Müzeler Adası

Beş müzeden oluşan Müzeler Adası, tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan Berlin’de Spree Nehri üzerinde küçük bir adada kurulmuştur. Yapımlarına 1930 yılında başlanan ve farklı mimarlarca 1980 yılında tamamlanan beş müze, mimari açıdan da müzecilik alanında yenilik yaratmıştır.

Adada yer alan müzeler; Bode Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Altes Museum ve Pergamon Museum’dur. Spree Nehri’nin kuzeyinde bir kilometrelik bir alana yayılmış Müzeler Adası’nın yakınında Modern Sanat Müzesi ve Alman Tarihi Müzesi bulunmaktadır.

Alte Museum, Karl Friedrich Schinkel’in isteği üzerine 1823-1830 yıllarında Prusya kraliyet ailesinin sanat koleksiyonunu sergilemek amaçlı inşa edilmiştir.

Klasisizm en önemli yapıları arasında gösterilen müze, Antik Yunan’dan esinlenilerek yapılmıştır. Müzede 1904 yılından sonra ise Yunan, Etrüsk ve Roma’nın sanat ve kültürünü yansıtan sürekli sergiler yer almaktadır. Ayrıca müze değerli Antik Eserler Koleksiyonu’nu da içinde barındırmaktadır.

Eski Müze, 1943 ve 1945 yıllarında çeşitli yangınlar geçirmiştir. Yeniden inşa edilen müzenin restorasyon çalışmaları 1966 yılına kadar sürmüştür.

Müzeler Adası’nın bir diğer önemli bölümü Pergamon Museum yani Bergama Müzesi ise 1910-1930 yılları arasında yapılmıştır, müzenin tasarımcısı Ludwig Hoffmann’dır.

Image removed.

Müze, 3 kanatlı bir bina olarak tasarlanmıştır. Bu 3 kanatta 3 ayrı müze bulunur. Bunlar; Yunan ve Roma mimari eserlerini barındıran Antik Eserler Koleksiyonu, Ön Asya Müzesi ve İslam Sanatları Müzesi’dir. Bergama Müzesi’nde aynı zamanda Bergama sunağı, Milet Pazar Kapısı, İştar Kapısı,Maşatta ve Babil’in Alay Yolu gibi bölümler ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir.

Dünyaca bilinen bir müze olan Bergama Müzesi’nin bazı bölümleri çalışmalar nedeniyle 2023 yılına kadar kapalıdır.

(Pergamon Museum (Bergama Müzesi) https://pixabay.com/photos/berlin-the-pergamon-museum-3333484/)

Doğu ve Batı Almanya’nın tarihi eserler ve koleksiyonlar Müzeler Adası’nda bir araya getirilmiştir. Müzeler Adası, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Antik Yunan, Mısır ve Mezopotamya eserlerinden Monet’in empresyonist tablolarına kadar 6000 yıllık tarih bu müzelerde sergilenmektedir.

Klasik Antik Çağlar, Eski Yakın Doğu ve İslam Sanatı adlı üç bölümden oluşan Pergamon Museum (Bergama Müzesi)’nde Bergama Zeus Sunağı, Milet’in Market Kapısı, İştah Kapısı ve Mshatta Alınlığı gibi pek çok ihtişamlı yapı ve eser bulunmaktadır. 2007 yılında 1.137.000 ziyaretçiye kapılarını açan müze, Almanya’nın en çok ziyaret edilen sanat müzesi ünvanına sahiptir. Neues Museum’da ise Mısır Kraliçesi Nefertiti’nin büstü ve Neandertaller’e ait kafataslarının da bulunduğu Tarih Öncesi Galerisi dikkat çekicidir. Altes Museum Yunan, Etrüsk ve Roma eserlerine ev sahipliği yapar. Alte Nationalgalerie ise 19. yüzyıl Avrupa sanatına odaklanır.

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi hariç her gün açık Müzeler Adası’ndaki tüm müzeleri 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebiliyor. Bir günlük Müzeler Adası bileti alırsanız tüm müzeleri 18 Euro’ya ziyaret edebilirsiniz. 3 gün süreli MuseumPass Berlin ise 24 Euro.

Adres: Breite Street, 13089 Berlin

Yol Tarifi: Müzeler Adası, tarihi şehir merkezi Mitte’den yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Yakın Yerler: Alman Tarihi Müzesi