Şehirden Kaçış: Urla'nın Köyleri

Yaz geldi, otel rezervasyonları yapıldı, tatillere gidilmeye başlandı ya da başlanacak. Değişik bir tatil önerisine ne dersiniz? Mesela Urla’nın köylerini gezmeye var mısınız? İzmir’in güzel ilçesi Urla’nın köylerini derlediğim bu yazının faydalı olacağını umuyorum. Gelin Urla’nın güzel köylerini tanımaya başlayalım. Şehirden uzak sakin bir tatil isteyenleri Urla’ya alalım.

Bademler köyü

İzmir'in en tanınmış köylerinden olan Bademler, çevresindeki badem ağaçlarından adını alır. Ülkemizde tiyatroya sahip olan ilk köy olarak bilinen köydeki Bademler Köy Tiytrosu 1969 yılında açılmıştır. Köy halkının ve ünlü eserlerin sergilendiği bu tiyatroya mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Aynı zamanda bu köyde bir de Çocuk Oyuncakları Müzesi bulunur.

İzmir'in aydın köyü olarak bilinen Bademler köyünde pazar günleri bir pazar kurulur. Bu pazarda köylülerin kendi yetiştirdikleri lezzetli ürünler ile birlikte köyün geçim kaynağı olan çiçekleri de satarlar. İzmir - Çeşme yolu üzerinde bulunan köye hem kendi aracınızla hem de İzmir'den kalkan otobüs ile gidebilirsiniz. 

Balıklıova köyü

Balıklıova köyü ile devam edelim. Urla’ya 30 kilometre mesafede bulunan Balıklıova bir balıkçı köyü. Adı ilk kez MÖ 413 yılında “Polikhna” olarak adı duyulan köye Urla’da Uğur Mumcu Kavşağı’ndan geçen minibüsler ile ya da özel aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Güzel plajı ve denizi olan bu köy önceden dağın yamacına kuruluymuş. Depremlerin olduğu bölgede dağdan düşen kayalardan kaçmak için ise deniz kenarına inilmiş. Bu zamanda yokluk çeken köy sakinleri dağ yamacındaki evlerindeki taşları deniz kenarına taşıyarak yeni evlerini inşa ettiklerinden yamaçta o zamandan kalan pek fazla kalıntı bulunmuyor. Türkiye’nin 5 köy tiyatrosundan biri de yine burada bulunuyor. Yürüyüş ve bisiklet yollarının da bulunduğu Balıklıova sakin bir tatil geçirmeniz için ideal noktalardan biri. Karaburun yolu üzerinde bulunan Balıklıova’ya gidip konaklamak isterseniz burada pansiyonlar da mevcut.

Zeytineli köyü

Urla’nın merkezine en yakın olan köylerden biri olarak bilinen Zeytineli köyünde denize girebileceğiniz iki adet sahil bulunuyor: Yaz Sahili ve Böğürtlen Koyu Sahili. Şu anda çok küçük bir yerleşim yeri olan köyde sakince denize girmek isterseniz bu iki sahilden birini tercih edebilirsiniz. Urla merkezden pazartesi, çarşamba ve cuma günleri kalkan dolmuşlar ile buraya ulaşabilirsiniz. Giderken yol kenarında satılan doğal ürünleri satın alarak köy halkının geçimine katkıda bulunabilirsiniz. İçinde otel ya da pansiyon bulunmayan köye günübirlik gidebilir ya da ormanlık alanında kamp yapabilirsiniz.

Nohutalan köyü

Urla’dan Çeşme’ye giderken yol üzerinde bulunan Nohutalan köyü, küçük bir tepe arasına kurulmuş bir köy. Zamanında Rum nüfusunun yüksek olduğu köyde şu anda yoğun olarak Boşnak nüfusu yaşamakta. Günümüzde de eski Rum köyünün kalıntılarını görebiliyorsunuz. Köyün çoğunluğu tarım ve hayvancılık ile uğraşıyor. Adından da anlayabileceğimiz gibi nohut da yetiştirilen köydeki bir diğer önemli tarım ürünü kavun. Her sene burada eylülün ilk haftasında Kavun Festivali düzenleniyor. Eylül sonunda buraya gidip siz de Kavun Festivali’ne katılabilirsiniz.

Otel ya da pansiyonun bulunmadığı bu köye gitmeden önce köy muhtarı ile anlaşırsanız burada yaşayanların evlerinde kalabilirsiniz. Sabah ve akşam 1’er kez olmak üzere kalkan otobüsler ile buraya ulaşabilirsiniz.

Kadıovacık köyü

Eski bir Türk köyü olan Kadıovacık, taş evler ve ağaçlarla süslü bir meydanı olan tatlı bir köy. Urla merkezden kalkan otobüs ve minibüsler ile ulaşabileceğiniz bu köy, dünyanın en çevreci köyü olma özelliği taşıyor. Kadıovacık, Türkiye’de karbon ayak izi ölçen ve her geçen sene karbon salınımını azaltan köy olması ile dünya literatürüne girmiş. Küresel ısınmanın temel sorunlarından olarak gösterilen karbondioksit salınımı dünyaya bıraktığımız zararı ifade ediyor.

Bu köyde bir değirmen yer alıyor. Köyün girişinde bulunan Yarım Değirmen’i görmemeniz imkânsız. Anlatılan hikâyeye göre bu değirmenin inşasında çalışan bir çocuk hayatını kaybetmiştir, bu olaydan sonra yapımına devam edilmemiştir. Buradaki tezgâhlarda satılan köylülerin kendi ürünlerinden satın olarak onlara destek olabilir ve meyve ve sebzelerin harika tatlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda burada bulunan zeytinyağı işliğinden zeytinyağı astın alabilir, köyde yaşayan kadınların avlularında elleri ile yaptıkları sabunlardan da alabilirsiniz.