Google+

Urla

Urla - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 60,750/ Dil: Türkçe  / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Batis169.jpg

Tarihi M.Ö. 2000 yıllarına dayanan Urla’nın eski adı Klazomenai’dır. İon’ların Anadolu’ya göçünden sonra, Urla’nın da yer aldığı İzmir Körfezi'nden Mandalya Körfezi'ne kadar uzanan bölgeye yerleşmişler ve bu bölgeye İonya adını vermişlerdir. Klazomenai antik kentinin kalıntıları bugün hala Urla’nın iskele meydanında bulunmaktadır. Klazomenai kenti; M.Ö.188 de, Roma'nın Pergamon Krallığı'nın müttefiki olarak yer aldığı, Suriye Krallığı ile yapılan Apemai barışından sonra, Romalılar tarafından özgür bırakılan şehirler arasındadır.

1080’li yıllardan itibaren Türkler Anadolu’da etkin rol oynamaya başlamış, 1308 yılında Anadolu Selçuk Devleti’nin yıkılmasıyla Anadolu’da beylikler dönemi başlamış ve Urla Aydınoğulları Beyliği’nin yönetimine girmiştir. 14.yy’a ait kayıtlarda Urla’nın adının Karya Pazarı olarak geçtiği görülmektedir. Urla uzun bir süre pazar kenti olma özelliği taşımıştır. Bunda batı Anadolu limanlarının özellikle de Urla’nın hemen Batısında yer alan Çeşme’nin ticaret merkezi olarak kullanılmasının büyük bir payı vardır. Daha sonra 1390 yılında Urla Osmanlı’nın yönetimine geçmiştir.

Urla’da pek çok döneme ait tarihi kalıntı ve eser bulunmaktadır. Ancak bürokratik engeller ve halkın/turistlerin tarihi eser ve korumacılığı hakkındaki bilgisizliği sebebiyle bu eserler ve kalıntılar, harabe halinde yer almaktadır. Batı Anadolu’nun en önemli merkezlerinden biri olan ve Batı Anadolu Medeniyetlerinin çoğuna ev sahipliği yapmış Urla’da yer alan tarihi yapılar sit alanı ilan edilmiş ancak hiçbir restorasyon çalışmasına başlanmamış ve orada kendi haline bırakılmıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=4a_pAAlyGj0

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Urla’nın isminin nereden geldiğine dair pek çok rivayet dolaşmaktadır ve hangisinin gerçek olduğu pek bilinmemektedir. Bir rivayete göre Urla ismi Latince’de “bataklık” anlamına gelen “Vourla” kelimesinden gelmekte, başka birine göre Mehmet Çelebi’nin, komutanlarından İbrahim Bey’e sefere çıkarken dediği “Uğurola” sözünün dönüşmesinden, Evliya Çelebi’ye göre ise Urla ismini Kıdefa Kralı’nın kızı Ulice’den almıştır. Bütün bu rivayetlerin bize Urla isminin nerden geldiğine dair kesin bir şey söyleyememesine rağmen şunu söylüyor ki; Urla tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve hepsi Urla’nın üzerinde kültürel izler bırakmıştır. Dolayısıyla Urla’da gezeceğiniz yerler de her zaman bu kültür çeşitliliğini gözleyebilirsiniz.

Karantina Adası

505 Nis 2017Gezilecek Yerler

Karantina Adası

Karantina Adası, Urla’da fiilen Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılan, bir sit alanıdır. Ada’da 1865 yılında Osmanlı’nın Dönemde yaygın olan bulaşıcı hastalıkların ülkeye girmesini ve ülkede yayılmasını engellemek maksadıyla Fransızlara yaptırdığı bir karantina hastanesi bulunmaktadır. Ada dünya üzerinde var olan birkaç karantina adasından biridir. Bunlardan bazıları; Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Elisa Adası, Hırvatistan’da bulunan Karantina Adası ve İzmir Urla’da bulunan Karantina adasıdır.

Ada’da bulunan karantina tesisi, öncelikli olarak yurtdışından; özellikle Rumeli, Bosna ve Rusya’ya gidip gelen ticaret ve yolcu gemilerinin ülkeye girişinde temizlik ve dezenfekte işlemleri için kullanılıyordu. Ülkeye girecek gemiler ada açıklarında demir atar, yolcular filikalarla adaya getirildikten sonra banyo bölümünde özel etkili sabunlarla dezenfekte edilirlerdi. Bu sırada bütün kıyafetleri de dönemin şartlarında oldukça ileri bir teknikle dezenfekte edilirdi. Adanın bir diğer işleviyse bulaşıcı hastalık kapmış olan hastaların tedavisi ve karantinası üzerineydi.

Karantina Adası 1950’li yıllara kadar bu işlevini sürdürdü. Bu dezenfekte tesisi bugün hala kullanıma hazır biçimde durmaktadır. 1950 yılından itibaren birkaç kez devlet bünyesinde farklı alanlarda kullanılmış, 1986 yılından itibaren Urla Devlet Hastanesi olarak işlevini sürdürmektedir.

Bütün bu Karantina Tesisinden daha önemli olan şeyi ise, Karantina Adası’nın üzerinde Antik Klazomenai Kenti’ne ait kalıntılar olmasıdır. Ada’nın Büyük İskender Dönemi’nde karaya bağlandığı sonra çeşitli sebeplerden bu bağlantının yıkıldığı düşünülmektedir.

-

Urla lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Gönül Hanım Apart, Urla VillaNova, 8 Design Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Stone House in the Farm, Bluehouse gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Cabamare, Iskelede Bir Masal Evi, Villa Urla with pool otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Urla aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sanat Sokağı

505 Nis 2017Gezilecek Yerler

Sanat Sokağı

Urla’da merkezde yer alan Zafer Sokağı yanı zamanda Sanat Sokağı olarak adlandırılmaktadır. Bu sokakta, kitapçılar, antikacılar, seramik sanatçıları, tasarım dükkanları, hediyelik eşya dükkanları, el sanatları tezgahları, kafeler ve Devlet Tiyatroları’nın ilk ilçe tiyatrosu bulunmaktadır. Urla yerlilerinin yanı sıra özellikle Urla’ya gelen turistler için ldukça çekici olan bu sokakta saatlerinizi hatta günlerinizi geçirebilirsiniz.

Sokak boyunca devam eden eski taş Rum evleri ve içlerindeki antikacılar, kitapçılar, fırınlar sizi onlarca yıl gerideymişsiniz gibi hissettirecek. Gerçekten kendine özgü bir ruhu ve kültürü olan bu sokak sizi her bir dükkânda daha da şaşırtacak. Aynı zamanda içlerinde yaşayanların da bulunduğu küçük evler de sokağın içinden geçerken dikkatinizi çekecektir.

Sokakta pazar günleri düzenlenen Sanat Sokağı etkinliklerinde, konserler düzenlenmektedir. Sokak boyunca etrafınıza iyi bakmalısınız, her bir sanat atölyesi her bir tasarım dükkânı, antikacı birbirinden daha güzel, dolayısıyla hiçbirini kaçırmak istemeyeceksiniz.

Sokakta bulunan en özel dükkânlardan biriyse eski bir Rum ekmek fırınından dönüştürülmüş bir restoran olan Fırın Vourla. Bu mekânı bu kadar özel yapan şey binanın güzelliği, binanının tarihini korumak ve yaşatmak adına mekânın adının Rumca olmasından da öte; bu restoranın yalnızca 1 masası olması. Tam sekiz kişilik bir masası bulunan Fırın Vourla’da sizin istediğiniz yemekler pişiriliyor. Ancak bu kadar özel bir şey için tabi ki önceden rezervasyon yaptırmanız şart, zira 10 akşam sonrasına dahi akşam yemeği rezervasyonu bulamama ihtimaliniz mevcut.

-
Urla şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Efes: Tam Gün Özel Turu (40 €), İzmir'den: Tam Gün Efes Antik Harabeleri Turu (66.18 €), Pamukkale Tam daytour (128.22 €), Yarım Gün İzmir Şehir Turu (41.36 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Malgaca Pazarı

505 Nis 2017Gezilecek Yerler

Malgaca Pazarı

Urla’nın tarihi boyunca ekonomik işlevinin önemli bir parçasını oluşturan ve bugün bu işlevi devam ettirmekle birlikte artık kültürel bir olgu haline de gelmiş olan bir merkezdir Malgaca Pazarı. Burada hem taze sebze-meyve satılan tezgahlar, kuru gıdalar satılan tezgahlar, kahveler, pek çok tekstil ürünü satan veya tamir eden esnafların dükkanları bulunmaktadır.

Nesilden nesle aktarılan dükkanlar, bu dükkanlar ve bu mesleklerin el değiştirmesiyle biriken kültür mirası, bugün Urla’nın en tarihi ve sosyo-kültürel mekanı Malgaca Pazarında kahvehanelerden, kafelerden, Katmercilerden esnafların sohbetlerinden ulaşıyor.

Bu sıcak pazarda günlük alışverişinizi yapıp çıkabileceğiniz gibi, kahvehanesinde oturup yaşlı Urlalı’ların Urla hakkındaki İzmir hakkındaki kendi hayatları hakkındaki anılarını dinleyebilirsiniz. Sadece kültürel ve tarihi olarak yararlanacağınız bir yer de değil tabi ki Malgaca Pazarı. Sonuçta hala şehrin en önemli alışveriş merkezi olan bu Pazar Urla’dan alacağınız tüm hediyelik eşyaları, taze sebze-meyveleri bulacağınız dükkânlara sahiptir.

“Malgaca, sözün senet olduğu devirlerin simgesidir; dürüstlüğü, temizliği, hoşgörüyü hatırlatır ve yalnızca bu nedenle bile korunması gereken bir değerdir.” diye yazıyor Urla Belediyesi’nin Malgaca Pazarı için çıkarttığı anı kitabında.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

urla-1024x768.jpg

Urla, Ege Bölgesi’nde, İzmir’e bağlı bir ilçedir. İzmir Şehir Merkezi’nin Güneybatısında yer almaktadır. Batısında Çeşme, Güneyinde Seferihisar’la çevrelenmiştir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

hb_b_13142359_l-b.jpg

Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen Urla’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Genelde turistler yaz aylarında ziyaret etmeyi tercih ediyorlarsa da havaların biraz daha serinlediği ve kalabalığın biraz daha azaldığı eylül-kasım ayları aralığı ideal bir zaman. Havalar henüz sertleşmemiş ancak kurak yaz sıcağı da geçmiş olacaktır.

Urla’ya ulaşmanın ön koşulu İzmir’e ulaşmaktır. Eğer özel arabanız yoksa havayolu, otobüs ya da trenle İzmir’e ulaştıktan sonra; şehir-içi otobüs ve minibüslerle ya da taksi ile Urla’ya ulaşmanız mümkündür. İzmir Adnan Menderes Havalimanından kalkan minibüslerle Urla’ya ulaşabileceğiniz gibi, Şehir Merkezi’nden Fahri Altay metro durağına metro ile ulaştıktan sonra, ESHOT 725 F.Altay- Urla Otobüsleriyle Urla’ya varabilirsiniz. Özel arabasıyla Urla’ya seyahat edecek gezginler ise, İzmir Şehir Merkezi’nden Çeşme/Alaçatı yönüne doğru devam ederken Urla tabelalarını takip etmeliler. İstanbul ve Urla arası 605 kilometre, Ankara ile Urla arası 635 kilometre civarındadır.

Urla’da konaklamak için çok fazla alternatif bulunmasa da her tür konaklama çeşidinden birkaç otel bulmak mümkündür. Genel olarak pansiyonlar, butik oteller, sahil otelleri ve bağ otelleri vardır. Urla’nın en popüler oteli Two Rooms Boutique Hotel’dir; Urla'daki ünlü bir şarap evinin parçası olan lüks ve güzel Two Rooms Boutique Hotel, üzüm bağları bulunan geniş özel bahçelerle çevrilidir. İsminden de anlaşılacağı üzre yalnızca 2 oda ile hizmet veren otel, uygun fiyatlı bir tatil planlayanların bütçesine uyacak cinsten bir otel sayılmaz. Daha uygun fiyatlı bir konaklama seçeneği arıyorsanız; Hotel Barba ya da Pandora Apart Pansiyon bakmanız gereken uygun fiyatlı ancak aynı zamanda kaliteli ve temiz otellerdir. Deniz kenarında yer alan bir sahil oteli olan Urla Yelken Hotel veya marinaya sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan, bir teras ve botanik bahçesine sahip Maison Vourla Hotel ise diğer seçenekleriniz olabilirler. Urla’nın en özel oteli ise, Hotel Yorgo Seferis Residance; Tam 150 yıllık taş bir binada yer alan Hotel Yorgo Seferis Residence, ünlü Yunan şair Yorgo Seferis'in doğduğu yer olan hoş Urla Köyü'nde hizmet vermektedir.

Urla onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Urla Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Urla Otelleri

En Uygun Fiyatlı Urla Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Urla Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Urla Otelleri

Urla’da şehir içi ulaşım pek gelişmiş sayılmaz ancak belde de zaten gezilecek yerleri yürüyerek arşınlayabileceğiniz kadar ufak. Ancak yine de özel aracınız yoksa şehir içi ulaşımı sağlayabileceğiniz taksiler mevcut. Aynı zamanda İYTE(İzmir İleri teknoloji Enstitüsü)-Çeşmealtı minibüs hattının güzergâhı Urla içinde ulaşmak istediğiniz bazı yerleri kapsıyor olabilir.

urlakatmercisi.jpg

Urla, Ege mutfağının en gözde tarzlarına ev sahipliği yapan İzmir’in bir ilçesi ve bu yüzden Urla’da balık restoranları oldukça popüler özellikle de balık restoranlarındaki zeytinyağlı mezeler taze Ege sebzelerinden yapılıyor olmalarından ötürü çoğu zaman lezzetli ve iştah kabartıcıdır. Balık restoranlarının dışında da, Ege mutfağına ait tencere yemekleri, sebze yemekleri yapan “ev yemeği mutfakları” da hayli meşhurdur Urla’da. Kısacası Urla’da yiyeceğiniz öğünlerin içinde ya taze balık ya da taze sebze olması şart, zeytinyağını da unutmamak lazım.

Popüler restoranlar

Yengeç Restaurant: Deniz kenarında yer alan müthiş bir balık restoranı Yengeç Restaurant. Enfes mezeleri, muhteşem manzarası ve servis kalitesiyle, Urla’da en çok tercih edilen restoran. Rezervasyonsuz yer bulmak biraz zor olacağı için gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Beğendik Abi Lokantası: Sadece ismi yüzünden dahi gidilebilecek, sıcak samimi bir “lokanta”. Çarşı’nın içinde çok büyük olmayan ancak geniş bir bahçeye sahip ev yemekleri lokantası. Fiyatlar bir ev yemeği lokantasına göre çok uygun olmasa da ortamın özgünlüğü ve yemeklerin lezzeti sayesinde ödediğiniz ücretin karşılığını alıyorsunuz.

İrmik Hanım Patisserie: Urla’da gezerken, “saklı bahçesi”nin ve taze tatlılarının tadına bakmak için uğramanız gereken, küçük ve şirin bir mekan. Urla’nın sıcak yaz aylarında dahi sizi serin tutacak, gölgedeki masalarıyla bahçesinde oturup kahvenizi içebilirsiniz.

Diğer restoranlar: Sahil Restaurant, Denizaltı Port, Filika Balık ve Meze Evi

Bahşiş

Urla’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

Urla’da gece hayatı çok hareketli geçmemektedir. Dolayısıyla yaz aylarında yoğun gece hayatına dayanan bir tatil yapmak istiyorsanız, Urla size göre diyemeyeceğiz. Burada lezzetli yemekler yiyebilir, sahilde şarabınızı, rakınızı içebilir keyifli sohbetler edebilirsiniz ancak gece hayatına dair pek alternatif bulunmamaktadır. İzmir’in en hareketli ve parlak gece hayatına sahip beldesi Çeşme’ye çok yakın olduğu için Çeşme’yi gece hayatı için ziyaret etmeyi de tercih edebilirsiniz.

Urla Enginar Festivali (Nisan) :

Urla’da enginar çok tüketilen ve yetiştirilen bir sebze. Ayrıca Urla Belediyesi Enginar Festivali Komitesi de, 2015 yılından itibaren başlayan festival için oldukça çaba sarf ediyorlar ve çok başarılı bir iş çıkarıyorlar. Siz de yeni lezzetler denemeyi sevenlerdenseniz, festival zamanı Urla’ya uğramanızda fayda var çünkü, enginarın hiç bilmediğiniz tariflerini tadabilirsiniz.

Mart Dokuzu Urla Ot Festivali (Mart) :

Dünya’da Fast Food akımının yerel çeşitliliği ve lezzetleri yok ediyor olmasına karşı örgütlenen Slow Food etkinliğinin Urla temsilcileri tarafından düzenlenen festival her yıl Mart ayında 2 gün boyunca, kermesler, kahvaltılar, paneller ve “ot toplama” etkinlikleriyle dolu doluya geçiyor.

Urla Bağbozumu Şenlikleri (Ağustos) : Halk arasında zeytine yağın, üzüme balın düştüğü gün olarak kabul edilen ve 2 bin 700 yıl öncesine tanıklık eden "Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri" her yıl Ağustos ayında düzenlenmektedir.

Urla bir Ege Beldesi olması bakımından doğal olarak zeytincilikle ödüllendirilmiş durumda. Zeytin, zeytinyağı gibi Ege lezzetlerinin en tazelerini bulabilirsiniz. Ayrıca Urla’nın üzümleri de hayli meşhurdur dolayısıyla Urla çarşısında ya da pazarında yer alan tezgahlardan taze yerel gıda ürünlerinin yanında özel olarak üzümleri de tercih edebilirsiniz. Ayrıca Urla çarşısında yer alan dükkânlardan, hediyelik eşyalar, süs objeleri, el yapımı yerel desenler işlenmiş örtüler ve diğer tekstil ürünlerini bulabilirsiniz.

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155