Son yıllarda popülaritesi hızla artan Bostanlı,İzmir’in en dinamik semtlerinden biridir. Her gün geç saatlere kadar açık olan et ve balık restoranları, kafeleri ve eğlence mekanları ile Bostanlı için Karşıyaka’nın en hareketli, en kalabalık bölgesi denebilir. Önceleri daha çok yerleşim alanı olarak tercih edilen Bostanlı, son yıllarda her geçen gün bir yenisi açılan mekânlarıyla dikkat çekmektedir. Özellikle alternatif eğlence mekânları arayan İzmirlilerin favorisi olmuş Bostanlı, huzur ve eğlencenin buluştuğu bir adres olarak misafirlerini ağırlamaktadır.

izmir.jpg

Bostanlı’yı gezmeye başlamak için sahil bölgesini tercih edebilirsiniz. Burası İzmir’in belki de en güzel ve en huzurlu sahillerinden biridir. Genişçe bir alana sahip olan sahil şeridi boyunca oturup soluklanabileceğiniz bir tesis bulmak mümkündür. Bir diğer alternatif ise geniş çimlik alanda oturup etrafın tadını çıkarmak olacaktır. Bostanlı’nın da dahil olduğu, Karşıyaka’dan Mavişehir’e uzanan sahil şeridi boyunca devam eden bisiklet yollarının da oldukça keyifli olduğunu ayrıca belirtmek gerekir.
Bu sahil şeridinin en önemli noktalarından biri de şüphesiz Bostanlı Yaya Köprüsü ve Gün Batımı Terası’dır. Köprü ve teras, Bostanlı Sahili’nin yöre halkı tarafından daha etkin kullanılabilmesi amacıyla, Karşıkıyı Projesi kapsamında yapılmıştır. Çelik konstrüksiyon üzerine ahşap kaplamalar kullanılarak inşa edilen Bostanlı Yaya Köprüsü ve Gün Batımı Terası, ziyaretçilerine İzmir Körfezi’nin muhteşem manzarası sunmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen ve oldukça güzel bir mimariye sahip olan Bostanlı Yaya Köprüsü ve Gün Batımı Terası, eskiden hoş bir görünüme sahip olmayan bölgenin yalnızca çehresini değiştirmekle kalmayıp ziyaretçilere gündoğumu ve günbatımı sırasında şehrin güzelliğine dalabilecekleri harika bir atmosfer sağlamıştır. Bostanlı ziyaretiniz sırasında siz de bu terasa uğrayabilir; burada uzanıp kendinizi güneşin ve sahilin büyüsüne bırakabilirsiniz. 

Eğer bir çarşamba günü Bostanlı’yı ziyaret ediyorsanız, meşhur semt pazarını da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bostanlı sahil şeridine paralel uzanan Hasan Ali Yücel Bulvarı üzerinde belirlenmiş bir alanda kurulan Bostanlı Pazarı, keseye uygun fiyatları ve kalitesiyle çoğu kişinin ilgisini çeker. Pazarda birbirinden taze meyve ve sebzelerin satıldığı tezgâhların yanı sıra yanı sıra kıyafet, ev eşyaları, aksesuarların satıldığı tezgâhlar da bulunmaktadır. Kapsamı ve kalitesi sebebiyle Bostanlı Pazarı, İzmir’in en meşhur pazarlarından biri olarak bilinmektedir. Pazar alanının dışında bekleyen gözlemeciler de pazarın önemli bir parçasıdır. Belediyenin kontrolü altında, tezgâh açan kadın gözlemecilerden karışık otlu bir gözleme alıp etrafın tadını çıkarmayı ihmal etmemelisiniz.
Bostanlı’da sakin veya canlı ama her daim keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak doğal güzelliklerin ve eğlence mekânlarının yanı sıra kültür ve sanat anlamında doyurucu alanlar da vardır. Bu bağlamda Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu sahip olduğu geniş salonu ve düzenlenen çeşitli gösterileriyle Bostanlı’nın kültür ve sanat hayatına renk katarak ilgi çeker. Suat Taşer Tiyatrosu’nun çevresine konuşlanmış birçok kafe bulunmakta ve ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Bu kafelerden biri olan 80’s Cafe, adından da anlaşılabileceği üzere, 80’li yıllardan kalmış pek çok eşyayı içeren iç tasarımıyla, müzikleriyle ve genel havasıyla, müşterilerine o nostalji dolu yılları tekrar yaşatmaktadır.

 

Bostanlı’ya Nasıl Gidilir? 

Bostanlı ulaşım açısından kolay bir noktada bulunmaktadır. Gerek özel gerekse toplu ulaşım imkânları bakımından birçok seçeneğe sahiptir. Bostanlı’ya aşağıdaki şu seçeneklerle ulaşabilirsiniz:

  • İZBAN kullanarak ulaşmanız mümkündür. Bunun için, İZBAN’ın Nergis durağında inmeniz gerekir.
  • Karşıyaka sahil kesiminden bineceğiniz bütün otobüsler Bostanlı İskelesi’nin önünden geçer.
  • Karşıyaka İskelesi’nin önünde bekleyen taksi dolmuşlar da Bostanlı’ya sefer yapar.
  • Hizmete yeni giren Karşıyaka Tramvayı da yolcularına harika bir sahil yolculuğu yaşatarak Bostanlı’ya ulaşma imkânı sunmakta.