Datça Hayıtbükü Köyü'nde Tatil

Kendi imkânlarım  doğrultusunda gidiyorsam değişik yerler görmek isterim. Yeni yerler görüp keşfetmek bana haz veriyor. Nadiren de olsa birkaç kez gittiğim yerlerin başında Datça Hayıtbükü Köyü geliyor.

Kendine has bir köy, yol bitiyor ve huzur maksimumda! Belki ilk görüşte etkilenmeyebilirsiniz ama ısınması kısa sürüyor. Biz Ortam Pansiyon’u tercih ediyoruz. Bilinen gurmelerden Vedat Milor, Ortam Restoran ile ilgili program yaptı. Pansiyonun 3 adet villa tipinde mütevazı, temiz ve televizyon olmayan taş evleri var; 5 adet de normal odası var. Önü çardak gibi üstü kapalı alanı var ve burada tüm öğünler burada yeniliyor, eğer 5 metre ötede kumların üstüne masanızı istemezseniz. Televizyon yok internet var. Servis mükemmel desem yeridir. İki kişi sahibi pansiyonun… Bu arada hemen arkasına yeni bir yer daha yaptılar yoğun ilgiden. Orasını daha göremedik. Koyun iki ucunu birleştirseniz 400-500 metre arasıdır. İskelesine genelde yabancı uyruklu insanlar yelkenlileriyle geliyor.

Deniz Temmuz’da gayet ideal ama biz bir keresinde Haziran ortasında gitmiştik, suyu serin oluyor. Ben her gün koyun bir ucundan öbür ucuna hep yüzüyordum. Suyun tuz oranı çok olmadığı için hiç rahatsız etmiyor sudan çıksanız bile. Ayrıca çok berrak… Kahvaltıyı yapmak için uyanmak istiyorsunuz. Aynı zamanda benim en çok sevdiğim öğündür. Masamızdaki yeşillikler arka bahçeden… Zeytinler, peynirler, reçeller, yumurtalar hepsi lezzetli…

Akşam yemekteki atmosfer çok güzel. Merkezden uzak olduğu için çok kalabalık olmuyor. Yürüyüş yapmak, yan koylara gitmek insana haz veriyor. Ayrıca biz Ovabükü’ne ve Palamutbükü’ne de gittik, oralar da çok güzel yerler. Sabah erken saatlerde avlanmaya gidiyorlar, önceki gün koyun yanındaki bir yerde koydukları kafeslerdeki balıkları almak için… Bir keresinde ben de gittim. 5-6 metre aşağıda kafesteki balıkları almak için tertemiz suya beraber daldık. Benim için güzel bir deneyim oldu.

Ayrıca yarım saat uzaklıktaki limandan (önceden aldığınız biletle) arabalı vapura binip 2 saatte Bodrum’a gidiyorsunuz. Bodrum tarafından gelecekler için en ideal seçenek; arabalı vapur. Çünkü bu yerler. Datça yarımadasının ucunda kalıyor. Datça, Akdeniz ile Ege Denizi’nin kesiştiği yerde. Datça’nın koyları görülmeye değer! Sadece aynı koyda uzun süre kalmak sıkılma sebebi olabilir. Biz hep birkaç günlüğüne tercih ediyoruz ama her defasında keyifli geçti.