Google+

Arama formu

Urla

Dingin havası, tarihî köyleri, lezzetli yemekleri ile Urla Ege’nin en...
Devamı oku
İzmir’in ilçelerinden biri olan Urla kendi adını taşıyan yarımadanın...
Devamı oku
Urla’da Akdeniz iklimi hakimdir. İlçede yaz ayları sıcak ve kurak...
Devamı oku
İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Urla’ya ulaşım oldukça...
Devamı oku
Urla’da toplu ulaşım halk otobüsleri ile sağlanmaktadır. Eski bir...
Devamı oku
Doğa ve tarihin iç içe geçtiği Urla’da Ege mutfağının seçkin...
Devamı oku
Doğa ve tarihin kucaklaştığı İzmir’in şirin ilçesi Urla sakinliğin ve...
Devamı oku
Ege’nin sakin ilçesi Urla doğası ve tarihinin yanı sıra farklı...
Devamı oku
Urla alışveriş yönünden oldukça zengin ilçelerimizden biridir. Urla’da...
Devamı oku
Zabıta ve İtfaiye: 0232 754 10 49 Sahil Güvenlik: 158 Jandarma: 156...
Devamı oku
Doğa ile baş başa kalıp sakin bir tatil hayali kuruyorsanız Urla...
Devamı oku
İzmir’in şirin bir ilçesi olan Urla, Ege Bölgesi’nin en güzel tatil...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 64.895 / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Urla Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Urla Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İzmir’in şirin bir ilçesi olan Urla, Ege Bölgesi’nin en güzel tatil beldeleri arasındadır. Tarihi dokusunu korumayı başarmış küçük köyleri, sakin havası, tertemiz denizi ile tatilcileri kendisine çeken Urla ziyaretçilerine bol huzur vadetmektedir. Antik çağlara uzanan tarihi ile Urla’nın eski ismi Klazomenai’dir. On iki İyon kentinden biri olan Klazomenai, Limantepe mevkiinde yer almaktadır. Bugüne dek yapılan kazı çalışmalarının ardından bölgenin tarihçesinin en az dört bin yıla dayandığı tahmin edilmektedir. Klazomenai, Ege sahil bölgesinin en eski ve uzun süreli yerleşimin merkezi olmuştur. Bölge kent devletlerinden sonra Perslerin, Roma ve Bizans imparatorluklarının hâkimiyetine girmiştir. 1071 yılından sonra Anadolu’da Türklerin hâkimiyetinin artmasıyla sırasıyla Büyük Selçuklular, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı İmparatorluğu bölgede hüküm sürmüştür. Birinci Dünya Savaşı sırasında üç yıl işgal altında kaldıktan sonra 12 Eylül 1922’de kurtulan Urla’nın isminin nereden geldiğine dair farklı düşünceler bulunmaktadır. Rumca “bataklık” anlamına gelen “vurla sözcüğünden üretildiğine dair görüşler bulunsa da Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde şehrin Kıdafe kralının kızı tarafından kurulduğu ve şehre Urli adının verildiği geçmektedir. Urli isminin zaman içinde dilden dile Urla şeklinde dönüştüğü rivayetler arasındadır.
 

Tanıtım Videosu:
 

Urla’da Gezilecek Yerler

Urla’da Gezilecek Yerler

Dingin havası, tarihî köyleri, lezzetli yemekleri ile Urla Ege’nin en güzel tatil beldeleri arasında yer almaktadır. Eski bir liman kenti olan Urla ılıman iklimi ile dört mevsim ziyaret edilebilmektedir. Siz de şehir hayatından sıkıldıysanız ve birkaç gün de olsa vücudunuzu dinlendirmek istiyorsanız İzmir’in şirin ilçesi Urla’yı tercih edebilirsiniz. Tertemiz havası, misafirperver insanları ve bakir doğası ile Urla keşfedilmeyi bekliyor.

Urla Nerededir?

İzmir’in ilçelerinden biri olan Urla kendi adını taşıyan yarımadanın merkezinde yer almaktadır. İzmir’e 35 kilometre uzaklıkta bulunan Urla’nın doğusunda Güzelbahçe, batısında Çeşme, kuzeyinde Ege Denizi, güneyinde Seferihisar ve Düden Körfezi ile komşudur. Urla İstanbul’a 600 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ankara-Urla arası 630 kilometre, Antalya-Urla arası 490 kilometredir. Çeşme’ye 55 kilometre uzaklıkta bulunan Urla’ya yaklaşık 40 dakikada ulaşmak mümkündür.

Urla’ya Ne Zaman Gidilir?

Urla’ya Ne Zaman Gidilir?

Urla’da Akdeniz iklimi hakimdir. İlçede yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları ılık ve yağışlıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması 16 derece olan Urla’da en fazla yağış aralık ayında görülürken temmuz yılın en kurak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 7,9 derece olurken temmuz ayında bu değer 26 dereceye yükselmektedir. Karaburun ve Foça açıklığının karşısında yer alması nedeniyle Urla devamlı eser. Bu sayede yaz aylarında bunalmadan gezebilirsiniz. Haziran-eylül arası en yoğun dönem olan Urla’da sonbahar ve ilkbahar ayları da oldukça keyiflidir. Sakinlik ve huzurun adresi olarak gösterilen Urla’da kafanızı dinlemek, şarap bağlarını gezmek ve tadım yapmak isterseniz eylül-ekim aylarını tercih edebilirsiniz.

Urla’ya Nasıl Gidilir?

Urla’ya Nasıl Gidilir?

İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Urla’ya ulaşım oldukça kolaydır. İzmir’e 35 kilometre uzaklıkta bulunan Urla’ya ulaşmak için öncelikle İzmir’e gelmeniz gerekmektedir. İzmir’e hava yolu, kara yolu ve tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul-Urla arası 600 kilometre olup özel aracınız ile yolculuk 8,5 saat sürmektedir. Ankara-Urla arası 630 kilometre olup aracınızla ilçeye 9 saatte ulaşabilirsiniz. Araçla gelecek olanların İzmir’e ulaştıktan sonra Çeşme-Alaçatı yönünde ilerlemeleri ve Urla tabelasını takip etmeleri gerekmektedir. İzmir-Urla arası yolculuk araba ile 30 dakika sürmektedir.

Urla şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Urla’da Nerede Kalınır?

Urla’da Nerede Kalınır?

Doğa ile baş başa kalıp sakin bir tatil hayali kuruyorsanız Urla sizin için en ideal tatil beldelerinden biri. Bakir koyları, şirin köyleri ve yemyeşil doğası ile Urla, İzmir’e yakın konumu sayesinde seyahatseverlerin ilgisini çekmektedir. Urla’da çoğunlukla butik otel, pansiyon ve bağ otelleri bulunmaktadır. Urla Bağ Evi Butik Otel ilçede en çok tercih edilen otellerden biridir. Dört mevsim hizmet veren otelde sabahları organik ürünlerle kahvaltınızı yapabilir, yeşillikler içerisindeki bahçesinde kitabınızı okuyabilirsiniz. Sadece dört odası bulunan Art Design Hotel Urla’daki en şık otellerden biridir. Otantik ve modern tasarımın bir arada yer aldığı otel kusursuz hizmet anlayışıyla öne çıkmaktadır. Urla seyahatinizi özel kılmayı düşünüyorsanız 2 Rooms Hotel’de konaklayabilirsiniz. Bahçesinde geniş üzüm bağlarının yer aldığı otelin yalnızca iki odası bulunmaktadır. Limana yürüyerek beş dakika uzaklıkta bulunan Maison Vourla Hotel misafirlerine özel otopark imkânı sunmaktadır. Her sabah açık büfe kahvaltı sunan otel Adnan Menderes Havalimanı’na 50 kilometre uzaklıktadır.

Şehir İçi Ulaşım

Şehir İçi Ulaşım

Urla’da toplu ulaşım halk otobüsleri ile sağlanmaktadır. Eski bir liman kenti olan Çeşmealtı Urla’nın en güzel yerlerinin başında gelmektedir. Limanda oturup bir şeyler yemek ve gün batışını izlemek isterseniz 738 ESHOT Çeşmealtı-Urla otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Urla Mutfağı

Urla Mutfağı

Doğa ve tarihin iç içe geçtiği Urla’da Ege mutfağının seçkin tatlarını deneyebilir, lezzet yolculuğuna çıkabilirsiniz. Ege’nin en eski limanlarından biri olan Urla deniz ürünleri ve Ege otları ile meşhurdur. İskele Mahallesi’nde yer alan balık restoranlarına uğrayarak kendinize balık ziyafeti çekebilirsiniz. Urla’da balık yiyebileceğiniz en iyi adreslerden biri Yengeç Restaurant’tır. Yalnızca Urla’nın değil Ege’nin en iyi balık restoranı olarak gösterilen mekan 20’den fazla balık çeşidi ile öne çıkıyor. Enginarlı levrek, ballı kalamar ve buharda karidesi ile parmak ısırtan Yengeç Restaurant’ta 100’den fazla meze arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz.

Urla’da Gece Hayatı 

Urla’da Gece Hayatı 

Doğa ve tarihin kucaklaştığı İzmir’in şirin ilçesi Urla sakinliğin ve huzurun adresidir. Burayı tercih eden ziyaretçilerin hemen hepsi birkaç gün de olsa kafa dinlemek, stres atmak ve şehir hayatının yorgunluğundan kurtulmayı düşler. Bu nedenle Urla’da aktif bir gece hayatından söz etmek zordur. Ancak ilçede sayısı fazla olmasa da barlar mevcuttur. Urla İskele Berlin’s denizin mis gibi kokusunu içinize çekerken kokteylinizi yudumlayabileceğiniz, arka fonda çalan müzikle keyifli saatler geçirebileceğiniz mekânlardan biridir. Yorgo Seferis Hotel’in barı olan Taş Bar Urla akşamlarında uğrayabileceğiniz adresler arasındadır. Lezzetli şaraplarıyla ünlü barda müzik dinleyebilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. İskele Mahallesi’nde yer alan Harbour Terrace&Bistro manzaraya karşı içki içebileceğiniz ideal mekânlardan biridir. Kokteylleri ile ünlü mekan Urla akşamlarınıza renk katacak.

Urla’daki Festivaller

Urla’daki Festivaller

Ege’nin sakin ilçesi Urla doğası ve tarihinin yanı sıra farklı etkinlikleri ile de misafirlerini cezbetmektedir. Siz de Urla seyahatinizden önce etkinlik listesine göz atabilir, seyahatinize denk gelen etkinliğe katılarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Festival ve şenliklerin detaylı bilgilerini yazımızda okuyabilirsiniz.

Uluslararası Urla Enginar Festivali

Urla’nın en gözde festivallerinin başında gelen Uluslararası Urla Enginar Festivali nisan ayının ortasında üç gün boyunca birbirinden renkli görüntülere sahne oluyor. Avrupa’nın birçok şehrinden şeflerin katılımıyla enginarlı yemeklerin yapıldığı festivalde konserler ve gösteriler de düzenleniyor.

Urla’da Alışveriş

Urla’da Alışveriş

Urla alışveriş yönünden oldukça zengin ilçelerimizden biridir. Urla’da alışveriş için uğramanız gereken ilk adres Tarihî Arasta Çarşısı ve Malgaca Pazarı’dır. İki asırdır hala ayakta duran tarihî çarşıyı gezerken adeta zaman yolculuğuna çıkıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Geçmiş dönemlerde halkın bütün ihtiyaçlarını bir arada karşıladığı Arasta Çarşısı o yılların alışveriş merkezi konumundaydı. Tarihî dokusunu korumayı başaran Arasta Çarşısı ve Malgaca Pazarı iç içe inşa edilmiştir ve bu yönüyle dünyada başka bir örneği yoktur. Urla’da sevdiklerinize hediyelik eşya almak isterseniz öncelikli olarak Arasta Çarşısı ve Malgaca Pazarı’na uğramanızı tavsiye ederiz. Birbirinden lezzetli yöresel ürünleri bir arada bulabileceğiniz çarşı ve pazar esnafıyla sohbet edebilir, yorulduğunuzda otantik kafelerde çay molası verebilirsiniz. Sanata ve antika eşyalara düşkünseniz her ayın son pazarı Urla Sanat Sokağı’nda kurulan Sanat Pazarı tam size göre. Sanatçıların yapmış olduğu cam ürünler, seramikler, tablolar, heykeller oldukça uygun fiyata alıcılarını beklemektedir.

Urla İçin Faydalı Bilgiler

Zabıta ve İtfaiye: 0232 754 10 49

Sahil Güvenlik: 158

Jandarma: 156

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 0232 754 10 88