Ege'nin Gizli Cennetleri

Merhaba gezginperestler; siteye yeni üye olduğumdan dolayı, daha önce gitmiş olduğum gezilerimden kısa notlar ara ara paylaşacağım.

Bugün geçtiğimiz mayıs ayında gitmiş olduğum Ege’nin köyleri turundan kısa paylaşımımı aktaracağım. Ahhh, kalbim Ege’de kaldı desem yeridir.

Gökova körfezi

Öncelikle Ege’yi yazın ortasında değil de, bahar aylarında gidip güzel yerlerini keşfetmen daha güzel, sakin ve huzurlu. Turla gittiğimden dolayı Uşak’tan Muğla’ya kadar uzun bir yolculuk sürdü.

Başlangıç noktamız olan Uşak ilinde, mutlaka görmen gereken yerlerden bir tanesi Ulubey Kanyonu. Cam terastan etrafı seyredebilirsin, tabi yükseklik korkun yoksa ;)

Ulubey Kanyon manzarası

Piknik yapılacak alanlar mevcut, büyük bir restoran da var, tercih çok. Ulubey Kanyon manzarasıyla yemeğinin keyfini çıkaracağın mekân ise aşağıdaki fotoğraf.

Ulubey Kanyon manzarasıyla yemeğin keyfini çıkaracağın mekan

ManisaKula’ya giden yolda Kapadokya’nın küçük kardeşi Kuladokya’yı görmeden geçme derim. Küçük bir Kapadokya diyebilirim.

Kuladokya

Kula’nın gitmişken tahinli pidesinin tadına bak (Çok tatlı sevenlere öneririm).

Yolumuz Birgi'ye geldiğinde hayranlıkla köy sokaklarını gezdim, doğal köy ortamının mis gibi havasını, içine çek.

Birgi evlerinden biri

Tire desen küçük bir kasaba, meşhur Tire bezleriyle bilinir.

Bademler köyü; hani Susuz Yaz filminin çekildiği köy var ya işte orası hem de ülkemizde ilk defa bir köyde kurulan köylülerin kurduğu tiyatrosuyla bilinen yer. Tiyatrosunun içine gir ve bembeyaz evlerinin arasından sokaklarının keyfini çıkar.

Sığacık, Ege’nin sahil kasabalarından biri, rengârenk sokakları, limanı ve evleriyle kendine âşık ediyor. İster rengârenk sokaklarında istersen sahilinde kahve keyfini yap.

Sığacık sahil

Sığacık sokakları

Şirince her gittiğimde tadına doyamadığım şirinlikte bir yer, eh şaraplarının tadına bakmadan dönme ;)

Şirince evleri

Akyaka ise bir cennet köşesi istersen plajında zaman geçir, ister Azmak Çayı’nda tekneyle gezinti yap, olmadı tekneyle koylara açılabilirsin.

Azmak çayı tekne turundan

Akyakayadan

En son durağımız Belen Kahvesi (Çaybükü köyü) hani “Ormancı” türküsünün yazıldığı hikâyenin geçtiği yer.

Belen Kahvesi

Kahvenin bir köşesini müze haline getirmişler, hikâyesi de kapısında yazıyor. Kahveni içerken hem hikâyesini okuyup hem de köyün manzarasını seyredebilirsin. Ege’ye gidip de kalbinin orda kalmaması mümkün mü ;)

 

kafanereye_benoraya

Yazar Hakkında

kafanereye_benoraya

Gezmeyi seven,yeni yerler keşfetmeyi ve farklı kültürleri tanımaya aşık,kendince amatör fotoğraflar çeken,bazen turla bazen  kendi başına gezen kısaca kafasına göre takılan bir seyahat severim...As