Urla’daki Festivaller

Ege’nin sakin ilçesi Urla doğası ve tarihinin yanı sıra farklı etkinlikleri ile de misafirlerini cezbetmektedir. Siz de Urla seyahatinizden önce etkinlik listesine göz atabilir, seyahatinize denk gelen etkinliğe katılarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Festival ve şenliklerin detaylı bilgilerini yazımızda okuyabilirsiniz.

Uluslararası Urla Enginar Festivali

Urla’nın en gözde festivallerinin başında gelen Uluslararası Urla Enginar Festivali nisan ayının ortasında üç gün boyunca birbirinden renkli görüntülere sahne oluyor. Avrupa’nın birçok şehrinden şeflerin katılımıyla enginarlı yemeklerin yapıldığı festivalde konserler ve gösteriler de düzenleniyor.

Mart Dokuzu Urla Ot Festivali

Urla’nın doğal zenginliklerini sürdürülebilir kılma amacıyla sekiz yıldır gerçekleştirilen festivalde yöresel otları yakından tanıyabilir, kültür gezilerine katılabilir, ot yemeklerini tadabilirsiniz. Festival her yıl 24-25 Mart’ta düzenleniyor.

Urla Bağ Bozumu Şenliği

Urla’da her yıl ağustos ayında düzenlenen Bağ Bozumu Şenliği bağcılık kültürünü yeniden canlandırma amacı taşıyor. Üç gün süre ile yarışmalar ve konserler ile eğlencenin kesintisiz devam ettiği festivalde üzüm sıkımı da yapılıyor.

Urla Sanat Günleri

27-29 Ekim tarihleri arasında Urla Cumhuriyet Meydanı, Malgaca Pazarı ve Sanat Sokağı’nda düzenlenen Sanat Günleri’ne 40’tan fazla sanat ve zanaat atölyesi katılıyor. Yazarlarla söyleşiler, tiyatro gösterileri ve konserlerin düzenlendiği Sanat Günleri Cumhuriyet Bayramı ile birlikte tam bir şenlik havasında geçiyor.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.