Palamutbükü, Türkiye Cumhuriyeti’nin Muğla ilinin Datça ilçesi içinde yer almaktadır. Datça merkezine 25 kilometre mesafede bulunan Palamutbükü, Datça Yarımadası’nın Akdeniz’e bakan kıyısında konumlanmaktadır. Palamutbükü’nün büyük bir kısmı Yaka köyü muhtarlığına bağlıyken, liman kısmı Cumalı köyü sınırları içinde yer almaktadır.

Palamutbükü’ne Nasıl Gidilir?

Palamutbükü’ne en yakın havalimanı Dalaman Havalimanı’dır. Havalimanından otobüs veya servis vasıtası ile 1 saat 20 dakikalık yolculuk sonucunda Marmaris’e varılmaktadır. Marmaris otogarından kalkan minibüsler ile 1 saat 30 dakikalık yolculuk sonucunda Datça’ya gidilmektedir. Datça merkezden 40 dakikalık yolculuk sonucunda ise Palamutbükü’ne ulaşmak mümkündür.
 
Şehirlerarası otobüsler vasıtasıyla da Datça’ya gelip Palamutbükü minibüsleri kullanılabilir.
 
Hava yolculuğundaki yolculuk, varış, bekleme ve aktarma gibi tüm süreçler dikkate alındığı zaman otobüs yolculuğundan çok faklı bir süreye rastlanmamaktadır. 

Palamutbükü’nde Kalınacak Yerler

Palamutbükü’nde tam pansiyon seçeneği mevcut olmayan bir adet otel hizmet vermektedir. Bu seçeneğin yanı sıra sahil boyunca çok sayıda apart otel konaklama hizmeti sunmaktadır. Genelde bir yatak odası ve oturma odasından oluşan bu apart otellerde, kalan kişinin kendi yemeklerini pişirebileceği açık bir mutfak bulunmaktadır. Genelde dört kişinin kalabileceği şekilde tasarlanmıştır. Verandası bulunan bazı apart otellerin yanı sıra kahvaltı hizmeti sunan işletmeler de mevcuttur. Apart otellerin bir kısmı sahilde bir kısmı da köy içinde bulunmaktadır. Bazılarında çocuk parkı da mevcuttur.

Palamutbükü’nde Gezilecek Yerler

1

Dinlendirici atmosfer, masmavi deniz ve sakin köy hayatı Palamutbükü’nü tarif edebilecek özelliklerdendir. Akvaryum gibi berrak deniz suyu ve uzun sahil şeridi Palamutbükü’nü tatilciler için ideal bir nokta kılmaktadır. Tekneler için bir limanın da bulunduğu Palamutbükü’nde iki adet köy vardır. Zeytin ve badem yetiştiriciliğinin yapıldığı bu köylerin sakinleri ise oldukça güler yüzlüdür.
 
Palamutbükü doğal güzelliklerin içinde yer almasının yanı sıra antik kalıntılara da yakın bir konumda bulunmaktadır. Datça’nın en büyük koylarından olan Palamutbükü’nün bir kısmı kumlardan bir kısmı da yassı çakıllardan meydana gelmektedir.
 
Palamutbükü’nde kıyı boyunca kafe, restoran, çay bahçeleri ve barlar yer almaktadır. Kıyıya şezlonglarını koymuş bu işletmelerin önünden denize girilebilmektedir. Yazın en sıcak günlerinde bile serin ve bol oksijenli olabilen bu bölgede, içeceğinizi yudumlayarak manzaranın keyfini çıkarabilir ve denize girip unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.
 
Koydaki korunaklı liman yaz ve kış mevsimlerinde birçok gezi teknesi, yat ve kotralara durak olmaktadır. Limanda yürüyüş yapmak ve lokantalarında yemek oldukça keyifli bir deneyimdir.
 
Yassı Tepe ise güneşin batışının izlenebileceği muhteşem bir noktadır. Gökova Körfezi, Bodrum Yarımadası ve Kndios tepeleri bu noktadan geniş bir perspektif ile izlenebilmektedir.
 
Palamutbükü Plajı ise denizin ve güneşin tadını çıkarmak, şirin mekânlarında vakit geçirmek ve sakin atmosferinde dinlenmek için tercih edilmektedir. Plaj, halen doğallığını koruyan bir yerdir. Masmavi deniz, ziyaretçilerin aklında silinmez bir hatıra bırakmaktadır.