Google+

Arama formu

Şirince

Şirince Hakkında Bilinmesi Gerekenler
“Şu yeryüzünde cennet diye bir yer varsa, bizim Kırkınca –Şirince’nin...
Devamı oku
Şirince Nerededir?
Ege bölgesinde yer alan Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlıdır....
Devamı oku
Şirince’ye Ne Zaman Gidilir?
Şirince’de Akdeniz iklimi hâkimdir. Kışın ılık ve yağışlı, yaz...
Devamı oku
Şirince’ye Nasıl Gidilir?
Şirince’ye ulaşım için birçok alternatif vardır. Uçağı tercih edenler,...
Devamı oku
Şirince’de Nerede Kalmalı?
Şirince’de büyük oteller bulamazsınız. Onun yerine küçük şirin butik...
Devamı oku
Şirince Şehir İçi Ulaşım
Sezonda Selçuk Otogarı’ndan on dakikada bir Şirince Köyü’ne minibüs...
Devamı oku
Şirince’de Gezilecek Yerler
Şirince aslında küçücük bir kasabadır. Ancak eski dönemlerdeki...
Devamı oku
Şirince Mutfağı
Şirince’nin lezzet kapısı daha köye gelmeden, Selçuk’ta başlıyor....
Devamı oku
Şirince’de Gece Hayatı
Şirince, güneş tepeden inip karanlık çökmeye başladığında, daha gizemli...
Devamı oku
Şirince’de Alışveriş
Şirince’den ilk alacağınız şey, meyveli Şirince şaraplarıdır. Ayrıca...
Devamı oku
Şirince İçin Faydalı Bilgiler
Acil Yardım: 112Yangın: 110Polis: 155
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 8℃
Şub 9℃
Mar 11℃
Nis 14℃
May 18℃
Haz 22℃
Tem 24℃
Ağu 24℃
Eyl 21℃
Eki 17℃
Kas 13℃
Ara 9℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 530 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Şirince Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şirince Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Şu yeryüzünde cennet diye bir yer varsa, bizim Kırkınca –Şirince’nin- cennetin bir parçası olması gerekir.” Çocukluğunun bir bölümünü Şirince’de geçirmiş olan Yunanlı yazar Dido Sotiroyo, “Benden Selam Söyle Anadolu’ya” adlı kitabında böyle söz ediyor Şirince’den...

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince, tepelerin arasına kurulmuş ve özgün tarihi mimarisini önemli ölçüde korumuş bir köydür. Zeytin ağaçlarının, mandalina ağaçlarıyla iç içe geçtiği bir yolun kıvrımlarıyla ulaşılan köy, konuklarını eski Rum evleri ve şarap yapılan üzümlerin nefis kokusuyla karşılar.

Kuruluşu M.Ö. 5. yüzyıla dayanan köyün asıl adı Kırkınca’dır. Bu adın, kurulduğu dönemde kendini dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği söyleniyor. Bir başka söylenti de derebeyler zamanında azat edilen 40 köle tarafından kurulduğu için “Kırkınca” adını aldığı yönünde. Daha sonra Kirkice ve Kirkince şeklinde telaffuz edilen köy, yine derebeyleri zamanında halkın yerleştikleri köyün güzelliğini saklamak için köylerine “Çirkince” demesiyle, uzun süre bu adla anılmıştır. Nihayet 1926’da dönemin İzmir valisi olan Kazım Dirik'in talimatıyla köyün adı “Şirince” olarak değiştirilip resmileştirilmiştir.


 

Şirince’de Gezilecek Yerler

Şirince aslında küçücük bir kasabadır. Ancak eski dönemlerdeki güzelliğini korumuştur. Özellikle mimarisi çok etkileyicidir. Bu nedenle, bütün sokaklarını dolaşmalısınız. Fotoğraf çekmeyi sevenlere sonsuz malzeme sunuyor. Ara sokaklardan köyün tepesine doğru tırmanırsanız, sokak aralarından çıkarken bahçesi restorana çevrilmiş bir ev vardır. Evin manzarası, bütün köyün panoramasını gözler önüne seriyor. Şirince’de ayrıca Efes Antik Kenti, Meryemana Kilisesi ve Selçuk Kalesi’ne de uğrayabilirsiniz. Köye oldukça yakın bu tarihi merkezlere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Hadrian Tapınağı’na da gitmeyi de unutmayın. Şirince’de serinlemek isteyenler içinse, yine oldukça yakındaki Pamucak Plajı’na gidebilirsiniz. Burada günü birlik tekne turlarına da katılmak mümkündür.

Hodri Meydan Kulesi

Hodri Meydan Kulesi

Üzerinde “Zalimin aczini görmek ve göstermek için inşa edilen” yazan kule, köyün uç noktasında. Çok güzel bir manzarası var.

St. John Kilisesi

St. John Kilisesi

Şirince’de ayakta kalan iki kiliseden büyük olanıdır. Köyün tam ortasında yer alıyor. İçi boş ama yine de sizi geçmişte bir yolculuğa çıkaracaktır.

Şirince Kilisesi

Şirince Kilisesi

Tepeye doğru çıkarken karşınıza çıkacak olan Şirince Kilisesi’nin hem manzarası, hem de bahçesindeki cafe çok keyiflidir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Şirince Nerededir?

Ege bölgesinde yer alan Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlıdır. Selçuk'a 8 kilometre, Efes Antik kentine 12 kilometre, Kuşadası'na ise 30 kilometre uzaklıkta bulunan köy, denizden 350 metre yüksekliktedir. Şirince’nin çevresi üzüm bağları ve zeytin ağaçlarıyla çevrilidir.

Şirince’ye Ne Zaman Gidilir?

sirince6.jpg

Şirince’de Akdeniz iklimi hâkimdir. Kışın ılık ve yağışlı, yaz aylarında ise sıcak ve kuraktır. Ancak köyün büyük ölçüde korunmuş olması nedeniyle taş evler ve dar, taş sokaklarda gezerken, yazın en sıcak döneminde bile tatlı bir rüzgârla serinlersiniz.

Şirince’ye Nasıl Gidilir?

Şirince’ye ulaşım için birçok alternatif vardır. Uçağı tercih edenler, hemen her büyükşehirden İzmir Adnan Menderes Hava Limanı’na kolayca ulaşabilirler. Havaalanı çıkışında, çok sayıda araç kiralama şirketi var. Buradan araç kiralayarak Şirince’ye ulaşabilirsiniz. Eğer araç kiralamayacaksanız, havaalanından kalkan servislerle Selçuk’a, oradan da minibüslerle Şirince’ye ulaşabilirsiniz.

Özel aracınızla gidecekseniz, İstanbul’dan feribotla Yalova’ya geçmeli ve Bursa çıkışına kadar tek yönlü olan yolu, sonrasında da Balıkesir, Manisa otoyolunu takip ederek İzmir’e ulaşabilirsiniz. Feribot biletini önceden almanızda yarar var. Arzu edenler, yaz döneminde İstanbul-İzmir arası çalışan feribotla da geçiş yapabilirler. İzmir’e geldiğinizde, tabelaları takip ederek Belevi çıkışını kullanarak Aydın otobanına çıkarsanız, Selçuk’a ulaşmış olacaksınız. Benzin istasyonunu karşısındaki Şirince tabelasından saptıktan 8 kilometre sonra Şirince’desiniz.

Çeşitli illerden gelen Kuşadası otobüsleriyle de Selçuk’a ulaşmak mümkün. Bundan sonra tek yapmanız gereken Selçuk garajından Şirince’ye kalkan minibüs ve dolmuşlara binmek. Ayrıca çeşitli merkezlerden Selçuk Tren Garı’na seferler bulunmaktadır.

Şirince’de Nerede Kalmalı?

Şirince’de büyük oteller bulamazsınız. Onun yerine küçük şirin butik oteller ve çok sayıda pansiyon mevcuttur. Ayrıca bir kısmı otele çevrilmiş eski konakları ya da meyve bahçelerinin ortasındaki ağaç evleri tercih edebilirsiniz. Arzu edenler, İzmir’de kalıp günübirlik, gidip dönebilirler. Köyde, dolar üzerinden çalışan oteller olduğu gibi, mütevazı fiyatlarda küçük otel ve pansiyonlar bulunuyor.

Şirince Şehir İçi Ulaşım

Sezonda Selçuk Otogarı’ndan on dakikada bir Şirince Köyü’ne minibüs kalkıyor. Şirince’den de akşam 20.00’a kadar dönüş vardır, fakat siz yine de gitmeden teyit edin.

Şirince Mutfağı

54298076.jpg

Şirince’nin lezzet kapısı daha köye gelmeden, Selçuk’ta başlıyor. Sazlara dizili çöp şişlerin tadına doyum olmuyor. Çöp şişin yanı sıra, Selanik usulü sebzeli güveç, köyün otlarından yapılan organik salata, gözleme, mürver şurubu ve dibek kahvesi bunlardan birkaçı sadece. En önemli lezzeti, köy kahvaltısıdır. Saati fark etmeksizin Ege zeytinyağı ile başlayan kahvaltı, nefis köy ekmeği, köy reçelleri, doğal peynirler, Ege’nin zeytinleri ve çeşit çeşit kahvaltılıkla sürüyor. Çevresi üzüm bağlarıyla çevrili köyün hemen her evde yapılan şarabını da unutmamak gerekiyor.

Popüler restoranlar

Artemis Restoran-Şarap Evi: Tarihi bir atmosferde lezzetli yemekler sunan bu mekân bir zamanlar Rum Okulu olarak hizmet vermekteydi. 150 yıllık taş binada, başta mezeler olmak üzere, kabak çiçeği dolması, keşkek ve köy şarabı içmeyi ihmal etmeyin.

Nişanyan Evleri Restoran: Restoranda televizyon yerine klasik müzik olması, burada huzurlu bir yemek yeneceğinin habercisidir. Özenle hazırlanan sofraları, siparişe göre o anda hazırlanan lezzetli yemekleri ve ortam keyif veriyor. Topuk ve Gürcü mantısı mutlaka tadılması gereken lezzetler. Şarap seçenekleri de çok başarılıdır.

Kırkınca Restoran: Özellikle ot kavurması ve keşkek bu restoranı unutulmaz kılıyor. Ana yemek olarak sunulan Kırkınca kebap da, mutlaka tadılması gereken bir lezzettir. Özenli ve güler yüzlü servisiyle, gidenin bir daha gitmek istediği bir mekândır.

Mercan Restoran: Kahvaltı için gidenlerin, öğle yemeğine ve akşam yemeğine de dönüp geldikleri bir lezzet merkezidir. Kahvaltı menüsü hem çok zengindir, hem de menüdeki her şey ev yapımıdır. Özellikle akşam menüsündeki sac kavurma ve şevketi bostan, güler yüzlü hizmetle birlikte bu mekânı eşsiz kılıyor.

Ege Sofrası: Yılın her dönemi açık olan restoran, yol üstündeki ilginç tabelasıyla dikkati çekiyor. Merdivenlerle çıkılan restoran kısmında huzur ve lezzet bir aradadır. Lahana dolması, kabak çiçeği dolması, içi peynirli biber dolması, mantı, ot kavurması, sacda kuru fasulye ve sıcak ekmektir. Mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri Ege Sofrasıdır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Şirince’de Gece Hayatı

Şirince, güneş tepeden inip karanlık çökmeye başladığında, daha gizemli bir havaya bürünmektedir. Köyde saat 22:00′dan sonra hayat adeta durur. Küçük pazarlar tek tek kapanır. İşi ilginç yanı evlerin ışıkları da söner. Bu nedenle Şirince, tam anlamıyla sakin bir tatil arayanların gideceği adrestir. Burada adrenalin arayanlara hitap eden herhangi bir etkinlik bulunmuyor.

Şirince’de Alışveriş

Şirince’den ilk alacağınız şey, meyveli Şirince şaraplarıdır. Ayrıca zeytinyağı, zeytinyağı sabunları, kurutulmuş meyveler, çeşit çeşit reçeller, damla sakızı macunu ve kırlent ve örtü gibi ev tekstili ürünleriyle, el işi örnekleri diğer seçenekler. Köy kadınlarının el emeği göz nuru dantelleri, sehpa örtülerini, yazma, yün eldiven, çorap gibi elişlerini hem evlerinde, hem de köy meydanında “Hediyelik Eşyalar Çarşısı”nda bulabilirsiniz. Meraklısı için, bolca aksesuar çeşidi olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Şirince İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım: 112
Yangın: 110
Polis: 155