Google+

Arama formu

Merhaba gezginperestler; siteye yeni üye olduğumdan dolayı, daha önce gitmiş olduğum gezilerimden kısa notlar ara ara paylaşacağım.

Bugün geçtiğimiz mayıs ayında gitmiş olduğum Ege’nin köyleri turundan kısa paylaşımımı aktaracağım. Ahhh, kalbim Ege’de kaldı desem yeridir.

İzmir

Öncelikle Ege’yi yazın ortasında değil de, bahar aylarında gidip güzel yerlerini keşfetmen daha güzel, sakin ve huzurlu. Turla gittiğimden dolayı Uşak’tan Muğla’ya kadar uzun bir yolculuk sürdü.

İzmir bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Başlangıç noktamız olan Uşak ilinde, mutlaka görmen gereken yerlerden bir tanesi Ulubey Kanyonu. Cam terastan etrafı seyredebilirsin, tabi yükseklik korkun yoksa ;)

İzmir şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Hotel Maison Vourla, Silenos Boutique Hotel, Taşev Butik Otel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Baylan Yenişehir, Başkent Otel Dikili, Dilek Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Blanca Hotel, Kaya İzmir Thermal Convention Hotel, Balçova Termal Otel tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un İzmir aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İzmir-1

Piknik yapılacak alanlar mevcut, büyük bir restoran da var, tercih çok. Ulubey Kanyon manzarasıyla yemeğinin keyfini çıkaracağın mekân ise aşağıdaki fotoğraf.

İzmir-2

Manisa Kula’ya giden yolda Kapadokya’nın küçük kardeşi Kuladokya’yı görmeden geçme derim. Küçük bir Kapadokya diyebilirim.

İzmir-3

Kula’nın gitmişken tahinli pidesinin tadına bak (Çok tatlı sevenlere öneririm).

Yolumuz Birgi'ye geldiğinde hayranlıkla köy sokaklarını gezdim, doğal köy ortamının mis gibi havasını, içine çek.

İzmir-4

Tire desen küçük bir kasaba, meşhur Tire bezleriyle bilinir.

Bademler köyü; hani Susuz Yaz filminin çekildiği köy var ya işte orası hem de ülkemizde ilk defa bir köyde kurulan köylülerin kurduğu tiyatrosuyla bilinen yer. Tiyatrosunun içine gir ve bembeyaz evlerinin arasından sokaklarının keyfini çıkar.

Sığacık, Ege’nin sahil kasabalarından biri, rengârenk sokakları, limanı ve evleriyle kendine âşık ediyor. İster rengârenk sokaklarında istersen sahilinde kahve keyfini yap.

İzmir-5

İzmir-6

Şirince her gittiğimde tadına doyamadığım şirinlikte bir yer, eh şaraplarının tadına bakmadan dönme ;)

İzmir-7

Akyaka ise bir cennet köşesi istersen plajında zaman geçir, ister Azmak Çayı’nda tekneyle gezinti yap, olmadı tekneyle koylara açılabilirsin.

İzmir-8

İzmir-9

En son durağımız Belen Kahvesi (Çaybükü köyü) hani “Ormancı” türküsünün yazıldığı hikâyenin geçtiği yer.

İzmir-10

Kahvenin bir köşesini müze haline getirmişler, hikâyesi de kapısında yazıyor. Kahveni içerken hem hikâyesini okuyup hem de köyün manzarasını seyredebilirsin. Ege’ye gidip de kalbinin orda kalmaması mümkün mü ;)

İzmir-11
 

Etiketler


Yazar Hakkında

kafanereye_benoraya

Gezmeyi seven,yeni yerler keşfetmeyi ve farklı kültürleri tanımaya aşık,kendince amatör fotoğraflar çeken,bazen turla bazen  kendi başına gezen kısaca kafasına göre takılan bir seyahat severim... Aslında yıllardır bir çok şehir gezdim bu zamana kadar  ve daha önce gittiğim yerleride  fırsat buldukça paylaşacağım.