunduğunu unutmayın.

Adres:Pančićeva no. 8, Stari Grad, 11000 Belgrad, Sırbistan

Fiyat Aralığı:  63  TL- 200 TL

Özellikler: Ücretsiz Wifi hizmeti, 24 saat resepsiyon hizmeti, ortak salon, TV alanı, masa oyunları, yapbozlar

*Mosaic Rooms Belgrade

Belgrad’ın merkezinde yer  alan hostellerden biri de Mosaic Hostel Belgrade. Kentin alışveriş bölgelerinden biri olarak gösterilen Prince Michael Caddesi'ne sadece 20 metre mesafede olan hostelde ortak alan dışında bir de teras var. Odalarının tamamının klimalı olması ise burayı diğer hostellerden bir tık daha öne çıkarıyor. Öyle ki ortak  mutfak içerisinde bir buzdolabı, mini fırın ve çay-kahve makinesi bile var. Hostelin hemen yürüme mesafesinde birçok restoran ve barın olması da dikkat çekiyor. Son olarak hostel, Cumhuriyet Meydanı'na 350 metre ve Belgrad Merkez İstasyonu'na ise sadece 1,1 km uzaklıkta.

Adres:Zmaj Jovina 4, Stari Grad, 11000 Belgrad, Sırbistan

Fiyat Aralığı:  56 TL- 170 TL

Özellikler: Ücretsiz Wifi hizmeti, 24 saat resepsiyon hizmeti, ortak salon, TV alanı, transfer servisi, kilitli dolaplar, bagaj muhafazası, çamaşırhane

Belgrad Hostelleri

 

Sevgilinizle ya da eşinizle romantik bir tatil yapmak isterseniz Belgrad size bunun için pek çok olanak sunar. Şehir merkezinde birbirinden şık restoranlar romantik tatilinizi taçlandırabileceği gibi biz yine de size farklı bir öneride bulunmaktan kendimizi alıkoyamayacağız. Avala bölgesinde yer alan telekomünikasyon ve  gözlem kulesi hem Belgrad’ı yüksekten görmenizi sağlar hem de sevdiğinizle güzel bir yemek yemenizi. Avala adını alan kule bu özelliklerinden dolayı her yıl pek çok romantik çifti ağırlamanın mutluluğunu yaşar. Geçmişi biraz hüzünlü olsa da, 29 Nisan 1999’da NATO’nun Yugoslavya’yı bombalamasının ardından yıkılmış  ve 2010 yılında tekrar yapılmıştır, 205 metre yüksekliğindeki bu muazzam kulede Belgrad’ın keyfini, leziz Sırp yemekleri eşliğinde çıkarabilirsiniz.

Belgrad'ın Romantik Otelleri

Peki bu romantik tatilinizde nerede kalmalı? Belgrad’daki birbirinden güzel ve hesaplı oteller içerisinde bir ayrım yapabilmek mümkün mü? Bu sorunun cevabı kısmen evet, kısmen hayırdır. Avrupa’daki pek çok  şehre göre tatilinizi çok daha uygun bir fiyata getireceğiniz kesin fakat şehirdeki pek çok tesis misafirleri için A’dan Z’ye pek çok hizmet sunuyor ve bu hizmetleri de sosyal medya hesaplarında  paylaşmaktan çekinmiyorlar. Bu yüzden aralarında bir tercih yapmak oldukça zor. Romantik bir tatil için kesenin ağzını biraz açmanız gerektiğini de unutmayın.

*Falkensteiner Hotel Belgrade 

Şık mimari yapısı ile çiftlerin vazgeçilmezi arasında yer alan tesislerden biri, Falkensteiner Hotel Belgrade. Bunun başlıca nedenlerinden biri, çok sayıda gece kulübüne ev sahipliği yapan Tuna Nehri Kordonu’na 800 metre, Belgrad Arena’ya ise 1,5 km uzaklıkta olması. Tesisten Belgrad'ın tarihi kesiminin panoramik manzaralarını seyredebilirsiniz. Aynı zamanda otelin içerisinde modern bir spa merkezi ile fitness salonu yer alıyor. Belgrad şehir merkezine  yaklaşık 5 km mesafede olan tesiste sevdiğinizle birlikte romantik bir yemek yiyebilir, sonrasında şehir merkezinin ünlü caddelerinde kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Çiftler için özel tasarlanmış odalarda var. İsterseniz odanıza içki ve yemek servisi de yapılıyor. Tabii ki bu hizmetler ekstra ücreti kapsıyor. Daha önce bu otelde kalanlar “muhteşem” şeklinde yorum yapıyorlar.    

Adres: Bulevar Mihaila Pupina 10K, Novi Beograd, 11070 Belgrad, Sırbistan

Fiyat Aralığı:  605 TL- 1.200  TL

Özellikler: Ücretsiz Wifi hizmeti, 24 saat resepsiyon hizmeti, havaalanı servisi, sigara içilmeyen odalar, fitness merkezi, engelli konuklar için olanaklar, tüm odalarda çay ve kahve makinesi, spa ve sağlıklı yaşam merkezi, Düğün suiti, uyandırma servisi, VIP oda özellikleri

*Eden Luxury Suites Terazije

Modern dekorasyonu ile çiftleri kendine hayran bırakan otellerden bir diğeri ise Eden Luxury Suites Terazije. Trg Republike Caddesi’ne yakın bir yerde konumlanan bir tesiste romantik bir tatil geçirmek isteyen okurlarımız için burası en doğru alternatif olacaktır. Tessin bazı odaları şehir manzaralı ve yine bu odalarda küçük birer teras da bulunuyor. Şayet bu odalarda kalmak istiyorsanız rezervasyon yaparken mutlaka belirtmelisiniz. Yürüme mesafesinde  çok sayıda birbirinden şık restoran ve  alışveriş mağazası var. Luxury Suites Terazije, Kale Meydan'a 1,7 km ve Aziz Sava Tapınağı'na ise 1,9 km uzaklıkta. Belgrad Nikola Tesla Havaalanı ise tesise 18 km mesafede. Hemen şehir merkezinde olması ve şehirde saat kaç olursa olsun huzurla yürüyüş yapma imkanına sahip olunması tesisi cazip kılıyor.

Adres:13 Terazije, Stari Grad, 11000 Belgrad, Sırbistan

Fiyat Aralığı:  377 TL- 700 TL

Özellikler: Ücretsiz Wifi hizmeti, 24 saat resepsiyon hizmeti, ses yalıtımlı odalar, emanet kasası, ahşap veya parke zemin, havaalanı servisi, günlük kat hizmeti, uyandırma servisi

Belgrad'ın Romantik Otelleri1

*Hotel City Savoy

Trg Republike Belgrade'a 500 metre mesafede yer alan Hotel City Savoy da çiftlerimize önerebileceğimiz tesislerden biri. Sınırları içerisinde restoran ile spa ve sağlıklı yaşam merkezinin olması tercihinizi bu otelden yana kullanmanızı sağlayabilir. Tesisin özel bir otoparkı var, fakat ek bir ücret karşılığında bu hizmetten yararlanabiliyorsunuz. Şüphesiz ki, otelin en romantik hizmetlerinden bir diğeri bisiklet kiralama hizmeti sunuyor olması. Ünlü Skadarska Caddesi'ne 300 metre, Kalemegdan Parkı ve Kalesi’ne  ise 1 km uzaklıkta olan tesisten bisikletle bu güzellikleri gezmeye gidebilir ve tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’na ise 14 km mesafede.

Adres:Cetinjska 3, Stari Grad, 11000 Belgrad, Sırbistan

Fiyat Aralığı:  452 TL- 700 TL

Özellikler: Ücretsiz Wifi hizmeti, 24 saat resepsiyon hizmeti, emanet kasası, günlük kat hizmeti, uyandırma servisi, kuru temizleme, transfer servisi, havaalanı servisi, masa oyunları, yapbozlar, çocuklar için ayrı oyun alanı, özel diyet menüleri