Google+

Sığacık

AVRUPATürkiyeSığacık
Sığacık - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Genel Bilgiler / Rehber

Sığacık, İzmir'in Seferihisar ilçesine bağlı bir mahalledir. İzmir'e 45 kilometre uzaklıkta olan bu mahalle üzüm, mandalina, zeytin gibi ürünlerin en lezzetlisiyle taze balık ve deniz ürünü sevenlerin sık sık ziyaret ettiği bir yerdir. Sığacık merkeze yakın, günümüze kadar gelebilen eski kalesi ve kale içindeki yerleşimiyle birlikte küçük limanı ve balıkçı lokantalarıyla ünlüyken, günümüzde o eski liman yıkılarak yerine hem yat turizmi için hem de balıkçılara hizmet vermek amacıyla daha büyük bir liman yapılmıştır. Ama yine de eski halini fazla aratmayan bir şekilde inşa edilmiştir.

Sığacık’ta Görülmesi Gereken Yerler

Sığacık'ta girişte yeni restore edilen marketin bahçesine muhakkak uğrayarak buradaki asırlık ağacı görün. Çok az yerde rastlayabileceğiniz yaşlılıktaki bu ağaç size, sanki yıllara yaptığı tanıklığı anlatıyor ve ziyaretçiler tarafından büyük ilgi çekiyor.
Sığacık’ta gözünüze çarpan bir başka şeyde Sığacak Kalesi'dir. Şu an bazı bölümleri restore edilmekte olan kale 16. yüzyıldan kalmadır. Kalenin Selçuklular Dönemi’nde yapıldığı tahmin edilmektedir. Osmanlılar Döneminde tamir edilen kalenin Piri Reis'in önerisiyle Rodos seferine hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile Parlak Mustafa Paşa tarafından tamir edilmiştir.  Kalenin içinde büyük çoğunluğu kerpiçten yapılmış ekseriyetle içinde avlusu bulunan iki katlı onlarca ev bulunmaktadır. Evlerin çoğunluğu eski mimarisini halen koruyor. Bu evlerde Sığacık'ın yerlileri yaşamaktadır. Evlerin en büyük özelliği cumbaları ve kapılarının ahşap olmasıdır. Kalenin restorasyon yapılan bölümün ileride kültürel etkinliklerde kullanılacağı söylenmektedir.
Sığacık tarihte İyon medeniyetine ait 12 şehirden biri olarak biliniyor. İsminin anlamı denizcilere sığınak olan yer demektir. Çevresinde 13. yüzyıldan kalma yazılar bulunan Mustafa Efendi Türbesi limanın hemen yanında olup, limana sığınan denizcilerin dua teri olarak yaptırdıkları söylenir. Bir rivayete göre; bir gün denizciler Ege’de gecenin geç saatlerinde fırtınaya yakalanırlar. Azgın dalgalarla savaşırken etraflarını göremedikleri için kurtulma de biter. Aniden top şeklinde bir ışık belirir. Denizciler bu ışığı takip ederek Sığacık Limanı’na ulaşır ve kurtulurlar.
Sığacık'ın merkezindeki limandan dolayı denize girecek yer hemen hemen yok gibidir. Denize girmek isteyenler 3 kilometre ilerideki, altındaki kaynak nedeniyle yaz aylarında bile suyu hep serin olan Akkum Plajı’na gitmektedir. Akkum Plajı masmavi denizi, altın sarısı kumları ve mavi bayrağıyla bunaltıcı yaz günlerinde serin sularına sizleri bekliyor.
Sığacık'ta her yıl eylül ayında Mandalina Festivali düzenleniyor. Pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan bu festivalde bol bol mandalina yiyip konserleri izleyebilirsiniz. Cuma günleri kurulan pazarından ekonomik fiyatlarla köy halkının tarlalarından topladığı sebze, meyve ve özellikle üzüm ve mandalina alabilirsiniz. Odun fırınının mis kokulu ekmeklerinden alabilirsiniz. Bunların dışında Sığacık'ta yöresel el işleri, hediyelik ürünler ya da giyecek tarzı alışveriş yapılan yerler bulunmamaktadır. Sakin bir şehir diye anılan Sığacık geceleri çok hareketli değildir ama Teos'ta düzenlenen salsa geceleri, meydandaki Milas Rum Meyhanesi’nde fasıl, Teos Park kenarında canlı müzik insanları o büyülü liman sahilinde mutluluğa davet ediyor.

Sığacık’ta Ne Yenir?

Sığacık'ta yemek için en iyi alternatif deniz ürünleridir. Her gün taze tutulan balıklar birkaç tane olan lokantalara getirilir. Balığın yanına yapılan salatalar ise çevredeki bostanlardan taze taze toplanmaktadır. Özellikle mercan, fangri, küpes, barbun, çipura gibi birbirinden lezzetli balıkları yiyebilirsiniz. Ani zamanda bu taze balıkları sabah erken saatte balıkçılardan satın alarak, o küçük lokantalara götürüp sadece pişirme parası vererek salatanızla beraber, o ilkel halleriyle bir başka güzel olan lokantalarda tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Sığacık’ta Nerede Kalınır?

Kale içinde konaklamak için; Zeytin Pansiyon, Antik Otel, Mandalin Pansiyon, Teos Pansiyon öneriliyor. Daha lüks bir tatil düşünüyorsanız merkeze çok yakındaki Akkum Plajı’nda 1-2 pansiyon dışında 3 yıldızlı, yüzme havuzlu yeşillikler içinde olan Çakırağa Hotel iyi bir opsiyon olacaktır. Diğer bir seçenek ise, geniş bir alanda her türlü tatil aktiviteleri olan tatil köyü Club Marmara Teos'dur.

Sığacık’a Nasıl Gidilir?

Sığacık’a gitmek için en rahat yol İzmir'den otoyolla yapılandır. İzmir-Seferihisar arası 45 kilometre oradan Sığacık ise 5 kilometredir. Seferihisar merkeze giden yolda benzin istasyonu var. İstasyonun yanındaki yoldan içeri girince 5 kilometre sonra Sığacık sahile ulaşılıyor. İzmir-Seferihisar minibüslerine veya 730 numaralı belediye otobüslerine binerek Seferihisar'a gelip Sığacık yönüne giden yeşil dolmuşlara binerek rahatça ulaşabilirsiniz. Tekneyle gelenlere limanda su, elektrik ve çöp hizmeti verilmektedir.