Urla’da Alışveriş

Urla alışveriş yönünden oldukça zengin ilçelerimizden biridir. Urla’da alışveriş için uğramanız gereken ilk adres Tarihî Arasta Çarşısı ve Malgaca Pazarı’dır. İki asırdır hala ayakta duran tarihî çarşıyı gezerken adeta zaman yolculuğuna çıkıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Geçmiş dönemlerde halkın bütün ihtiyaçlarını bir arada karşıladığı Arasta Çarşısı o yılların alışveriş merkezi konumundaydı. Tarihî dokusunu korumayı başaran Arasta Çarşısı ve Malgaca Pazarı iç içe inşa edilmiştir ve bu yönüyle dünyada başka bir örneği yoktur. Urla’da sevdiklerinize hediyelik eşya almak isterseniz öncelikli olarak Arasta Çarşısı ve Malgaca Pazarı’na uğramanızı tavsiye ederiz. Birbirinden lezzetli yöresel ürünleri bir arada bulabileceğiniz çarşı ve pazar esnafıyla sohbet edebilir, yorulduğunuzda otantik kafelerde çay molası verebilirsiniz. Sanata ve antika eşyalara düşkünseniz her ayın son pazarı Urla Sanat Sokağı’nda kurulan Sanat Pazarı tam size göre. Sanatçıların yapmış olduğu cam ürünler, seramikler, tablolar, heykeller oldukça uygun fiyata alıcılarını beklemektedir.

Zafer Caddesi’ndeki Urla Sanat Sokağı’nda ise her türlü el sanatını bir arada bulabileceğiniz şirin bir yerdir. Zaman zaman çeşitli sanat gösterilerine de ev sahipliği yapan Sanat Sokağı’ndan hem kendinize hem de sevdiklerinize hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Urla özellikle son yıllarda şarap ve zeytinyağı ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. Bağ Yolu’nda yer alan şarap evlerini gezebilir, şarap tadımı yapabilir, beğendiğiniz şarabı satın alabilirsiniz. Kuşçular Mahallesi’nde yer alan Urla Şarapçılık bu rotada uğrayabileceğiniz keyifli bir şarap evidir. Her saat başı yirmi dakika süren ücretsiz şarap üretim turuna katılabilir, ardından şarap tadımı yapabilirsiniz.

Urla’da zeytinyağı denince akla gelen ilk adres ise Köstem Çiftliği’dir. Organik zeytin ve zeytinyağı üretiminin yapıldığı çiftlikte yer alan ve dünyanın en büyük zeytinyağı müzesi olarak adlandırılan Köstem Zeytinyağı Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Uzunkuyu köyünde yer alan müze zeytinyağının tarihine ve üretilme aşamalarına yakından tanık olabilir, MÖ 6. yüzyıldan günümüze uzanan zeytin üretim tekniklerini öğrenebilirsiniz. Organik zeytinyağı almak için uğrayabileceğiniz bir diğer adres Urla merkezde yer alan Ayerya Organik Ürünler mağazasıdır. Organik zeytinyağı üretimi konusunda birçok ödül alan Olivurla zeytinyağını burada bulabilirsiniz. Keçi sütünden hazırlanmış lavantalı sabunlar da mağazadan alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasındadır. Urla’nın dingin köylerinden biri olan Özbek köyü doğal ürünleri ve huzurlu havası ile öne çıkan yerlerden biridir. Birkaç saat de olsa uğrayabilir ve uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz.